Głuszyca Górna - AL Schötterwerk

Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek 06 cze 2022, 11:39

Głuszyca Górna - AL Schötterwerk

Postautor: Slow » wtorek 07 cze 2022, 16:51

AL Schötterwerk był małym obozem (dla około 1000 więźniów) położonym przy kruszarni melafiru oraz stacji kolejowej. Więźniowie przeładowywali sprzęt i materiały z pociągów na wagoniki kolejki wąskotorowej obsługującej place budów prowadzonych w ramach projektu "Riese" - tuż obok stacji znajdowała się bocznica tej kolejki. Możliwe też, że pracowali w pobliskiej kruszarni, jak podaje Wirtualny Sztetl. Obóz funkcjonował w okresie od kwietnia/maja 1944 do 8 maja 1945 roku. Do dziś zostało z niego niewiele (co nie dziwi, gdyż takie obiekty wznoszono z przysłowiowego gówna i patyczków, a mieszkać, czy raczej koczować mieli w nich ludzie, których traktowano do gówna gorzej), a to, co pewnie gdzieś tam przetrwało jest wymieszane z ziemią i odpadami innego pochodzenia, choć (o ile mnie pamięć nie myli) Mariusz Aniszewski w swojej książce przedstawia zdjęcia jedynego ocalałego baraku, istniejącego zapewne jeszcze pod koniec XX wieku. Teren poobozowy był po wojnie traktowany jako wysypisko gruzu, a obecnie to tor motocrossowy, ogrodzony lecz mocno już zarośnięty, więc raczej mało używany. Byłem, widziałem i zrobiłem zdjęcia, choć to same krzaczory i trawa po pas. Za płot nie wchodziłem - to zapewne teren prywatny. Nie wiem, czy ten murek widoczny na jednym ze zdjęć ma coś wspólnego z obozem. Teren obozu namierzono tutaj.
Edit: pamięć mnie nie myli. Zdjęcie ostatniego baraku można zobaczyć w książce Mariusza Aniszewskiego "Podziemny Świat Gór Sowich", Wydawnictwo Technol, Kraków 2006, wydanie II rozszerzone, strona 49. Jest tam też zdjęcie pobliskiej kruszarni w mniej zrujnowanym stanie.
Załączniki
Schotterwerk 1.jpg
Schotterwerk 1.jpg (58.5 KiB) Przejrzano 924 razy
Schotterwerk6.jpg
Schotterwerk6.jpg (208.49 KiB) Przejrzano 924 razy
Schotterwerk5.jpg
Schotterwerk5.jpg (143.63 KiB) Przejrzano 924 razy
Schotterwerk3.jpg
Schotterwerk3.jpg (81.83 KiB) Przejrzano 924 razy
Schotterwerk4.jpg
Schotterwerk4.jpg (144.99 KiB) Przejrzano 924 razy
Schotterwerk2.jpg
Schotterwerk2.jpg (65.95 KiB) Przejrzano 924 razy
We are of these stars
Long dead before we're seen
Enslaved before our start
Bound in our illusions & dreams

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Obozy koncentracyjne, obozy pracy przymusowej, obozy przesiedleńcze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości