Strona 1 z 1

Bolków - AL Bolkenhain

: poniedziałek 27 mar 2023, 22:10
autor: Karolina Kot
Nieopodal Bolkowa (Bolkenhain), za Wzgórzem Ryszarda (Richardshöh), przy polnej drodze wiodącej w kierunku wsi Wolbromek (Wolmsdorf), na tzw. Czerwonym Wzgórzu, znajduje się współczesny obelisk, upamiętniający AL Bolkenhain, niemiecki podobóz KL Gross-Rosen.

Został on utworzony w sierpniu 1944 i funkcjonował do połowy lutego 1945 roku. Jego Lagerführerem był Fritz Wolf, a na czele samorządu więziennego stał Lagerälteste Hans Henschel.
Obóz składał się z 13 baraków, w którym umieszczono do 1500 więźniów, głównie Żydów z Polski (w tym przywiezionych z Krakowa - Płaszowa), z Niemiec, Czech, Francji i Węgier. Pracowali oni w zakładach produkujących części lotnicze.
W lutym 1945 roku więźniów ewakuowano do Arbeitslager Hirschberg (obecnie Jelenia Góra).

Obóz na Czerwonym Wzgórzu był otoczony drutami kolczastymi pod napięciem. Pilnowała go załoga SS uzbrojona w pistolety maszynowe. Na wieżyczkach strażniczych SS-mani mieli karabiny maszynowe. Budynki dowództwa i mieszkania strażników znajdowały się poza ogrodzeniem obozu. Praca więźniów w zakładach metalowych, które mieściły się w budynkach zakładu lniarskiego, odbywała się na 2 zmiany po 12 godzin każda. Do pracy prowadzili więźniów SS-mani z psami. Wielu więźniów wskutek głodu i panującej wszawicy oraz represji ze strony strażników nie przeżyło obozu. Na początku lutego 1945 r. do obozu trafił transport ok. 350-400 Żydów z ewakuowanego obozu w Auschwitz. 15 lutego nastąpiła ewakuacja obozu, więźniowie chorzy, którzy nie nadawali się do marszu zostali uśmierceni. Pozostali pognai zostali pieszo do Jeleniej Góry (Hirschberg), dalej do Cieplic (Bad Warmbrunn) a potem do czeskiego Rychnowa, skąd trafili koleją do KL Buchenwald.

Źródło: Jawor24.pl

Dziś teren dawnego obozu to Miejsce Pamięci Narodowej z tablicą upamiętniającą ofiary filii KL Gross-Rosen.
Zdjęcia wykonałam w marcu 2023 roku.
Lokalizacja