Uciechów (niem. Bertholdsdorf) – zegar na wieży kościoła św. Bartłomieja

Posty: 276
Rejestracja: środa 13 sty 2021, 21:48

Uciechów (niem. Bertholdsdorf) – zegar na wieży kościoła św. Bartłomieja

Postautor: Maras Starszy » środa 10 lut 2021, 13:55

Uciechów (niem. Bertholdsdorf) – zegar na wieży kościoła św. Bartłomieja

Dziś znów trochę o Uciechowie (niem. Bertholdsdorf).
Na początku miałem wkleić jedynie zdjęcie zegara z wieży kościelnej. No bo jest on z tych o których mówi się, że „są ładne” i w sam raz pasowałby jako przerywnik po tych wcześniejszych „zegarach - weteranach po przejściach”.
No i co…. znalazłem w swoim archiwum folder ze zdjęciami, otworzyłem jeszcze kolejny z historią kościoła (architektura i wyposażenie ruchome) i postanowiłem sprawdzić czy na chwilę obecną jest już może w necie napis z zegara który kiedyś tam sobie spisałem. Chciałem poprawić ewentualne błędy gdy robiłem sobie odpis.
No i przekierowało mnie na kilka stron. Pierwsza z nich, która jest „stroną matką” dla kolejnych to:
http://www.it.slezanie.eu/lagiewniki/?k ... owicy.,163
będąca w istocie podstroną Informacji Turystycznej w Łagiewnikach.
Trochę mi głupio bo tekst w całości linkuje też mój ulubiony portal:
https://fotopolska.eu/Uciechow/b44618,K ... mieja.html

1. Kościół - Uciechów - fasada.JPG
1. Kościół - Uciechów - fasada.JPG (136.22 KiB) Przejrzano 2327 razy


Tekst wyjściowy jest zatytułowany „Kościół filialny pw. św. Bartłomieja w Uciechowie – Borowicy.” Autorstwo tekstu jest określone w stopce następująco: (Na podstawie tłum. AiSRosików opr. (ksk) Gazetka „Dokąd idziesz” numery 06-09.2009 r. Czyli autorem, autorką lub autorami jest lub są „ksk”, zaś, tłumaczenie przedwojennej broszurki wykonali AiSRosik.
I w czym rzecz? Otóż zapoznałem się z tekstem, po chwili jeszcze raz przeczytałem powoli, usiadłem, i za głowę się złapałem. Ktoś kto to pisał zrobił trzy nieco inne kroki a mianowicie: przeczytałem(-am), przetłumaczyłem(-am), nie sprawdziłem (am).

2. Kościół - Uciechów - zegar z wieży.JPG
2. Kościół - Uciechów - zegar z wieży.JPG (125.88 KiB) Przejrzano 2327 razy



Na tę chwilę chodzi mi przede wszystkim o informacje dotyczące zegara a w szczególności taki oto passus z rzeczonej strony:

„ NA TARCZY ZEGARA NAPISANE BYŁO NIEGDYŚ” (podkreślenie moje).

Spisywałem niegdyś tekst z zegara i co mogę powiedzieć... jedynie tylko to:

NA TARCZY ZEGARA NIGDY NIE BYŁO NIC NAPISANE.

3. Kościół - Uciechów - zegar z wieży -zbliżenie.JPG
3. Kościół - Uciechów - zegar z wieży -zbliżenie.JPG (141.83 KiB) Przejrzano 2327 razy


Napis jednak jest i od chwili ufundowania zegara przez Jodoca Gulielma Antoniusa z Almesloe – czyli od roku 1722 i zamontowania go na wieży nieprzerwanie , znajduje się na górnej połowie otoku z płaskownika okalającego tarczę zegarową. Napis „biegnie” od godziny dziewiątej, poprzez dwunastą do godziny trzeciej, początek tekstu widać na powiększeniu - zdj. nr 4 .
Inskrypcja ryta w metalu jest następująca:

„A[d] M[ajorem] D[ei] G[loriam] F[ieri] f[ecit] Jodocus Gulielmus Antonius S[Acre] R[omani] I[Imperii] Comes ab Almesloe, S[Acre] C[aesareae] M[ajestatis] actualis Consiliarius Camerarius, Administrator Regii Officii uti..que Ducatus Svidnic[eisis] et Jaurov[iensis] A. MDCCXXII” .
( w nawiasach fragmenty słów, które pisane były skrótami – pierwszą literą)
4. Kościół - Uciechów - zegar z wieży -detal.JPG
4. Kościół - Uciechów - zegar z wieży -detal.JPG (133.7 KiB) Przejrzano 2327 razy


Tłumaczenie łagiewnickie - w oparciu o niemiecką broszurkę, jest następujące:
Dla większej chwały Boga w 1722 r. nakazał to zbudować Jost Wilhelm Anton Almesloe hrabia Rzeszy, Radca Rady Cesarskiej, Podkomorzy i administrator Królewskiego Rządu w Księstwach Świdnickim i Jaworskim.
A mój odczyt z autopsji jest taki:
Dla większej chwały Boga nakazał to wykonać Jodocus Gulielmus Antonius Hrabia Świętego Cesarstwa Rzymskiego z Almesloe, Świętego Cesarskiego Majestatu, rzeczywisty Radca Szambelan, (oczywisty) administrator Królewskiego Urzędu księstw Świdnickiego i Jaworskiego. Rok 1722.
I to na razie tyle. Miało być tylko o zegarze, ale widzę, że nie obędzie się bez szybkiego opisu kościoła na naszym portalu ponieważ … „płacz i zgrzytanie zębów”.
Dlaczego?
Tak tylko na cito kilka przykładów z wielu: w tekście nazwisko jednego z właścicieli pisane jest różnie ale ani razu poprawnie: „von Stang, von Stanga” , winno być Stange; dalej sobie czytamy „Wielowiekowa lipa ociemniała łuk bramy…”, ociemniać to można… najlepiej ściemniać….. ale ocieniać jak najbardziej : );
I dalej czytamy: „Wieża kościelna (…) zaczyna się na planie kwadratu, dalej przechodzi w ośmiokąt i kończy się spiczastą piramidą.”; a logicznie by nie było tak: wieża kościelna wzniesiona na rzucie prostokąta (kwadrat to też prostokąt), wyżej przechodzi w oktogon zwieńczony 8-spadowym hełmem. A gdyby naprawdę była spiczasta piramida to zapewne kościół budowali by chrześcijanie obrządku koptyjskiego….. to oczywiście żart ; )).
Albo to: „wejście do kościoła prowadzi przez wieże” - pytanie: którą lewą czy prawą ? I chyba dość, już dalej się nie będę znęcał.
Wszystkie powyższe cytaty za stroną łagiewnicką.

Posty: 28012
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Uciechów (niem. Bertholdsdorf) – zegar na wieży kościoła św. Bartłomieja

Postautor: Karolina Kot » środa 10 lut 2021, 22:20

Rzeczywiście, trochę niezręcznie wyglądają tak niedopracowane teksty na stronie internetowej, ale i mnie się zdarzają takie "łamańce", więc kto jest bez winy, niech pierwszy kamieniem rzuci. Zwykle po opublikowaniu własnych wypocin czytam je po raz drugi następnego dnia i niejednokrotnie już się zdarzało, że włos mi się zjeżył ze zgrozy.
A jak napisałam w pewnym momencie o "cmentarzu żołnierzy poległych w III Wojnie Światowej" to się nam lekka panika na Forum zrobiła, bo tu już gruuubo pojechałam. :mrgreen:
I bardzo dziękuję za wszelakie korekty, uwagi i poprawki do naszych tekstów. Są bardzo cenne.

Trzeba by napisać w wolnej chwili do Łagiewnik, żeby sobie ten opis skorygowali, bo potem takie błędy się w internetach mnożą i powielają.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Zegary wskazówkowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości