Żywiec - cmentarz żydowski

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Żywiec - cmentarz żydowski

Postautor: Eworu » sobota 19 wrz 2015, 23:16

Cmentarz w Żywcu powstał w XIX wieku. Najstarsza macewa-Zymela syna Mosze-pochodzi z 1853 roku. Nieco młodsza należy do Józefa Arie syna Hirsza Munka, zmarłego w 1856.
Najmłodsza Bernarda Gutermana pochodzi z 1946 roku.
Do 2002 roku na środku kirkutu znajdował się dom przedpogrzebowy, niestety spłonął. W tym samym roku urzadzono również renowację nagrobków.
W pobliżu nekropolii znajduje się studnia, służąca do religijnych ablucji.
Na szczególną uwagę zasługuje macewa Waltera Munka, podporucznika artylerii Cesarskiej i Królewskiej Armii oraz Wojska Polskiego, odznaczonego pośmiertnie orderem Virtuti Militari za udział w obronie Zamościa.
Opiekunami cmentarza są m.in. pastor Eugeniusz Gradk i Ireneusz Jeziorski.
Cmentarz jest wpisany do rejsetru zabytków
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 27830
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Żywiec - cmentarz żydowski

Postautor: Karolina Kot » niedziela 19 sie 2018, 13:21

A tymczasem od kwietnia 2018 roku na żydowskim cmentarzu w Żywcu trwają prace...

Przedsiębiorca postanowił uporządkować zabytkowy kirkut. "To wielki Polak"

Kto dawno nie był na zabytkowym cmentarzu żydowskim w Żywcu, ten się zdziwi. Prywatny przedsiębiorca od kilku miesięcy prowadzi tutaj prace w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków. Sam się zgłosił.

Żydowski cmentarz w Żywcu jest w dzielnicy Zabłocie, sąsiaduje z cmentarzem katolickim. Powstał jeszcze w XIX wieku, do dzisiaj zachowało się tutaj pół tysiąca macew. Pochowany tutaj jest m.in. Walter Munk, podporucznik artylerii Cesarskiej i Królewskiej Armii i Wojska Polskiego, bohater wojny z bolszewikami w 1920 roku odznaczony pośmiertnie orderem Virtuti Militari.
Po wojnie kirkut niszczał: rozleciało się ogrodzenie, macewy poprzewracali i potrzaskali wandale, cały teren porósł chwastami i krzakami. W 2005 roku w domu przedpogrzebowym wybuchł pożar, budynek się zawalił.

Bielska Gmina Wyznaniowa Żydowska jak tylko może dba o kirkut, ale licząca zaledwie kilkudziesięciu członków społeczność ma pod opieką kilkanaście cmentarzy. Niewiele może zrobić bez pomocy innych. W przeszłości prace na żywieckim kirkucie odbywały się m.in. dzięki wsparciu miasta.

Kilka miesięcy temu z Dorotą Wiewiórą, szefową Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, skontaktował się przedsiębiorca z Żywiecczyzny.
- Chętnie uporządkowałbym cmentarz w Żywcu - zaproponował.
- Ucieszyłam się. Myślałam, że skosi trawę, zadba o zieleń i wykona inne tego typu proste prace - mówi pani Dorota.
Nie spodziewała się skali przedsięwzięcia. Przedsiębiorca skontaktował się z konserwatorem zabytków. Od kwietnia na cmentarzu codziennie pracuje dziesięć osób. Porządkują teren, naprawiają ogrodzenie, wydobywają z ziemi macewy, które się zapadły. Nagrobki poddawane są renowacji, potem ponownie osadzane są na postumentach. To gigantyczne przedsięwzięcie, bo niektóre macewy ważą nawet kilkaset kilogramów.

Kirkut z każdym dniem pięknieje w oczach. Przedsiębiorca chce na razie pozostać anonimowy. Nie chce też zdradzić, ile kosztować będzie go renowacja kirkutu, bo trudno tutaj już mówić o zwykłych robotach porządkowych. Łatwo jednak policzyć, że to pewno setki tysięcy złotych. Prace zakończą się najprawdopodobniej już we wrześniu. - Ten człowiek to wielki Polak. Słowo dziękuję to zbyt mało - mówi Wiewióra.


Przedsiębiorca z Żywiecczyzny nie jest jedynym, którym pomaga Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w dbaniu o kirkuty. Wiele osób odpowiedziało na apel Sławomira Pastuszki o pomoc w ratowaniu zdewastowanego cmentarza żydowskiego w Czechowicach-Dziedzicach, najmłodszego kirkutu w województwie śląskim.
- Dzięki czterem akcjom porządkowym i wspaniałej grupie stałych już ochotników udało się oczyścić całą kwaterę grzebalną, wydobyć na powierzchnię spod dość sporej warstwy zieleni, bluszczu, śmieci i gruzu obramione pola grobowe, a także nieliczne zachowane nagrobki - pisze na Facebooku Pastuszka. - Przywracanie światu ludzi, ich imion, nazwisk i wszystkiego co z nimi związane, było zawsze niezwykle wzruszające podczas prac. Mam nadzieję, że to dopiero początek, a cmentarz żydowski w Czechowicach-Dziedzicach stanie się miejscem godnie upamiętnionym i świadectwem przeszłości dla obecnych i przyszłych pokoleń mieszkańców miasta - dodaje.

Trwają także porządki na kirkucie w Oświęcimiu, który także ma pod opieką bielska Gmina Wyznaniowa Żydowska. Tutaj także pomagają ochotnicy.

Ewa Furtak
17 sierpnia 2018

Źródło: bielskobiala.wyborcza.pl
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości