Z życia wzięte

Ciekawostki, śmieszne wpadki, absurdalne sytuacje itp.
Posty: 899
Rejestracja: poniedziałek 30 lis 2015, 11:09

Re: Z życia wzięte

Postautor: pasqudek » czwartek 16 maja 2024, 14:19

Upierdliwym pasażerom mówimy stanowczo: NIE :mrgreen:

Obrazek
Jeśli chcesz wykorzystać moje zdjęcia: OK. Tylko proszę podać nazwę forum i nick.

Posty: 284
Rejestracja: piątek 14 paź 2022, 19:41

Re: Z życia wzięte

Postautor: Kama » czwartek 16 maja 2024, 21:41

Sosnowiec, ulica Śnieżna (konia z rzędem temu, kto z marszu odpowie, gdzie ta ulica leży) ;)
Jak widać – pojemników nie widać. Trudno więc powiedzieć, że zakaz został złamany.
Foto – kwiecień 2024
Ulica Śnieżna.jpg
Ulica Śnieżna.jpg (144.47 KiB) Przejrzano 372 razy

Posty: 899
Rejestracja: poniedziałek 30 lis 2015, 11:09

Re: Z życia wzięte

Postautor: pasqudek » piątek 17 maja 2024, 00:16

Wydział Nauk Technicznych i Ścisłych
Jeśli chcesz wykorzystać moje zdjęcia: OK. Tylko proszę podać nazwę forum i nick.

Posty: 28358
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Re: Z życia wzięte

Postautor: Karolina Kot » piątek 17 maja 2024, 00:30

Kama pisze:Sosnowiec, ulica Śnieżna (konia z rzędem temu, kto z marszu odpowie, gdzie ta ulica leży) ;)


Ja! Ja chcę konia z rzędem! Ja z marszu wiedziałam, gdzie ta ulica leży, ale tylko dlatego, że to moje tereny!! Tam kładka była niegdyś, dla pieszych only.
I mam nawet stosowny obrazek w temacie.

Koń jaki jest, każdy widzi. :D
Dzikowiec koło Nowej Rudy w powiecie kłodzkim, Dolny Śląsk.

A tak na marginesie:

W dawnych czasach zrodziło się powiedzenie: Dam ci konia z rzędem, gdy nagradzano kogoś za dokonanie czynu wyjątkowego, sprawiającego wrażenie niemożliwego do zrealizowania.
Koń z rzędem stanowił spory majątek.

Poznajmy nazwy poszczególnych elementów rzędu i wyjaśnijmy ich znaczenie:

SIODŁO – część rzędu końskiego przeznaczona dla jeźdźca jako siedzenie. Ma również chronić kręgosłup konia przed urazami.
CZAPRAK – dawniej była to duża, ozdobna tkanina narzucana na grzbiet konia i jego zad, nakładana na grzbiet konia pod siodło; zazwyczaj z filcu, futra lub sukna.
OGŁOWIE – uprząż na głowę konia. Składa się ze skórzanych pasków wokół głowy zwierzęcia (m.in. policzka, podgardla, naczółka) oraz metalowego elementu (kiełzna) w jego pysku.
WODZE – część ogłowia. Są to długie paski, zwykle skórzane, doczepione do metalowego elementu (kiełzna), umieszczonego w pysku konia. Jeździec, trzymając wodze w rękach, może kierować swoim rumakiem i kontrolować jego ruchy.
TASZKA – rodzaj kieszeni, zwykle bogato zdobionej, mocowanej po obu stronach siodła. Tu szlachcic mógł przechować dokumenty.
PODPIERSIEŃ – pasek biegnący przez piersi wierzchowca. Ułatwia utrzymanie siodła we właściwym położeniu.
STRZEMIONA – metalowe elementy, stanowiące oparcie stóp jeźdźca, zawieszone na rzemiennych pasach, symetrycznie umieszczonych po obu stronach siodła.

Źródło: muzeum.tarnow.pl
Załączniki
Dzikowiec - ten koń kuleje (1).jpg
Dzikowiec - ten koń kuleje (1).jpg (80.3 KiB) Przejrzano 371 razy
Dzikowiec - ten koń kuleje (3).jpg
Dzikowiec - ten koń kuleje (3).jpg (137.24 KiB) Przejrzano 371 razy
Dzikowiec - ten koń kuleje (2).jpg
Dzikowiec - ten koń kuleje (2).jpg (139.5 KiB) Przejrzano 371 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 284
Rejestracja: piątek 14 paź 2022, 19:41

Re: Z życia wzięte

Postautor: Kama » piątek 17 maja 2024, 09:19

Ten koń to tylko na podpuchę był … :oops:

Za to ten Twój, druciany, to piękny jest jak prawdziwy Karino. ;)

A kładka nad Czarną Przemszą, w ciągu ulicy Śnieżnej, owszem jest i ma się całkiem dobrze, choć korozja nieco ją podgryza.

Kładka nad Czarną Przemszą.jpg
Kładka nad Czarną Przemszą.jpg (110.67 KiB) Przejrzano 354 razy

Kładka nad Czarną Przemszą..jpg
Kładka nad Czarną Przemszą..jpg (109.62 KiB) Przejrzano 354 razy

Posty: 28358
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Re: Z życia wzięte

Postautor: Karolina Kot » sobota 18 maja 2024, 09:42

Nie miałam pojęcia, że ta kładka nadal istnieje! Miłe zaskoczenie.

A tymczasem wcale bym się nie zdziwiła, gdyby pielgrzymki, zamiast do Barda albo Wambierzyc, zaczęły się udawać do opuszczonego dworu w Dzikowcu (Ebersdorf bei Neurode) w powiecie kłodzkim, w gminie Nowa Ruda.
Na oknie budynku pojawił się bowiem... no właśnie.
Tu zdania teologów i specjalistów od świętych są podzielone. :D
Załączniki
Dzikowiec (1).jpg
Dzikowiec (1).jpg (102.23 KiB) Przejrzano 299 razy
Dzikowiec (2).jpg
Dzikowiec (2).jpg (116.17 KiB) Przejrzano 299 razy
Dzikowiec (4).jpg
Dzikowiec (4).jpg (43.95 KiB) Przejrzano 299 razy
Dzikowiec (3).jpg
Dzikowiec (3).jpg (37.92 KiB) Przejrzano 299 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28358
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Re: Z życia wzięte

Postautor: Karolina Kot » czwartek 30 maja 2024, 23:54

Czy to ptak? Czy to samolot?
Czy może antena satelitarna?

Ech, tak mi się teraz przypomniało.
Od dziecka mój tata - geograf z wykształcenia uczył mnie, jak rozpoznawać w terenie kierunki świata.
Po jakimś czasie stwierdził jednak, że te całe bzdury z mchem na pniach drzew i Gwiazdą Polarną są nic nie warte.
Wystarczy zerknąć, w którą stronę skierowane są anteny satelitarne. :D :D
Załączniki
Antena satelitarna.jpg
Antena satelitarna.jpg (59.52 KiB) Przejrzano 184 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Z życia wzięte”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

 

 

cron