Ciepłowody - kuźnia

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Ciepłowody - kuźnia

Postautor: Karolina Kot » wtorek 14 kwie 2020, 07:27

We wsi Ciepłowody (Tepliwoda) w powiecie ząbkowickim, przy ulicy Dobrzenieckiej 11, zauważyć można zabudowania dawnej kuźni wiejskiej.
Jest to stary zakład, mający tradycje sięgające XIX wieku. Początkowo należał do rodziny Spillmann, a następnie - od około roku 1870 - do rodziny Braunsdorf (podobno na terenie lapidarium, urządzonego na miejscowym cmentarzu, zachowała się cześć nagrobka kowala - Gustava Braunsdorfa, musze kiedyś go poszukać).

Kuźnia, wielokrotnie przebudowywana i modernizowana, przetrwała II Wojnę Światową. Po roku 1945 zawodem kowalstwa trudnił się w tym miejscu Jakub Bartoszek.
Obecnie zakład nie jest już użytkowany zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, pełni raczej rolę przydomowego warsztatu i lamusa.

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w marcu 2020 roku.
Informację zaczerpnęłam z książki autorstwa pana Kamila Pawłowskiego "Dzieje Ciepłowód", którą bardzo polecam. ;)
Załączniki
Ciepłowody - kuźnia (1).JPG
Ciepłowody - kuźnia (1).JPG (68.75 KiB) Przejrzano 2829 razy
Ciepłowody - kuźnia (2).JPG
Ciepłowody - kuźnia (2).JPG (71.25 KiB) Przejrzano 2829 razy
Ciepłowody - kuźnia (4).JPG
Ciepłowody - kuźnia (4).JPG (65.33 KiB) Przejrzano 2829 razy
Ciepłowody - kuźnia (6).JPG
Ciepłowody - kuźnia (6).JPG (59.96 KiB) Przejrzano 2829 razy
Ciepłowody - kuźnia (5).JPG
Ciepłowody - kuźnia (5).JPG (116.36 KiB) Przejrzano 2829 razy
Ciepłowody - kuźnia (2).JPG
Ciepłowody - kuźnia (2).JPG (71.25 KiB) Przejrzano 2829 razy
Ciepłowody - kuźnia (7).JPG
Ciepłowody - kuźnia (7).JPG (66.78 KiB) Przejrzano 2829 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2
Rejestracja: wtorek 12 paź 2021, 13:43

Re: Ciepłowody - kuźnia

Postautor: wesolyautobuss » piątek 15 paź 2021, 12:02

Witam wszystkich zgromadzonych na forum. Jest to mój pierwszy post i na wstępie chciałem Wam podziękować za kawał świetnej roboty którą robicie.
Dorzucę swój mały kamyczek. We wspomnieniach Kurta Schüttlera, byłego mieszkańca Lauenbrunn (dziś Ciepłowody), możemy zobaczyć zdjęcie wspomnianego wcześniej właściciela, Adolfa Braunsdorfa przed kuźnią.
Załączniki
Na zdjęciu Adolf Braunsdorf przed budynkiem kuźni. Na pierwszym planie Hein Reichenbach, sprzedawczyni.JPG
Na zdjęciu Adolf Braunsdorf przed budynkiem kuźni. Na pierwszym planie Hein Reichenbach, sprzedawczyni.JPG (131.21 KiB) Przejrzano 1682 razy


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość