Racławice Śląskie - pomnik ofiar II Wojny Światowej

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Racławice Śląskie - pomnik ofiar II Wojny Światowej

Postautor: Karolina Kot » wtorek 13 gru 2022, 06:38

W Racławicach Śląskich (Deutsch Rasselwitz), dużej wsi położonej w powiecie prudnickim, w gminie Głogówek, przed wejściem do kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znajduje się powojenny pomnik, poświęcony pamięci ofiar II Wojny Światowej.
Początkowo myślałam, że jest to mogiła (pomnik ma formę grobu), ale w książce autorstwa pana Stanisława Stadnickiego "Racławice Śląskie. Historia wsi" doczytałam, że pomnik ten odsłonięto uroczyście dopiero 40 lat po zakończeniu II Wojny Światowej, w roku 1979.

Inną sprawą są masowe groby, najprawdopodobniej nadal nie ekshumowane i znajdujące się w ogrodach, sadach, zasypanych rowach na terenie miejscowości.
Dramat ludzki, jaki rozegrał się w okolicy w pierwszych miesiącach 1945 roku jest trudny do ogarnięcia. Nie ważne, z której strony się na to patrzy.

Zdjęcia wykonałam w listopadzie 2022 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Racławice Śląskie (1).JPG
Racławice Śląskie (1).JPG (120.58 KiB) Przejrzano 516 razy
Racławice Śląskie (2).JPG
Racławice Śląskie (2).JPG (135.82 KiB) Przejrzano 516 razy
Racławice Śląskie (3).JPG
Racławice Śląskie (3).JPG (126.36 KiB) Przejrzano 516 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Upamiętnienia II Wojny Światowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości