Pławna - komin dawnej gorzelni

Moderator: RUBEX

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Pławna - komin dawnej gorzelni

Postautor: Karolina Kot » czwartek 09 mar 2023, 06:57

W położonej pod Strzelinem wsi Pławna (Plohe), na terenie dawnego założenia pałcowo - parkowego, należącego niegdyś do rodu von Richthofen, a po wojnie funkcjonującego jako PGR, zachowały się pozostałości dawnej gorzelni.
Był to murowany z cegły obiekt, wzniesiony jeszcze w XIX wieku. Jego główna dominanta był charakterystyczny komin, do niedawna posiadający na szczycie bocianie gniazdo.

Obecnie gorzelnia nie jest użytkowana, znajduje się na terenie prywatnym. Dziś funkcjonuje tu Stajnia Barona: ośrodek jeździecki i pensjonat dla koni, cieszący się bardzo dobrymi opiniami.
Ale chyba raczej takich normalnych, tradycyjnych koni... Obawiam się, że mojego Archimedesa, z końmi mechanicznymi (z których połowa okulała bądź zdechła ze starości i notorycznych braków oleju silnikowego), raczej by tu nie przyjęto.

Zdjęcia komina wykonałam zza ogrodzenia.
Lokalizacja
Załączniki
Dawna gorzelnia w Pławnej (1).jpg
Dawna gorzelnia w Pławnej (1).jpg (58.92 KiB) Przejrzano 460 razy
Dawna gorzelnia w Pławnej (2).jpg
Dawna gorzelnia w Pławnej (2).jpg (41.91 KiB) Przejrzano 460 razy
Dawna gorzelnia w Pławnej (3).jpg
Dawna gorzelnia w Pławnej (3).jpg (56.8 KiB) Przejrzano 460 razy
Dawna gorzelnia w Pławnej (5).jpg
Dawna gorzelnia w Pławnej (5).jpg (50.53 KiB) Przejrzano 460 razy
Dawna gorzelnia w Pławnej (4).jpg
Dawna gorzelnia w Pławnej (4).jpg (66.05 KiB) Przejrzano 460 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 13
Rejestracja: sobota 11 kwie 2020, 15:27

Re: Pławna - komin dawnej gorzelni

Postautor: Azazel » piątek 10 mar 2023, 00:20

Bywały tam też konie nienormalne. Na ten przykład był koń Walery który pisał wiersze oraz koń Emilian który uważał że jest Napoleonem. I to całkiem poważnie ja widziałem bo bywałem tam w swoim czasie. Kiedyś


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość