Gdów – dzwon na kaplicy cmentarnej

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Gdów – dzwon na kaplicy cmentarnej

Postautor: Karolina Kot » środa 29 maja 2019, 23:25

Dzwon - sygnaturka z XVIII wieku to zabytek wysokiej klasy. Jeśli Kusmanek ma rację, a znając jego rzetelność jestem pewna, że ma, to trzeba zrobić wszystko, by należycie ochronić i jednocześnie wypromować to odkrycie.

Franku i Romanie! Poproście Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpis do rejestru zabytków oraz zwróćcie się doń z prośbą o odpowiednie zabezpieczenie tego dzwonu.
Moim zdaniem powinien zostać przeniesiony do wieżyczki kaplicy cmentarnej (o ile się tam zmieści), bo dziś każdy może tak naprawdę nim sobie dzwonić do woli.
Tak, przyznaję, nie oparłam się tej pokusie, bo nie byłabym sobą.
Dzwon głos ma czysty i naprawdę ładny.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Gdów – dzwon na kaplicy cmentarnej

Postautor: Karolina Kot » wtorek 11 cze 2019, 07:37

Tata pokazał mi na gdowskim cmentarzu grób Ziębów, gdowskich mistrzów kowalstwa, dzięki którym ten dzwon, jak i XV- wieczny dzwon kościelny przetrwały II Wojnę Światową.
Pan Mieczysław, potajemnie ściągając z wozu opisywany w tym wątku zabytek, miał zaledwie kilkanaście lat!
Załączniki
Grób kowali (1).jpg
Grób kowali (1).jpg (126.97 KiB) Przejrzano 3291 razy
Grób kowali (2).jpg
Grób kowali (2).jpg (109.18 KiB) Przejrzano 3291 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Dzwony kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości