Rolantowice - miejsce po wiatraku

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Rolantowice - miejsce po wiatraku

Postautor: Karolina Kot » niedziela 13 gru 2020, 10:21

We wsi Rolantowice (Rolandsmühle), położonej w powiecie wrocławskim, w gminie Kobierzyce, nie sposób przeoczyć starej gorzelni.
Mijają ją wszyscy kierowcy, jadący z Wrocławia do Kłodzka drogą krajową numer 8.

Przeglądając stare mapy tej miejscowości o intrygującej i zobowiązującej nazwie niemieckiej znalazłam jednak jeszcze jeden interesujący obiekt. Okazało się, że na wzgórzu ponad Rolantowicami, nieopodal wyrobiska dzisiejszej piaskowni, istniał niegdyś drewniany wiatrak koźlak, od którego wieś zapewne przyjęła swą nazwę.
Postanowiłam sprawdzić miejsce, w którym stał, nie spodziewając się znaleźć większych rewelacji.
Okazało się jednak po raz kolejny, że trzeba mieć w życiu wiele wiary, robić swoje, no i że kamienie młyńskie to najtrwalsza część każdego drewnianego wiatraka.

Tak na moje oko prezentowany relikt to biegun, górny, większy z kamieni złożenia młynarskiego, ten poruszający się. Na resztki leżaka, czyli kamienia dolnego, nie natrafiłam. Być może się połamał i przepadł, był zapewne znacznie cieńszy.

Zdjęcia wykonałam w grudniu 2020 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Miejsce po wiatraku (1).JPG
Miejsce po wiatraku (1).JPG (79.57 KiB) Przejrzano 2063 razy
Miejsce po wiatraku (2).JPG
Miejsce po wiatraku (2).JPG (91.67 KiB) Przejrzano 2063 razy
Miejsce po wiatraku (3).JPG
Miejsce po wiatraku (3).JPG (188.31 KiB) Przejrzano 2063 razy
Miejsce po wiatraku (4).JPG
Miejsce po wiatraku (4).JPG (179.05 KiB) Przejrzano 2063 razy
Miejsce po wiatraku (5).JPG
Miejsce po wiatraku (5).JPG (136.15 KiB) Przejrzano 2063 razy
Miejsce po wiatraku (6).JPG
Miejsce po wiatraku (6).JPG (133.03 KiB) Przejrzano 2063 razy
Miejsce po wiatraku (7).JPG
Miejsce po wiatraku (7).JPG (125.42 KiB) Przejrzano 2063 razy
Wiatrak na starej mapie.jpg
Wiatrak na starej mapie.jpg (63.71 KiB) Przejrzano 2063 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

 

 

cron