Steblów - pomnik poległych w I i II Wojnie Światowej

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Steblów - pomnik poległych w I i II Wojnie Światowej

Postautor: Karolina Kot » sobota 08 paź 2022, 07:51

W miejscowości Steblów (Stöblau), znajdującej się w powiecie krapkowickim, w gminie Krapkowice, na cmentarzu, wznosi się okazały i całkiem estetycznie wykonany pomnik wojenny.
Poświęcono go pamięci mieszkańców wsi, poległych w I i II Wojnie Światowej.
Jest to współczesny obiekt, ufundowany w roku 2002 przez panią Jadwigę Nehrlich.

Miejsce pamięci budziło sporo kontrowersji ze względu na treść tablic memoratywnych, z napisami w języku niemieckim i polskim.

Jak głosi napis w dwu językach, pomnik postawiono ku "Pamięci poległych w I i II wojnie światowej mieszkańców Steblowa". Na tablicach wyryto 15 nazwisk żołnierzy z I wojny i 82 zabitych w II wojnie. Działający przy urzędzie wojewódzkim zespół do spraw upamiętnień skierował do burmistrza gminy Krapkowice, Piotra Sollocha, zalecenia wprowadzenia zmian, dostosowujących napis do obowiązującego prawa. Termin ich wprowadzenia upłynął 30 czerwca.
- Zastrzeżenia budzi słowo "gefallen", czyli polegli, które sugeruje, że są to żołnierze i bohaterowie. Lepiej byłoby zamienić je na "Opfern", czyli ofiary - wyjaśnia Małgorzata Raczyńska z wydziału spraw społecznych urzędu wojewódzkiego. - Korekta jest niewielka, nie chcemy nikogo zmuszać siłą i wyciągać konsekwencji, bo można by wystąpić w tej sprawie do prokuratury. Pojedziemy jeszcze raz do Steblowa, może uda nam się przekonać mieszkańców.

Fundatorka pomnika, 76-letnia mieszkanka wsi Jadwiga Nehrlich, twardo jednak odmawia zgody na jakiekolwiek zmiany. Burmistrz nie chce rozmawiać na ten temat, gdyż twierdzi, że osobą odpowiedzialną za pomnik jest miejscowy proboszcz. Ksiądz Józef Maślanka też odmawia wyjaśnień. Sołtys Stanisław Grabas mówi, że podziela zdanie pani Nehrlich, bo pomnik jest "w porządku".
Przemysław Nijakowski, dyrektor gabinetu wojewody, ma inne zdanie. Dodaje, że pomnik w Steblowie jest kontrowersyjny z dwóch powodów:
- Napisy to raz, a dwa - to kwestia braku pozwolenia budowlanego. Jest ono konieczne w przypadku każdego pomnika, obojętnie czy upamiętnia on niemieckich żołnierzy, czy powstańców śląskich.
Choć pomnik w Steblowie stoi już od roku, do dziś wydział administracji budowlanej starostwa w Krapkowicach nie wydał pozwolenia na jego budowę. Nawet nie wpłynął tam wniosek w tej sprawie.

Beata Szczerbaniewicz
30 lipca 2003
Źródło

Chociaż doniesienia prasowe sprzed 20 lat wyglądały dość niepokojąco, ostatecznie udało się dojść do porozumienia.
Pomnik stoi do dziś i wygląda świetnie, stanowiąc ważne świadectwo historii Steblowa, jest zadbany i nawet zaznaczony na mapach turystycznych.
Z tego, co widziałam na własne oczy, kontrowersyjny wers poprawiono.

Zdjęcia wykonałam we wrześniu 2022 roku.
Załączniki
Steblów (1).JPG
Steblów (1).JPG (75.72 KiB) Przejrzano 488 razy
Steblów (4).JPG
Steblów (4).JPG (111.2 KiB) Przejrzano 488 razy
Steblów (3).JPG
Steblów (3).JPG (101.57 KiB) Przejrzano 488 razy
Steblów (5).JPG
Steblów (5).JPG (112.73 KiB) Przejrzano 488 razy
Steblów (6).JPG
Steblów (6).JPG (91.94 KiB) Przejrzano 488 razy
Steblów (7).JPG
Steblów (7).JPG (122.98 KiB) Przejrzano 488 razy
Steblów (9).JPG
Steblów (9).JPG (125.35 KiB) Przejrzano 488 razy
Steblów (8).JPG
Steblów (8).JPG (123.83 KiB) Przejrzano 488 razy
Steblów (10).JPG
Steblów (10).JPG (119.21 KiB) Przejrzano 488 razy
Steblów (11).JPG
Steblów (11).JPG (85.53 KiB) Przejrzano 488 razy
Steblów (2).JPG
Steblów (2).JPG (90.35 KiB) Przejrzano 488 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Upamiętnienia II Wojny Światowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości