Bytom - Miechowice, schron przeciwlotniczy obok Domu Opieki Społecznej "Wędrowiec"

Moderator: warschauer44

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Bytom - Miechowice, schron przeciwlotniczy obok Domu Opieki Społecznej "Wędrowiec"

Postautor: Karolina Kot » sobota 10 gru 2016, 22:49

W Miechowickim Lesie, w sąsiedztwie budynku dzisiejszego "Wędrowca", czyli dawnej, wzniesionej w latach dwudziestych XX wieku Gospody Powiatowej "Kreisschänke", znajduje się niewielki schron przeciwlotniczy, najpewniej pochodzący z okresu II Wojny Światowej.
Składa się on z przedsionka z dwoma wejściami oraz komory głównej, założonej na planie czworoboku. Całość obiektu przykryta jest płaszczem ziemnym, uformowanym na kształt niewysokiego pagórka. We wnętrzu nie zachowało się wyposażenie.

Wartym odnotowania jest fakt, iż w czasie wojny w budynku pierwotnej gospody urządzono ośrodek szkolenia NSDAP.
Zdjęcia wykonałam w grudniu 2016 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Schron przeciwlotniczy (1).JPG
Schron przeciwlotniczy (1).JPG (130.4 KiB) Przejrzano 13506 razy
Schron przeciwlotniczy (4).JPG
Schron przeciwlotniczy (4).JPG (45.69 KiB) Przejrzano 13506 razy
Schron przeciwlotniczy (3).JPG
Schron przeciwlotniczy (3).JPG (48.51 KiB) Przejrzano 13506 razy
Schron przeciwlotniczy (2).JPG
Schron przeciwlotniczy (2).JPG (69.96 KiB) Przejrzano 13506 razy
Schron przeciwlotniczy (5).JPG
Schron przeciwlotniczy (5).JPG (116.92 KiB) Przejrzano 13506 razy
Schron przeciwlotniczy (6).JPG
Schron przeciwlotniczy (6).JPG (128.52 KiB) Przejrzano 13506 razy
Schron przeciwlotniczy (8).JPG
Schron przeciwlotniczy (8).JPG (139.59 KiB) Przejrzano 13506 razy
Schron przeciwlotniczy (7).JPG
Schron przeciwlotniczy (7).JPG (132.51 KiB) Przejrzano 13506 razy
Wnętrze (1).JPG
Wnętrze (1).JPG (42.77 KiB) Przejrzano 13506 razy
Wnętrze (2).JPG
Wnętrze (2).JPG (27.74 KiB) Przejrzano 13506 razy
Wnętrze (3).JPG
Wnętrze (3).JPG (65.25 KiB) Przejrzano 13506 razy
Wnętrze (6).JPG
Wnętrze (6).JPG (30.51 KiB) Przejrzano 13506 razy
Wnętrze (5).JPG
Wnętrze (5).JPG (61.88 KiB) Przejrzano 13506 razy
Wnętrze (4).JPG
Wnętrze (4).JPG (59.29 KiB) Przejrzano 13506 razy
Dawna Gospoda Powiatowa.JPG
Dawna Gospoda Powiatowa.JPG (94.44 KiB) Przejrzano 13506 razy
Archiwalne zdjęcie gospody z tablicy informacyjnej.JPG
Archiwalne zdjęcie gospody z tablicy informacyjnej.JPG (64.35 KiB) Przejrzano 13506 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Bytom - Miechowice, schron przeciwlotniczy obok Domu Opieki Społecznej "Wędrowiec"

Postautor: Karolina Kot » sobota 10 gru 2016, 23:24

Z tym miejscem wiążą się bardzo ciekawe historie, rozpalające wyobraźnię. Pozwolę sobie zacytować artykuł, który w 2015 roku ukazał się na łamach "Dziennika Zachodniego":

Tajemniczy Bytom - jakie sekrety kryje Dom Pomocy Społecznej "Wędrowiec"?

"Tajemniczy Bytom". Będą zwiedzać kolejne, zapomniane miejsca związane z II wojną. Planują sprawdzić, czy tajemnicze skarby i dokumenty hitlerowcy ukryli w Domu Pomocy Społecznej

Tajemniczy Bytom

Maciej Bartków, bytomianin, autor książek o tajemnicach historycznych okresu II wojny światowej, m.in. "Tajemnicy Szybu Południowego", być może zbliży się do rozwiązania zagadki ukrytych skarbów i dokumentów hitlerowskich. Jest szansa, że znajdzie je... w Domu Pomocy Społecznej "Wędrowiec" w Miechowicach, przy granicy Zabrzem. To kolejne działanie w ramach projektu "Tajemniczy Bytom". Bartków ma już odpowiednie pozwolenia i miejsce będzie sprawdzał najdalej w ciągu dwóch najbliższych miesięcy.

Tajemnicze skarby i dokumenty

Dzisiejszy Dom Pomocy Społecznej "Wędrowiec" w Miechowicach przy ul. Frenzla, był przed II wojną światową karczmą powiatową, miejscem spotkań miechowiczan i mieszkańców zabrzańskiej Rokitnicy, głównie myśliwych. W czasie II wojny światowej mieścił się tam ośrodek szkolenia NSDAP, po 1945 roku Ośrodek Szkolenia Kadr, a w czasie stanu wojennego, ośrodek dla internowanych kobiet. Od lat 90. XX wieku istnieje tu Dom Pomocy Społecznej "Wędrowiec"
- Nas najbardziej interesuje okres połowy lat 30 lat i I połowa 40. XX wieku, czyli właśnie wtedy, gdy był tam ośrodek Narodowo Socjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników i rok 1945 - mówi Bartków. Na jakiej podstawie można sądzić, że budynek kryje jakieś historyczne skarby?- Według jednej z relacji , odkrytych przy okazji zgłębiania tajemnicy szybu południowego, wiemy, że w styczniu 1945 roku do dworca w Biskupicach dotarł konwój ciężarówek niemieckich z tajemniczą zawartością skrzyniach. Żołnierze jednak pociągu się nie doczekali i ruszyli z ładunkiem właśnie do ośrodka NSDAP, o którym się dowiedzieli, że jest w pobliżu. I są dwie hipotezy. Według jednej, po drodze skręcili właśnie przy szybie południowym, ukryli tajemniczy ładunek i wysadzili szyb. Według drugiej, dotarli jednak do dzisiejszego "Wędrowca" - opowiada Bartków. Trzy lata temu penetrowano okolice ośrodka, bo jedna z hipotez mówiła też, że tajemnicze ładunki, w tym dokumenty Gestapo, zatopiono w jednym ze stawów w tej okolicy. Nie sprawdzono natomiast samego DPS-u. - Było to utrudnione. Otrzymałem jednak pozwolenie i mam nadzieję, że uda się go dokładnie zwiedzić. Nie wiem, czy uda mi się coś znaleźć, ale sytuacja jest interesująca i warta tego, żeby to zrobić - dodaje Bartków.

Zagadki ze zdjęć i wirtualne wycieczki

Jakie jeszcze zagadki kryje Bytom? Co odnaleźć można w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej? Okazuje się, że całkiem sporo. - Będziemy na bieżąco przekazywać to, co uda nam się zlokalizować zarówno w archiwum państwowym, jak o tym należącym do IPN. Już teraz znaleźliśmy sporo fotografii, częściowo opisanych, których zagadki będziemy zgłębiać i pokazywać na stronie projektu www.bytom.pl/podziemny-bytom - mówi Bartków.
W ramach projektu m.in.: udostępniono do zwiedzania schrony przeciwlotnicze pod placem Akademickim, odwiedzono podziemia bytomskiej krytej pływalni, zinwentaryzowano kilka wejść do tunelu po kopalni Szombierki pomiędzy wzgórzem św. Małgorzatki a Szombierkami oraz spenetrowano podziemny schron dowodzenia z okresu PRL w Bobrku. - Chcemy docierać do takich miejsc, robić zdjęcia i pokazać je, choćby przez materiał filmowy szerszemu gronu- mówi Maciej Bartków.

Źródło:
Magdalena Nowacka-Goik
Dziennik Zachodni
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2018
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Bytom - Miechowice, schron przeciwlotniczy obok Domu Opieki Społecznej "Wędrowiec"

Postautor: tom1977 » sobota 10 gru 2016, 23:48

Hmm.. pewnie wsadzimy przysłowiowy kij w mrowisko. Mianowicie schron znajduje się tuż obok przedwojennej Gospody powiatowej/restauracji -Kreisschenk która wg. niektórych "źródeł" głównie członków grup poszukiwawczych, badaczy podziemi Bytomia stanowiła miejsce spotkań w czasie wojny członków partii NSDAP (i z tą informacją się zgadzam ale do 1942 roku). Grupy te twierdzą ze wybudowany obok schron był przeznaczony dla członów NSDAP co więcej obok stała wieża "spadochronowa" z której członkowie partii ćwiczyli skoki !!! :) No cóż niedawno w jednej z niemieckich publikacji na temat obrony przeciwlotniczej III Rzeszy natrafiłme na ciekawy zapis mianowicie : na zachód od Mechtal (Miechowice) w restauracji położonej w lesie został umiejscowiony sztab Luftgaukommando VIII /Flakgruppe Oberschlesien czyli należący do ósmego okręgu sztab obrony przeciwlotniczej Górnego Śląska. Wspomniana wyżej wieża służyła pewnie obserwacji powietrznej, a schron ukryciu personelu na wypadek bezpośredniego bombardowania sztabu. Na mapie z lat 50-tych został zaznaczony zbiornik p.poz. sadząc po kształcie to standardowy Feuerlöschteich budowany często przy obiektach Luftwaffe np: stacjach radarowych
W styczniu 1945 tuż przed nadejściem frontu grupa ciężarówkę do których ładowano skrzynie i odjechały w niewidomym kierunku prawdopodobnie ewakuowała sztab niepotrzebny do walk lądowych z oddziałam armii czerwonej ,a nie jak twierdzą rożne grupy wywieziono nimi złoto Bytomia i ukryto w szybie byłej kopalni Michowice.
No cóż może moja historia tego miejsca jest pozbawiona złotych pociągów, bursztynowych komnat ,tajemniczych broni ,Ufo itp. Ale również ciekawa ;)
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Bytom - Miechowice, schron przeciwlotniczy obok Domu Opieki Społecznej "Wędrowiec"

Postautor: Karolina Kot » niedziela 11 gru 2016, 00:13

Twoja wersja jest przede wszystkim bardziej prawdopodobna.
I rzeczywiście jest tam zaznaczony basen, nie wiedziałam o tym.
Załączniki
Mapa z lat 50. XX wieku.jpg
Źródło: ORSIP
Mapa z lat 50. XX wieku.jpg (94.59 KiB) Przejrzano 13482 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1992
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 22:45

Re: Bytom - Miechowice, schron przeciwlotniczy obok Domu Opieki Społecznej "Wędrowiec"

Postautor: warschauer44 » niedziela 11 gru 2016, 21:36

Temat przenoszę do działu poświęconego niemieckim bateriom przeciwlotniczym.
Obiekt ten jest "bliźniakiem" schronów dowodzenia występujących przy bateriach Flak, tyle że według standardowego projektu miał posiadać dwie izby, zlokalizowane po obu stronach wejścia - pierwsza izba analizowania i druga stanowiąca centrale. Sam obiekt wg projektu budowany był z betonu ubijanego (ściany) i strop z betonu zbrojonego.
www.facebook.com/Luftschutz3345

Posty: 1992
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 22:45

Re: Bytom - Miechowice, schron przeciwlotniczy obok Domu Opieki Społecznej "Wędrowiec"

Postautor: warschauer44 » piątek 10 kwie 2020, 17:47

odgrzewając nieco kotleta ;)
tom1977 pisze:No cóż niedawno w jednej z niemieckich publikacji na temat obrony przeciwlotniczej III Rzeszy natrafiłme na ciekawy zapis mianowicie : na zachód od Mechtal (Miechowice) w restauracji położonej w lesie został umiejscowiony sztab Luftgaukommando VIII /Flakgruppe Oberschlesien czyli należący do ósmego okręgu sztab obrony przeciwlotniczej Górnego Śląska.

Ostatnim czasem natrafiłem na wzmiankę o umiejscowieniu Stanowiska Dowodzenia Flak (przynajmniej w roku 1942) w Gutenbergschule w Bytomiu.
www.facebook.com/Luftschutz3345

Posty: 2018
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Bytom - Miechowice, schron przeciwlotniczy obok Domu Opieki Społecznej "Wędrowiec"

Postautor: tom1977 » piątek 10 kwie 2020, 18:52

Tak zgadza się w roku 1942 stanowisko dopowiedzenie znajdowało się w w Gutenbergschule w Bytomiu (obecnie -Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 ).
Jakiś czas temu podesłałeś mi raport AK - Bytom : na budynku dowództwa pułku Flak (szkoła) punkt obserwacyjny . Na drugiej szkole w pobliżu wieży wodociągowej i radiostacji aparat podsłuchowy. to dokładnie to miejsce :)
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 1992
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 22:45

Re: Bytom - Miechowice, schron przeciwlotniczy obok Domu Opieki Społecznej "Wędrowiec"

Postautor: warschauer44 » piątek 10 kwie 2020, 19:43

No to mamy konkret, a czy w budynku - coś się zachowało po SD?
www.facebook.com/Luftschutz3345

Posty: 2018
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Bytom - Miechowice, schron przeciwlotniczy obok Domu Opieki Społecznej "Wędrowiec"

Postautor: tom1977 » piątek 10 kwie 2020, 20:12

Nie mam pojęcia :(

Wspomniana druga szkoła (obok wieża wodociągów) i być może miejsce na dachu w którym zamontowano aparat nasłuchowy ( obecnie WPO ).
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (189.1 KiB) Przejrzano 10037 razy


Tak to wyglądało w latach 80-tych
Przechwytywanie1.JPG
Przechwytywanie1.JPG (235.67 KiB) Przejrzano 10035 razy
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości