Strona 1 z 2

Lubań - ślady ostrzału

: piątek 22 paź 2021, 13:54
autor: Karolina Kot
Lubań (Lauban) to wyjątkowe, dolnośląskie miasto. Pomimo zniszczeń, jakie doświadczyło w roku 1945, uważny turysta napotka tu na całą masę tajemnic i nie do końca rozwiązanych zagadek.
Jednym ze sposobów na przeżycie ciekawej przygody jest spacer w poszukiwaniu pamiątek po II Wojny Światowej.
Okazuje się bowiem, że poza namalowanymi na murach strzałkami LSR znaleźć tu można całkiem sporo namacalnych reliktów historii - śladów wojennego ostrzału.

Na dobry początek mojego wątku pozwolę sobie zacytować ciekawy artykuł z roku 2015.

W piątek w całym kraju, także w Lubaniu obchodzona była 70. rocznica zakończenia II Wojny Światowej. Tymczasem o tamtych wydarzeniach w naszym mieście codziennie przypominają dziury po kulach na elewacjach ponad stu miejskich budynków.
Przez ostatnie 70 lat remonty budynków uważane były za nienajpilniejszą inwestycję. Na wielu z nich widnieją ślady wydarzeń z II Wojny Światowej, w większości powstałe w czasie bitwy o Lubań. Bitwa ta, to ostatni zwycięski zryw niemieckich sił zbrojnych w II wojnie światowej. Walki o nasze miasto trwały na przełomie lutego i marca 1945 roku. W bitwie o Lubań, niemiecki Wehrmacht zaangażował wszystkie dostępne jeszcze środki, w tym pięć dywizji pancernych i jedną piechoty oraz znaczne siły lotnictwa i umiejętnie nimi dowodząc, pokonał silniejszego przeciwnika.

Zwycięstwo uczcił nawet minister propagandy rzeszy Joseph Goebbels, który odwiedził żołnierzy na rynku miasta. Do dziś historycy nie wyjaśnili jednak dlaczego oddziały niemieckie tak zawzięcie broniły Lubania w ostatnich dniach wojny, kiedy klęska III Rzeszy była już aż nadto widoczna.

Dodatkowo straty w trakcie potyczki były ogromne. W starciu o nasze miasto Wehrmacht stracił prawie 800 ludzi – oficerów, podoficerów i żołnierzy. W czasie walk zginęło blisko 1500 niemieckich cywilów, w tym kobiety i dzieci. Rosyjskie straty nie są do końca znane. Źródła mówią o kilkuset zabitych i zaginionych, jednak według historyków są to dane dalece zaniżone. Po wojnie w Lubaniu i okolicach aż do wczesnych lat 90, natrafiono na co najmniej kilkadziesiąt mogił zbiorowych żołnierzy radzieckich i kilkadziesiąt pojedynczych.

W militarnym starciu zniszczone zostało także wiele miejskich budynków - w wyniku pożarów i ostrzałów zawaliła się m.in. wieża kościoła Świętej Trójcy. Niemal zrównane z ziemią zostało wiele kamienic. Na wielu budynkach do dziś zobaczyć możemy pamiątki z tamtych lat co dziś stanowi wątpliwą atrakcję naszego miasta.

Z problemem zrujnowanych kamienic poradził już sobie samorząd Bolesławca. Co roku przekazuje 1,5 mln zł dotacji wspólnotom mieszkaniowym. Tymczasem lubańskie wspólnoty mieszkaniowe na remonty swoich kamienic zaciągnęły już ponad 8 mln zł kredytów.

Źródlo

Oj, sporo się w Lubaniu działo w roku 1945.
Historia to historia.
Łatwa nie jest nigdy.

A gdyby tak z dziur na ścianach zrobić atut i zamiast wstydzić się ich - poprowadzić szlak wiodący tropem Śladów Wojny? I zyskać nietypową atrakcję turystyczną?
Zapraszam na spacer po mieście, ale tak po mojemu.

Zacznijmy od budynku Starostwa Powiatowego. Ulica Adama Mickiewicza 2.
Na elewacji zachowały się tu piękne strzałki LSR oraz charakterystyczne ubytki...

Re: Lubań - ślady ostrzału

: piątek 22 paź 2021, 13:55
autor: Karolina Kot
Naprzeciwko znajduje się willa z adresem Adama Mickiewicza 3:

Re: Lubań - ślady ostrzału

: piątek 22 paź 2021, 13:56
autor: Karolina Kot
Ulica Fabryczna 1:

Re: Lubań - ślady ostrzału

: piątek 22 paź 2021, 13:59
autor: Karolina Kot
Ulica Parkowa 16 - 17, nieopodal wylotu słynnych sztolni przeciwlotniczych.
Słowa, które się wyrwały Administracji naszego Forum na widok tego domu nie nadają się do zacytowania.
Budynek oberwał tak mocno, że po wojnie w bardzo ciekawy sposób "zaadaptowano" jego elewację, by przynajmniej częściowo ukryć ślady i ubytki.

Re: Lubań - ślady ostrzału

: piątek 22 paź 2021, 14:19
autor: Karolina Kot
Urząd Gminy, ulica Jarosława Dąbrowskiego 18, charakterystyczny pod względem architektonicznym budynek z okresu międzywojennego. Są tu i strzałki LSR i ślady po ostrzale.

Re: Lubań - ślady ostrzału

: poniedziałek 25 paź 2021, 13:08
autor: Karolina Kot
Ulica Gajowa 27.
Na budynku mieszkalnym można obejrzeć ślady ostrzału (raczej są to odpryski) oraz ostrzelaną strzałkę LSR.
Takie znaleziska są namacalnym dowodem na to, że białe strzałki namalowano zanim rozpoczęły się działania wojenne.

Re: Lubań - ślady ostrzału

: poniedziałek 25 paź 2021, 13:09
autor: Karolina Kot
Róg ulicy Parkowej z ulicą Jarosława Dąbrowskiego.
Znajdziemy tu półkolisty murek z ławeczką pochodzący z okresu międzywojennego, ozdobiony ceramicznymi kaflami.
Niestety, ten uroczy zabytek małej architektury ucierpiał w roku 1945. Widać na nim wyraźnie ślady wojny, przez co - przynajmniej w oczach pasjonatów mojego pokroju - tylko zyskuje.

Re: Lubań - ślady ostrzału

: piątek 29 paź 2021, 11:05
autor: Karolina Kot
Cmentarz komunalny przy ulicy Wrocławskiej. Na przedwojennych nagrobkach, zachowanych głównie po wewnętrznej stronie muru cmentarnego, dostrzec można bardzo liczne ślady pochodzące z końca II Wojny Światowej.

Re: Lubań - ślady ostrzału

: piątek 29 paź 2021, 11:06
autor: Karolina Kot
A tu mamy ceglany budynek przy wejściu do cmentarza, ulica Wrocławska 21:

Re: Lubań - ślady ostrzału

: środa 03 lis 2021, 06:51
autor: Karolina Kot
Ślady widoczne na domniemanej wieży ciśnień, przy ruinach lokomotywowni: