Praga - zabytkowe latarnie gazowe

Stare latarnie gazowe oraz ich pozostałości

Moderator: Velder

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Praga - zabytkowe latarnie gazowe

Postautor: Karolina Kot » środa 10 sty 2024, 22:23

Na początek będzie to jedna latarnia, bo tyle udało mi się sfotografować podczas sylwestrowej wyprawy do Pragi w dniu 31 grudnia 2023 roku.
Jest to przepiękny, rozłożysty, żeliwny kandelabr o ośmiu ramionach, znajdujący się na Placu Hradczańskim (Hradčanské náměstí), pochodzący z 1868 roku.
Został odlany w hucie w Komarowie przez rzeźbiarza Eduarda Vesela według projektu architekta Alexa Linsbauera.

Pierwotnie w Pradze podobnych latarni było więcej, ale z czasem zastąpiono je latarniami elektrycznymi.
Od roku 2002 stopniowo przywracane jest klimatyczne oświetlenie gazowe (np. na Moście Karola).
Warto dodać, że podobny kandelabr znajduje się nieopodal, na zachód od Placu Hradczańskiego, przy ulicy Loretánskiej.
Niestety, podczas mojej pierwszej wizyty w Pradze ominęłam go, bo nie miałam zielonego pojęcia o jego istnieniu.
Załączniki
Latarnia gazowa (2).jpg
Latarnia gazowa (2).jpg (74.37 KiB) Przejrzano 179 razy
Latarnia gazowa (1).jpg
Latarnia gazowa (1).jpg (63.87 KiB) Przejrzano 179 razy
Latarnia gazowa (6).jpg
Latarnia gazowa (6).jpg (47.63 KiB) Przejrzano 179 razy
Latarnia gazowa (5).jpg
Latarnia gazowa (5).jpg (70.21 KiB) Przejrzano 179 razy
Latarnia gazowa (4).jpg
Latarnia gazowa (4).jpg (58.24 KiB) Przejrzano 179 razy
Latarnia gazowa (3).jpg
Latarnia gazowa (3).jpg (62.1 KiB) Przejrzano 179 razy
Latarnia gazowa (7).jpg
Latarnia gazowa (7).jpg (172.19 KiB) Przejrzano 179 razy
Latarnia gazowa (8).jpg
Latarnia gazowa (8).jpg (53.62 KiB) Przejrzano 179 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Latarnie gazowe i ich relikty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość