Ruda Śląska - domniemany schron na terenie kopalni "Paweł"

Zbiór pozostałości po dawnych schronach przeciwlotniczych (LuftSchutzRäume), czyli relikty strzałek, klap, okiennic

Moderator: warschauer44

Posty: 28012
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Ruda Śląska - domniemany schron na terenie kopalni "Paweł"

Postautor: Karolina Kot » piątek 01 mar 2019, 19:04

Na terenie dawnej kopalni "Paweł" w Rudzie Śląskiej, przy ulicy Pawła, znajduje się tajemniczy obiekt, który od dłuższego czasu spędza mi sen z powiek (jakbym miała w życiu mało innych czynników uniemożliwiających spanie w nocy ;) ).
Tak naprawdę, pomimo konsultacji prowadzonych pomiędzy sobą, nadal nie wiemy, co to takiego jest.
Być może betonowy, wydłużony obiekt nie ma żadnego związku z obronnością i militariami i stanowi np. magazyn na materiały wybuchowe albo taką dziwną piwniczkę? Nie mam pojęcia.
Na mapie z lat 50. XX wieku nic nie zostało w tym miejscu zaznaczone.

Uznałam, że najwyższy czas wrzucić toto na Forum, doświadczenie pokazuje, że wspólnymi siłami lub przy pomocy niespodziewanego wsparcia z zewnątrz, niejednokrotnie udawało się rozwiązać tego typu zagadki.

Moje fotografie powstały latem 2015 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Ruda Śląska - domniemany schron (3).jpg
Ruda Śląska - domniemany schron (3).jpg (68.85 KiB) Przejrzano 7767 razy
Ruda Śląska - domniemany schron (1).jpg
Ruda Śląska - domniemany schron (1).jpg (71.07 KiB) Przejrzano 7767 razy
Ruda Śląska - domniemany schron (2).jpg
Ruda Śląska - domniemany schron (2).jpg (122.79 KiB) Przejrzano 7767 razy
Lokalizacja.jpg
Lokalizacja.jpg (49.36 KiB) Przejrzano 7767 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2019
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Ruda Śląska - domniemany schron na terenie kopalni "Paweł"

Postautor: tom1977 » piątek 01 mar 2019, 19:35

Karolina nie tylko Ty nie miałaś problem z zaśnięciem przez ten obiekt :lol: Swego czasu z Warschauer44 wałkowałem temat tego schronu poza forum .
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 28012
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Ruda Śląska - domniemany schron na terenie kopalni "Paweł"

Postautor: Karolina Kot » piątek 01 mar 2019, 19:41

Epidemia bezsenności wywołana przez wytwórnię majonezu. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2019
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Ruda Śląska - domniemany schron na terenie kopalni "Paweł"

Postautor: tom1977 » piątek 01 mar 2019, 19:47

Próbowałem odnaleźć moje zdjęcia tego obiektu , niestety zaginęły w otchłani dysku twardego :(
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 585
Rejestracja: piątek 04 lis 2016, 18:51
Lokalizacja: Bytom

Re: Ruda Śląska - domniemany schron na terenie kopalni "Paweł"

Postautor: Velder » sobota 02 mar 2019, 18:58

Mnie Karolina swego czasu też zwróciła uwagę na ten obiekt i poinstruowała żeby zrobić kilka fotek. Ale nie cierpiałem z powodu niego na bezsenne noce, bo jak zwykle o swoich zdjęciach szybko zapomniałem :D

Aha, kawałek dalej jest też coś w rodzaju zbiornika przeciwpożarowego: https://www.google.pl/maps/@50.3097553, ... 312!8i6656
Załączniki
1.jpg
1.jpg (108.68 KiB) Przejrzano 7735 razy
2.jpg
2.jpg (147.06 KiB) Przejrzano 7735 razy
3.jpg
3.jpg (163.72 KiB) Przejrzano 7735 razy
4.jpg
4.jpg (168.55 KiB) Przejrzano 7735 razy
5.jpg
5.jpg (145.42 KiB) Przejrzano 7735 razy
6.jpg
6.jpg (106.71 KiB) Przejrzano 7735 razy
7.jpg
7.jpg (146.76 KiB) Przejrzano 7735 razy
8.jpg
8.jpg (173.3 KiB) Przejrzano 7735 razy
9.jpg
9.jpg (156.61 KiB) Przejrzano 7735 razy

Posty: 28012
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Ruda Śląska - domniemany schron na terenie kopalni "Paweł"

Postautor: Karolina Kot » niedziela 03 mar 2019, 09:12

Wygląda na to, że pół Forum pogoniłam już w to miejsce. :D

A ten zbiornik to ciekawe spostrzeżenie. Jest stary, być może pochodzi z czasów wojny. Znajduje się na mapie z lat 50. XX wieku.

Zbiornik na mapie z lat 50. XX wieku.jpg
Zbiornik na mapie z lat 50. XX wieku.jpg (93.13 KiB) Przejrzano 7720 razy


Warto dodać, ze w sąsiedztwie tego naszego dziwnego "schronu" stoi sobie także schron wartowniczy, wiec wygląda na to, że kopalnia rzeczywiście została zaopatrzona militarnie przez Niemców.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 6472
Rejestracja: poniedziałek 22 lip 2019, 10:17
Lokalizacja: Stratford - upon - Avon - Anglia

Re: Ruda Śląska - domniemany schron na terenie kopalni "Paweł"

Postautor: piotrwilczek » poniedziałek 18 gru 2023, 21:38

Nie wiem jakim cudem ale przegapiłem ten post i dopiero teraz trafiłem na niego.Przejrzałem kilka razy wszystkie zdjęcia i nasunęły mi się pewne skojarzenia. Pracowałem za młodu kilka ładnych lat pod ziemią w kopalni węgla i kształt tego co widzę kojarzy mi się z obudową ŁP. Charakterystyczne łuki obudowy chodnika górniczego wypełnione betonowymi poprzeczkami tyle ,że widziane od zewnątrz, no i pokryte to wszystko raczej papą i lepikiem , a nie betonem. widziałem podobne budowle ale dawno temu i ni w ząb nie pamiętam gdzie ale były to hale magazynowe lub chodniki ćwiczebne na terenie któreś z kopalń. Poszedłem tym tropem i znalazłem podobne ustrojstwo na stronie "Eksploratorów". Taki oto magazyn w sąsiedztwie sztolni ćwiczebnej w Wodzisławiu Śl. Dołączam także zdjęcie chodnika górniczego z obudową ŁP. Powysyłałem zdjęcia do znajomego z Muzeum Górnictwa w Zabrzu może coś podpowie w temacie.
Załączniki
wd.jpg
zdjęcie ze strony Eksploratorów
wd.jpg (85.01 KiB) Przejrzano 614 razy
wd2.jpg
przykład obudowy ŁP
wd2.jpg (111.09 KiB) Przejrzano 614 razy
Wszystko co piękne jest przemija , wszystko co piękne jest zostaje.

Posty: 26
Rejestracja: piątek 05 cze 2020, 16:58

Re: Ruda Śląska - domniemany schron na terenie kopalni "Paweł"

Postautor: marcel » wtorek 19 gru 2023, 23:18

Obudowy łp to był tani sposób budowania różnych budynków. Np w Sosnowcu na Stawikach tak była zbudowana dawna stanica WOPR.

Obiekt z wątku nie jest schronem. Ma na to zbyt cienkie ściany. Nie jest również magazynem materiałów wybuchowych. Takie magazyny maja lekkie dachy i grube ściany. ;)

Obiekt na zdjęciu to chodnik cwiczebny, dla uczniów szkół zawodowych. Mieli możliwość poćwiczyć na prawdziwym sprzęcie zanim zjadą ma dół.
Robiono tam również cwiczenia w zadymieniu (ucieczkowe).

Posty: 28012
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Ruda Śląska - domniemany schron na terenie kopalni "Paweł"

Postautor: Karolina Kot » wtorek 19 gru 2023, 23:43

A więc to chodnik ćwiczebny? Wszystko wskazuje na to, że macie rację. Czyli zagadka rozwiązana.
I oto od tej pory majonez i musztarda nie będą spędzały nikomu snu z powiek. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Niemiecka bierna obrona przeciwlotnicza do 1945 roku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości