Dąbrowa Górnicza - Bateria FlaK w Gołonogu

Moderator: warschauer44

Generał Admin
Posty: 2028
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Dąbrowa Górnicza - Bateria FlaK w Gołonogu

Postautor: kusmanek » czwartek 29 lis 2018, 18:05

W temacie baterii FlaK w Dąbrowie Górniczej brakuje na Forum jeszcze jednego obiektu.
Trzecia ze znanych mi baterii znajdowała się w Gołonogu, w okolicach przysiółka Działki.
Lokalizację podrzucił mi niezawodny w tym temacie tom1977 :)

Ze względu na ogromne przeobrażenia urbanistyczne miasta, dziś trudno dokładne ustalić jej położenie. Mniej więcej wypadało ono w miejscu obecnego osiedla przy ulicy Tysiąclecia.
Stanowiska widać na poniższej fotografii lotniczej z lutego 1945 roku (najprawdopodobniej, choć przydało by się jeszcze zdjęcie wschodniej części ul. Działki):
FlaK_Golonog.jpg
FlaK_Golonog.jpg (66.4 KiB) Przejrzano 9183 razy

Źródło: https://fotopolska.eu/1160278,foto.html

Bateria jest również zaznaczona na schemacie rozmieszczenia jednostek 80 Dywizji Strzeleckiej z 26.01.1945 roku (zielony okręg):
golonog_80SD.jpg
golonog_80SD.jpg (136.14 KiB) Przejrzano 9183 razy

Źródło: http://www.pamyat-naroda.ru

To w zasadzie jedyna dąbrowska bateria, o której można znaleźć w internecie jakiekolwiek informacje. Według jednego z użytkowników forum Odkrywcy, uzbrojona była w działa 88 mm, została zniszczona przez Armię Czerwoną podczas walk w styczniu 1945 roku.
Born to make history

Posty: 2018
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Dąbrowa Górnicza - Bateria FlaK w Gołonogu

Postautor: tom1977 » czwartek 29 lis 2018, 19:04

Kusmanek widzę że wypatrzyłeś baterie słabo widoczną znajdująca się na skraju zdjęcia 056 lotu GX12337 , na mapie również znajduje się na jej skraju ;)
Załączniki
DG batt..JPG
DG batt..JPG (108.81 KiB) Przejrzano 9176 razy
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 1827
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnicza - Bateria FlaK w Gołonogu

Postautor: Eworu » czwartek 29 lis 2018, 20:49

O tej baterii mam również informacje od mieszkańców. Również potwierdzają fakt dział 88mm, tyle że umiejscawiają ją bardziej w miejscu bloków na ulicy Bratków/Storczyków.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 2018
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Dąbrowa Górnicza - Bateria FlaK w Gołonogu

Postautor: tom1977 » czwartek 29 lis 2018, 21:24

kusmanek pisze:Ze względu na ogromne przeobrażenia urbanistyczne miasta, dziś trudno dokładne ustalić jej położenie.


Coś da się w tym temacie zrobić ;)
IS_DG.jpg
IS_DG.jpg (116.8 KiB) Przejrzano 9162 razy

IS_Dg1.jpg
IS_Dg1.jpg (119.29 KiB) Przejrzano 9162 razy

IS_Dg2.jpg
IS_Dg2.jpg (131.81 KiB) Przejrzano 9162 razy




Obok jednego z zaznaczonych stanowisk coś majaczy w trawniku ( wyglądem przypomina wielokątną podstawę ).

IS_DG coś.jpg
IS_DG coś.jpg (108.04 KiB) Przejrzano 9162 razy
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 1827
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnicza - Bateria FlaK w Gołonogu

Postautor: Eworu » czwartek 29 lis 2018, 21:29

I znów teren kościoła, tak jak w przypadku Łęknic i Mydlic. Przypadek?
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 2018
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Dąbrowa Górnicza - Bateria FlaK w Gołonogu

Postautor: tom1977 » czwartek 29 lis 2018, 21:35

W Będzinie również budowa kościoła zabrał połowę baterii ;) Nie wiem jaki status był gruntów zarekwirowanych przez Luftwaffe w czasie wojny w okresie powojennym , może w tym jest rozwiązanie zagadki dotyczącej budowy obiektów sakralnych na terenie byłych baterii.
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Generał Admin
Posty: 2028
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - Bateria FlaK w Gołonogu

Postautor: kusmanek » piątek 30 lis 2018, 15:22

Super, że nałożyłeś to zdjęcie na współczesną mapę :D Miałem się za to brać, ale nie mam tego zdjęcia lotniczego w jednym pliku ;)

Też słyszałem, że bateria miała znajdować się w rejonie ulic Bratków - Storczyków. Może Niemcy ustawili tam jakieś działo podczas obrony Gołonoga i tak się już utarło w pamięci.

Odnośnie budowy kościołów w miejscu baterii, po części wynika to z faktu iż w pierwotnych planach budowy tych wielkich osiedli nie brano pod uwagę katolickich świątyń - w końcu były to czasy PRL. Kościoły dobudowywano znacznie później - właśnie w miejscu baterii ;) Może grunty po Luftwaffe przekazano właśnie Kościołowi.

W zasobach http://www.dawnadąbrowa.pl znajduje się fragment zdjęcia lotniczego z 1976 roku, obejmujący częściowo ten obszar:
http://dawnadabrowa.pl/archiwalia/fotog ... ysiaclecia
Jak widać, już wtedy teren był konkretnie przekopany. Wątpię, że cokolwiek się zachowało.

Intryguje mnie jeszcze jedna kwestia. Swego czasu pasqdek pytał o schron nieopodal szkoły podstawowej. Teraz, nieopodal baterii całość nabiera większego sensu. Może to schron dowodzenia?
osm.jpg
osm.jpg (110.37 KiB) Przejrzano 9129 razy

Żródło: http://www.openstreetmap.org
Born to make history

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dąbrowa Górnicza - Bateria FlaK w Gołonogu

Postautor: Karolina Kot » piątek 30 lis 2018, 15:29

A tak dziś wygląda okolica kościoła pw. św. Rafała Kalinowskiego w Dąbrowie Górniczej, czyli miejsce, gdzie mniej więcej miała znajdować się domniemana bateria.
Betonów wszelakiej maści jest tu cała masa, nie dojdziesz dziś już co z czym i do czego.
Załączniki
Okolice kościoła pw. św. Rafała Kalinowskiego (1).JPG
Okolice kościoła pw. św. Rafała Kalinowskiego (1).JPG (116.16 KiB) Przejrzano 9127 razy
Okolice kościoła pw. św. Rafała Kalinowskiego (3).JPG
Okolice kościoła pw. św. Rafała Kalinowskiego (3).JPG (122.43 KiB) Przejrzano 9127 razy
Okolice kościoła pw. św. Rafała Kalinowskiego (2).JPG
Okolice kościoła pw. św. Rafała Kalinowskiego (2).JPG (125.07 KiB) Przejrzano 9127 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2018
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Dąbrowa Górnicza - Bateria FlaK w Gołonogu

Postautor: tom1977 » piątek 30 lis 2018, 16:28

kusmanek pisze:Super, że nałożyłeś to zdjęcie na współczesną mapę :D Miałem się za to brać, ale nie mam tego zdjęcia lotniczego w jednym pliku ;)

Ja akurat nabyłem wszystkie interesujące zdjęcia z lotu GX12337 zanim pojawiły się na Fotopolska .

kusmanek pisze:W zasobach http://www.dawnadąbrowa.pl znajduje się fragment zdjęcia lotniczego z 1976 roku, obejmujący częściowo ten obszar:
http://dawnadabrowa.pl/archiwalia/fotog ... ysiaclecia
Jak widać, już wtedy teren był konkretnie przekopany. Wątpię, że cokolwiek się zachowało.


Ehhh.... ta Dąbrowa , Gierek wybudował ją na nowo.

kusmanek pisze:Intryguje mnie jeszcze jedna kwestia. Swego czasu pasqdek pytał o schron nieopodal szkoły podstawowej. Teraz, nieopodal baterii całość nabiera większego sensu. Może to schron dowodzenia?


Hmm... Czy ja wiem , raczej sceptycznie jestem do tego nastawiony , odległość od baterii to jakieś 300-400 metrów w linii prostej.

Karolina Kot pisze:A tak dziś wygląda okolica kościoła pw. św. Rafała Kalinowskiego w Dąbrowie Górniczej, czyli miejsce, gdzie mniej więcej miała znajdować się domniemana bateria.
Betonów wszelakiej maści jest tu cała masa, nie dojdziesz dziś już co z czym i do czego.


Karolina dzięki za szybki zwiad w terenie ( jakoś od roku nie umiałem się tam wybrać , może dlatego że oglądając współczesne zdjęcia lotnicze DG widziałem wszędobylska zabudowa z epoki PRL-u pochłonęła tereny baterii ).
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dąbrowa Górnicza - Bateria FlaK w Gołonogu

Postautor: Karolina Kot » piątek 30 lis 2018, 16:38

Gdybyś przejeżdżał kiedyś w pobliżu chyba warto jednak rzucić okiem. Ja nie potrafię rozróżnić tego typu rzeczy i pewnie stare krawężniki sfotografowałam, jak zwykle, ale może Ty rozpoznałbyś, czy jakiś beton nie jest czasem podejrzany.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości