Prężyna - upamiętnienie żołnierza z I Wojny Światowej

Posty: 28358
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Prężyna - upamiętnienie żołnierza z I Wojny Światowej

Postautor: Karolina Kot » sobota 23 lip 2022, 12:18

Na wschodnich rubieżach wsi Prężyna (Groß Pramsen), położonej w powiecie prudnickim w gminie Biała, nieopodal domów z numerami 90 i 89, przy wylocie bocznej drogi, na wzniesieniu, stoi sobie kamienny krzyż. Minęłam go kilka razy zupełnie nieświadoma, do jakich wydarzeń się odnosi.
Na szczęście ostatnio wzrok nieco mi zbiegł w bok i kątem oka dostrzegłam zdobiącą go płaskorzeźbę: Chrystusa wskazującego drogę do nieba śmiertelnie rannemu żołnierzowi.
Momentalnie wrzuciłam bieg wsteczny w Archimedesie (wsteczny wrzucony z dwójki trochę zgrzyta, ale w Corsie da się).

Krucyfiks, ufundowany w roku 1925, upamiętnia żołnierza z I Wojny Światowej, Johanna Brinsa, poległego w roku 1918. Zasponsorowali go prawdopodobnie rodzice młodego człowieka, Maria i Jakub.
Domyślam się, że ciało ich syna spoczęło we wspólnym grobie, a może nawet nigdy nie zostało zidentyfikowane i zrozpaczona rodzina potrzebowała miejsca, które służyłoby jako rodzaj symbolicznego nagrobka.

Pomnik do dziś jest bardzo zadbany i aktualnie jego otoczenie jest poddawane renowacji.
Zdjęcia wykonałam w lipcu 2022 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Prężyna - upamiętnienie żołnierza (1).jpg
Prężyna - upamiętnienie żołnierza (1).jpg (57.18 KiB) Przejrzano 770 razy
Prężyna - upamiętnienie żołnierza (3).jpg
Prężyna - upamiętnienie żołnierza (3).jpg (80.64 KiB) Przejrzano 770 razy
Prężyna - upamiętnienie żołnierza (2).jpg
Prężyna - upamiętnienie żołnierza (2).jpg (53.53 KiB) Przejrzano 770 razy
Prężyna - upamiętnienie żołnierza (5).jpg
Prężyna - upamiętnienie żołnierza (5).jpg (39.35 KiB) Przejrzano 770 razy
Prężyna - upamiętnienie żołnierza (4).jpg
Prężyna - upamiętnienie żołnierza (4).jpg (71.78 KiB) Przejrzano 770 razy
Prężyna - upamiętnienie żołnierza (6).jpg
Prężyna - upamiętnienie żołnierza (6).jpg (110.65 KiB) Przejrzano 770 razy
Prężyna - upamiętnienie żołnierza (7).jpg
Prężyna - upamiętnienie żołnierza (7).jpg (64.47 KiB) Przejrzano 770 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Upamiętnienia I Wojny Światowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości