Częstochowa - grób Mariana Brusta na cmentarzu św. Rocha

Posty: 27957
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Częstochowa - grób Mariana Brusta na cmentarzu św. Rocha

Postautor: Karolina Kot » wtorek 15 sty 2019, 22:15

Błądząc po częstochowskim cmentarzu św. Rocha przypadkowo natrafiłam na grób Mariana Brusta. Napis na nagrobku informuje, że zginął on od niemieckich kul w wieku 48 lat, w dniu 21 kwietnia 1944 roku. Poszukując informacji na temat jego osoby natrafiłam na taką oto informację:

Jan Brust pracował w częstochowskiej odlewni „Raków”. Posadę majstra wykorzystywał do niesienia pomocy Żydom w przyfabrycznym obozie Hassag. Brał udział w akcjach zorganizowanych przez „Żegotę” – jako łącznik dostarczał Żydom pieniądze, grypsy, dokumenty i lekarstwa.
Brust został zatrzymany przy przekraczaniu bramy obozu. Miał wtedy przy sobie fałszywe dokumenty i lekarstwa – dlatego zaczął uciekać.
28 marca 1944 roku niemieckie kule zraniły go na tyle dotkliwie, że zmarł po kilku dniach. Źródła podają, że tego dnia planował przenieść też grypsy. Podobno, by nikogo nie narażać, wszystkie połknął.

Pozostali członkowie rodziny Jana Brusta również pomagali Żydom. Dzięki zaangażowaniu żony Lucyny ich dom stał się przystankiem dla żydowskich uciekinierów. Brat Jana ukrywał Żydówkę, która została deportowana na przymusowe roboty do Niemiec jako Polka. Siostra, Henryka Mielczarek, ukrywała młodą Żydówkę, uciekinierkę z getta w Częstochowie. Kobieta pozostała u niej aż do wyzwolenia.

Źródło

Rodzina Brustów została odznaczona przez Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata
[url]Jan Brust pomyłkowo otrzymał odznaczenie Instytutu Yad Vashem jako Marian Brust.[/url] Tego samego dnia, 22 grudnia 1983 roku, takie samo odznaczenie przyznano również jego żonie Lucynie. 4 września 1979 roku odznaczono Henryka i Anielę Brustów oraz Henrykę Brust-Mielczarek.
I teraz rodzi się pytanie - czy to ta sama osoba? Czy może ktoś inny z tej rodziny?
A może zbieżność nazwisk i dat jest w tym przypadku przypadkowa? Nie mam pojęcia, czy uda się kiedykolwiek rozwikłać tę zagadkę

Zdjęcia grobu wykonałam w styczniu 2019 roku.
Załączniki
Marian Brust (1).jpg
Marian Brust (1).jpg (68.73 KiB) Przejrzano 3635 razy
Marian Brust (5).jpg
Marian Brust (5).jpg (107.69 KiB) Przejrzano 3635 razy
Marian Brust (4).jpg
Marian Brust (4).jpg (166.09 KiB) Przejrzano 3635 razy
Marian Brust (3).jpg
Marian Brust (3).jpg (78.13 KiB) Przejrzano 3635 razy
Marian Brust (2).jpg
Marian Brust (2).jpg (160.8 KiB) Przejrzano 3635 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Częstochowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość