Cesarzowice - miejsce po wiatrakach

Posty: 28038
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Cesarzowice - miejsce po wiatrakach

Postautor: Karolina Kot » sobota 19 lut 2022, 09:49

Podczas krótkiej wizyty w Cesarzowicach (Zieserwitz), wsi położonej w powiecie średzkim, w gminie Środa Śląska, zauważyłam w oddali betonową wieżę triangulacyjną, zlokalizowaną wśród pól, na niewielkim wzniesieniu, położonym na południe od przypałacowego folwarku i mauzoleum.
Trochę nie chciało mi się do niej podchodzić, zwłaszcza, że grafik miałam mocno napięty, ale ostatecznie zdecydowałam się na spacer po błotnistych polach.
Coś mnie przysłowiowo "tknęło".

Wieża triangulacyjna (1).JPG
Wieża triangulacyjna (1).JPG (81.07 KiB) Przejrzano 1279 razy
Wieża triangulacyjna (2).JPG
Wieża triangulacyjna (2).JPG (83 KiB) Przejrzano 1279 razy



Wieża stała sobie i owszem, zachowała się w całkiem dobrym stanie.
A tymczasem pod nią dostrzegłam coś znacznie bardziej ciekawego. Na ten widok mocno zabiło mi serce.

Młyńskie kamienie!!

Młyńskie kamienie (1).JPG
Młyńskie kamienie (1).JPG (147.06 KiB) Przejrzano 1279 razy
Młyńskie kamienie (2).JPG
Młyńskie kamienie (2).JPG (149.31 KiB) Przejrzano 1279 razy
Młyńskie kamienie (3).JPG
Młyńskie kamienie (3).JPG (144.29 KiB) Przejrzano 1279 razy
Młyńskie kamienie (4).JPG
Młyńskie kamienie (4).JPG (145.08 KiB) Przejrzano 1279 razy


Stało się dla mnie rzeczą oczywistą, że na wzniesieniu z wieżą musiał istnieć kiedyś wiatrak. Zapewne koźlak, gdyż nie zachowały się mury sugerujące "holendra".
Przejrzałam się kamieniom bliżej.
Były dwa, zarośnięte i częściowo przysypane. Dwa, każdy inny.
Coś mi w nich nie pasowało: to były dwa bieguny! Nie - jak można się było spodziewać - biegun i leżak - tylko dwa bieguny, czyli górne kamienie ze złożenia kamieni młyńskich. Leżaki, czyli kamienie dolne, zwyczajowo cieńsze i mniej trwałe, najpewniej nie zachowały się, popękały i przepadły.

Czyli na tym wzgórzu działały niegdyś dwa niezależne złożenia kamieni. Ale dlaczego aż dwa?
Widziałam już wiatraki z podwójnymi złożeniami (tego typu zabytek można obejrzeć w skansenie w Sanoku), ale takie rozwiązanie nie było stosowane często.

Czyżby...?

Archiwalna mapa wszystko wyjaśniła. Odpowiedź - jak to najczęściej bywa w życiu - okazała się być najprostszą z możliwych.

Dwa wiatraki.jpg
Dwa wiatraki.jpg (42.28 KiB) Przejrzano 1279 razy


Co za miejsce!
I pomyśleć, że o mały włos nie trafiłabym na cesarzowickie wiatrakowe wzgórze!
Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w lutym 2022 roku.

Archiwalna mapa.jpg
Archiwalna mapa.jpg (91.66 KiB) Przejrzano 1279 razy


P.S.
Tak na marginesie - w okolicy wiatraków było znacznie więcej. Żaden nie zachował się do dziś.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości