Dąbrowa Górnicza - Bateria FlaK przy ul. Chopina

Moderator: warschauer44

Generał Admin
Posty: 2028
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Dąbrowa Górnicza - Bateria FlaK przy ul. Chopina

Postautor: kusmanek » czwartek 22 lis 2018, 16:29

Parę dni temu, przeglądając zdjęcia lotnicze mojego rodzinnego miasta z lutego 1945, moją uwagę przykuło kilka regularnych, jasnych plam w pobliżu ulicy Chopina.

DG_flakbtr.jpg
DG_flakbtr.jpg (75.15 KiB) Przejrzano 8641 razy

Źródło.
Od razu skojarzyłem to znalezisko z baterią w Będzinie, ale żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, zapytałem naszego speca w tym temacie - tom1977.
Odpowiedź Toma pozytywnie mnie zaskoczyła. Okazało się bowiem, iż faktycznie była to niemiecka bateria FlaK, co ciekawe nie jedyna w obrębie tego dębowego miasta (ale o tym zapewne niebawem ;) ).
Dowiedziałem się także, iż według danych amerykańskiego wywiadu, bateria składała się z czterech dział, w lipcu 1944 roku jej stan określono jako "nieczynna" (w budowie lub opuszczona).

Niestety, powojenne przekształcenia Dąbrowy Górniczej sprawiły, iż krajobraz miasta całkowicie się zmienił.
Baterii nie zaznaczono na mapie z lat 1958-61, ale na jej podstawie można dość dokładnie określić jej lokalizację:
http://mapy.orsip.pl/imap/?locale=pl&gu ... nID=130618
Znajdowała się ona na terenie obecnego boiska Zespołu Szkół Sportowych przy il. Chopina 34. Najprawdopodobniej nie zachował się po niej żaden ślad, ale na zdjęcia z terenu trzeba będzie trochę poczekać ;)
http://mapy.orsip.pl/imap/?locale=pl&gu ... nID=130662
Born to make history

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dąbrowa Górnicza - Bateria FlaK

Postautor: Karolina Kot » czwartek 22 lis 2018, 17:45

kusmanek pisze:ale na zdjęcia z terenu trzeba będzie trochę poczekać ;)


Kurcze, a dwie godziny temu tamtędy przejeżdżaliśmy. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2018
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Dąbrowa Górnicza - Bateria FlaK

Postautor: tom1977 » piątek 23 lis 2018, 06:05

kusmanek pisze:Najprawdopodobniej nie zachował się po niej żaden ślad, ale na zdjęcia z terenu trzeba będzie trochę poczekać


Nie zachowała się, teren zbadany (przynajmniej ja nie natrafiłem na jej ślady ) :(
Wycinek alianckiej mapy przedstawiający w/w baterię:
Załączniki
DG flak 1.JPG
DG flak 1.JPG (173.82 KiB) Przejrzano 8628 razy
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Generał Admin
Posty: 2028
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - Bateria FlaK

Postautor: kusmanek » piątek 23 lis 2018, 13:13

Mapa faktycznie nie grzeszy precyzją :D
Born to make history

Posty: 2018
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Dąbrowa Górnicza - Bateria FlaK

Postautor: tom1977 » piątek 23 lis 2018, 13:50

Posiadam dwie jedna z której pochodzi ten wycinek obejmuje cały Górny Śląsk ,druga to dokładniejsza mapa samych Gliwic. Przy tworzeniu obu wykorzystano jako podkład niemieckie Messtischblatt. Niestety obcięto oryginał i nie widać w jakiej skali jest mapa Górnego Ślaska ,Gliwice są w skali 1:100 000.
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Generał Admin
Posty: 2028
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - Bateria FlaK

Postautor: kusmanek » piątek 23 lis 2018, 14:47

Wygląda to na fragment niemieckiej Karte des Deutschen Reiches w skali 1:100 000.
Tutaj cały arkusz innego wydania (dość duży plik): http://dawnadabrowa.pl/wp-content/uploa ... 5_cala.jpg
Born to make history

Posty: 2018
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Dąbrowa Górnicza - Bateria FlaK przy ul. Chopina

Postautor: tom1977 » piątek 23 lis 2018, 15:42

Całkiem możliwe , nie zagłębiałem się aż bardzo w niemieckie dokonania kartograficzne ;) Najwyraźniej alianci nie posiadali swoich map tego regionu i posłużyli się mapami niemieckimi nanosząc na nie co potrzeba i dokładając swoją legendę. Nagłówek większej mapy brzmi :
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (13.01 KiB) Przejrzano 8608 razy
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Generał Admin
Posty: 2028
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - Bateria FlaK przy ul. Chopina

Postautor: kusmanek » czwartek 25 kwie 2019, 09:38

Przy okazji mojego krótkiego urlopu w Polsce udało nam się z Karoliną wspólnie wybrać na mały rekonesans w miejscu dawnej baterii.
Niestety, tak jak przypuszczaliśmy, nie pozostał po niej żaden ślad, choć w okolicy natrafiliśmy na sporą ilość różnego rodzaju betonowych fragmentów. Teren znacząco się podniósł, więc stanowiska najprawdopodobniej przysypano nadkładem.
Poniżej kilka zdjęć z tej lokalizacji.
Załączniki
DSCN6290.JPG
DSCN6290.JPG (133.06 KiB) Przejrzano 8205 razy
DSCN6291.JPG
DSCN6291.JPG (145.97 KiB) Przejrzano 8205 razy
DSCN6294.JPG
DSCN6294.JPG (175.07 KiB) Przejrzano 8205 razy
DSCN6296.JPG
DSCN6296.JPG (158.74 KiB) Przejrzano 8205 razy
DSCN6297.JPG
DSCN6297.JPG (100.4 KiB) Przejrzano 8205 razy
DSCN6298.JPG
DSCN6298.JPG (115.11 KiB) Przejrzano 8205 razy
Born to make history

Generał Admin
Posty: 2028
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - Bateria FlaK przy ul. Chopina

Postautor: kusmanek » piątek 31 gru 2021, 13:23

W trzecim tomie monografii Dąbrowy Górniczej natrafiłem na taką wzmiankę:
W Szkole Powszechnej nr 6 w Dąbrowie Górniczej stacjonował pododdział obrony przeciwlotniczej (Luftschutz) uzbrojony w broń długą i 4 pistolety automatyczne, liczący 40 żołnierzy. Przy obozach jenieckich były oddziały wartownicze, na przykład przy filii Stalagu VIII C przy kopalni „Paryż” liczył 45 żołnierzy.
W Dąbrowie Górniczej był oddział straży kolejowej, liczący 42 ludzi, uzbrojonych w karabiny i pistolety oraz posiadał drezynę opancerzoną. Rozlokowany
był w budynku przed stacją kolejową.
Zakłady przemysłowe chronione były przez artylerię przeciwlotniczą. Jedna z baterii była na Starej Łabędzkiej (4 działa przeciwlotnicze, radiostacja, krótkofalowa
nadawczo-odbiorcza, reflektor, 2–4 ckm-y), licząca 70 osób, w tym około 45 młodocianych (Jugenflak). Załoga uzbrojona była w karabiny a podoficerowie w pistolety. Kolejna bateria znajdowała się wewnątrz Huty „Bankowej” (6 dział przeciwlotniczych) i miała 30 ludzi, przeważnie podoficerów. Podczas alarmu wspomagał ją
miejscowy Luftschutz oraz żołnierze Wehrmachtu stacjonujący na terenie huty

Ciekaw jestem, czy mowa tutaj o baterii z tego wątku, czy jednak osobnym obiekcie. No i zastanawia mnie bateria na terenie Huty Bankowej. Na zdjęciach lotniczych trudno coś dostrzec.
Od jednego z mieszkańców Dąbrowy mam także informację o baterii przeciwlotniczej w okolicach zakładu Fitzner&Gamper, czyli dzisiejszej Fabryki Pełnej Życia.
Born to make history

Posty: 2018
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Dąbrowa Górnicza - Bateria FlaK przy ul. Chopina

Postautor: tom1977 » piątek 31 gru 2021, 16:19

Być może chodzi o pluton jakieś baterii lekkiej na samym terenie Huty Bankowej i zakładach Fitzner&Gamper ?
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości