Pilchowice - most kolejowy

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Pilchowice - most kolejowy

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 03 sie 2020, 06:55

Kiedy przyjechałam na Dolny Śląsk zachwyciłam się wieloma rzeczami. Jedną z nich były lokalne mosty i wiadukty kolejowe, które zapierały mi dech w piersiach. Zaczęłam je systematycznie, jeden po drugim, fotografować i opisywać na naszym Forum. Zjeżdżałam po nasypach kolejowych, wpadałam w pokrzywy, mało sobie zębów nie wybijając i nie łamiąc kulasów, opędzałam się od komarów, wyciągałam z siebie kleszcze, suszyłam przemoczone ubrania i buty.
Wszystko po to, by zrobić zdjęcia i ocalić w ten sposób te niesamowite konstrukcje od zapomnienia.

Nie planowałam w najbliższych miesiącach wizyty nad Jeziorem Pilchowickim, ale pojawiające się w mediach coraz bardziej niepokojące doniesienia o planowanym wysadzeniu mostu dla potrzeb filmu przyspieszyły moją wizytę.
I muszę przyznać, że jestem wściekła, że komukolwiek w ogóle taki pomysł przyszedł do głowy.

Most wzniesiono w latach 1905–1906 w ramach budowy linii Jelenia Góra–Żagań (Kolej Doliny Bobru).
Jego oficjalne otwarcie było wielką uroczystością - miało miejsce w dniu 16 listopada 1912 roku, w obecności cesarza Wilhelma II.

Obiekt - zresztą jak wiele innych mostów na liniach kolejowych Dolnego Śląska - naprawdę robi wrażenie. Jest położony wybitnie malowniczo.
Jego główną częścią jest parabolicznie wygięta, nitowana konstrukcja kratownicowa o długości 135 metrów, wsparta na dwóch kamienno - betonowych filarach, oddalonych od siebie o 85 metrów.
Kiedy budowano most, wznosił się on na wysokość 40 metrów ponad dnem suchej doliny, której brzegi spinał ze sobą. Jednak kiedy w roku 1912 oddano do użytku zaporę i spiętrzono wody rzeki Bóbr, względna wysokość obiektu zmniejszyła się i obecnie zależy od poziomu wypełnienia zbiornika.

Pod koniec II Wojny Światowej Niemcy podjęli próbę wysadzenia mostu z powodów strategicznych, działania te nie powiodły się jednak. Szkody szybko naprawiono i już w następnym roku przywrócono ruch kolejowy.
Pociągi kursowały tędy do roku 2016, kiedy to trasę zamknięto. Ostatnie przejazdy techniczne odbyły się w roku 2017, obecnie zarówno most, jak i cała trasa są nieużytkowane.

Most figuruje w wojewódzkiej ewidencji zabytków, ale na chwilę obecną (początek sierpnia 2020) nie wpisano go do rejestru zabytków.

Nie cierpię polityki i brzydzę się nią, ale po prostu ręce mi opadają i zaczynam być z lekka przerażona, kiedy słyszę, że przedstawiciel Ministerstwa Kultury wypowiada się w taki sposób:
Ja bym się nie fiksował, że to jest zabytek. Nie każda stara rzecz jest zabytkiem. Wyraźnie jest napisane w ustawie, że zabytkiem jest tylko to, co ma wartość społeczną, artystyczną bądź naukową. W sztuce i kulturze ta wartość powstaje tylko wtedy, jeśli jest relacja między obiektem kultury a człowiekiem. Jeśli więc obiekt jest nieużytkowany, niedostępny, to nie ma takiej wartości. Więc to nie jest zabytek.


To tak, jakby ktoś podeptał całą moją pracę i wysiłki wielu osób podobnych do mnie, starających się ocalić od zapomnienia wszystkie te rzeczy, na których "nie fiksuje się" pan wiceminister.
To jest po prostu wstyd. A mnie osobiście jest przykro i jestem naprawdę zła.

Ponieważ nasze Forum jest od początku, z założenia, neutralne, bardzo prosiłabym o powstrzymanie się od dyskusji politycznych pod moim wpisem. Oczywiście zawsze możemy porozmawiać o tej sytuacji prywatnie.
A obrońcom mostu życzę wytrwałości.
W Zagłębiu Dąbrowskim, dzięki uporowi kilku zapaleńców udało się. W przypadku Pilchowic w grę wchodzi jednak czynnik czasu, trzeba działać szybko,
Załączniki
Most Pilchowicki (1).JPG
Most Pilchowicki (1).JPG (121.86 KiB) Przejrzano 6230 razy
Most Pilchowicki (3).JPG
Most Pilchowicki (3).JPG (77.86 KiB) Przejrzano 6230 razy
Most Pilchowicki (5).JPG
Most Pilchowicki (5).JPG (65.38 KiB) Przejrzano 6230 razy
Most Pilchowicki (4).JPG
Most Pilchowicki (4).JPG (117.73 KiB) Przejrzano 6230 razy
Most Pilchowicki (7).JPG
Most Pilchowicki (7).JPG (135.88 KiB) Przejrzano 6230 razy
Most Pilchowicki (6).JPG
Most Pilchowicki (6).JPG (129.7 KiB) Przejrzano 6230 razy
Most Pilchowicki (9).JPG
Most Pilchowicki (9).JPG (74.13 KiB) Przejrzano 6230 razy
Most Pilchowicki (8).JPG
Most Pilchowicki (8).JPG (96.06 KiB) Przejrzano 6230 razy
Most Pilchowicki (11).JPG
Most Pilchowicki (11).JPG (161.67 KiB) Przejrzano 6230 razy
Most Pilchowicki (10).JPG
Most Pilchowicki (10).JPG (143.98 KiB) Przejrzano 6230 razy
Most Pilchowicki (13).JPG
Most Pilchowicki (13).JPG (103.86 KiB) Przejrzano 6230 razy
Most Pilchowicki (12).JPG
Most Pilchowicki (12).JPG (133.29 KiB) Przejrzano 6230 razy
Most Pilchowicki (15).JPG
Most Pilchowicki (15).JPG (78.76 KiB) Przejrzano 6230 razy
Most Pilchowicki (14).JPG
Most Pilchowicki (14).JPG (83.69 KiB) Przejrzano 6230 razy
Most Pilchowicki (17).JPG
Most Pilchowicki (17).JPG (137.17 KiB) Przejrzano 6230 razy
Most Pilchowicki (16).JPG
Most Pilchowicki (16).JPG (103.05 KiB) Przejrzano 6230 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2061
Rejestracja: czwartek 12 lut 2015, 22:58

Re: Pilchowice - most kolejowy

Postautor: Franek D. » poniedziałek 03 sie 2020, 19:12

Rewelacyjne zdjęcia dokumentalne poparte odpowiednim apelem!

Dziś, 4 godz. temu zamieściła o tym swój artykuł 'WP Popkultura" https://film.wp.pl/wysadzilismy-most-na ... 644829825a
Załączniki
WP kadr 1.jpg
https://film.wp.pl/wysadzilismy-most-na-jeziorze-pilchowickim-zeby-tom-cruise-juz-nie-musial-6539098644829825a
WP kadr 1.jpg (65.03 KiB) Przejrzano 6218 razy
WP kadr 2.jpg
https://film.wp.pl/wysadzilismy-most-na-jeziorze-pilchowickim-zeby-tom-cruise-juz-nie-musial-6539098644829825a
WP kadr 2.jpg (71.54 KiB) Przejrzano 6218 razy

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Pilchowice - most kolejowy

Postautor: Karolina Kot » wtorek 18 sie 2020, 21:42

Most Pilchowicki został dzisiaj wpisany do rejestru zabytków.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Pilchowice - most kolejowy

Postautor: kusmanek » wtorek 18 sie 2020, 22:24

I całe szczęście. Niestety, w prasie pojawiają się wzmianki iż PKP miało w zamian zaproponować do wysadzenia inny most - w Stobnicy. Mam nadzieję, że to także się nie uda.
Swoją drogą, szkoda że Paramount Pictures nie zainteresowało się wiaduktem w Strzemieszycach i został po prostu rozebrany i pocięty na żyletki.
Born to make history

Posty: 6456
Rejestracja: poniedziałek 22 lip 2019, 10:17
Lokalizacja: Stratford - upon - Avon - Anglia

Re: Pilchowice - most kolejowy

Postautor: piotrwilczek » poniedziałek 14 wrz 2020, 14:32

No cóż, trudno nie zabrać głosu w tej sprawie ponieważ to absurd nad absurdy!!
Widziałem niezliczoną ilość amerykańskich produkcji w których płonął Biały Dom,w powietrze wyleciał Kapitol,a w jednej z serii MI wysadzono Kreml.Pod ogień poszedł Londyn(w ogniu),Watykan,pół Paryża i kupa innych znanych budowli.
Myślę ,że stoją tam nadal nietknięte.sic!
Współczesna technika pozwala na takie cuda ,że niszczenie czegokolwiek w realu jest po prostu zbędne.
Należy więc postawić proste pytanie.Czy może ktoś ?? chciał upiec dwie pieczenie na jednym wysadzeniu.Pozbyć się mostu(zabytek nie zabytek - zawadzał),a przy okazji zarobić trochę kasy.Pomijając wszelkie animozje polityczne, jedno jest pewne: Jaki król taka historia.
Wszystko co piękne jest przemija , wszystko co piękne jest zostaje.

Posty: 1011
Rejestracja: poniedziałek 23 lut 2015, 00:19
Lokalizacja: Pschow in Preussen

Re: Pilchowice - most kolejowy

Postautor: Markov » wtorek 29 wrz 2020, 11:28

W zasadzie nie ma tu co dodawać, niemniej spróbuję. Kilka zdjęć z zimnej i deszczowej ostatniej wrześniowej soboty.
Załączniki
IMG_3317.JPG
IMG_3317.JPG (157.98 KiB) Przejrzano 5859 razy
IMG_3321.JPG
IMG_3321.JPG (107.5 KiB) Przejrzano 5859 razy
IMG_3324.JPG
IMG_3324.JPG (122.04 KiB) Przejrzano 5859 razy
IMG_3329.JPG
IMG_3329.JPG (82.44 KiB) Przejrzano 5859 razy
IMG_3333.JPG
IMG_3333.JPG (102.38 KiB) Przejrzano 5859 razy

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Pilchowice - most kolejowy

Postautor: Karolina Kot » wtorek 29 wrz 2020, 16:55

No proszę, jaka ładna zabytkowa szyna. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości