Lądek - Zdrój, cmentarz żydowski

Posty: 28020
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Lądek - Zdrój, cmentarz żydowski

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 09 mar 2020, 06:46

Cmentarz żydowski w Lądku - Zdroju znajduje się przy ulicy Śnieżnej, tuż obok dawnego cmentarza ewangelickiego, obecnie pochłoniętego przez nekropolię katolicką.
Powstał na początku XX wieku i przeznaczony był przede wszystkim dla kuracjuszy pochodzenia żydowskiego, których stan zdrowia - pomimo stosowanej kuracji - nie poprawił się i który zmarli podczas pobytu w uzdrowisku.
Został zdewastowany podczas II Wojny Światowej, ale dalszych zniszczeń dokonano także po wojnie, m.in. rozkradając pozostałe nagrobki.
Do dziś zachowały się relikty bramy cmentarnej pod postacią czterech słupów o cechach modernistycznych oraz słabo czytelne zarysy podmurówek grobów.

Miejsce nie jest zaśmiecone i obecnie wygląda dobrze, podczas mojej wizyty brakowało mi jednak chociażby skromnej tablicy informacyjnej.
Nigdy w tym miejscu nie prowadzono prac ekshumacyjnych, należy więc pamiętać, iż nadal jest to cmentarz.
Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w marcu 2020 roku.
Załączniki
Cmentarz żydowski (2).JPG
Cmentarz żydowski (2).JPG (97.9 KiB) Przejrzano 3420 razy
Cmentarz żydowski (1).JPG
Cmentarz żydowski (1).JPG (100.77 KiB) Przejrzano 3420 razy
Cmentarz żydowski (5).JPG
Cmentarz żydowski (5).JPG (103.21 KiB) Przejrzano 3420 razy
Cmentarz żydowski (4).JPG
Cmentarz żydowski (4).JPG (126.79 KiB) Przejrzano 3420 razy
Cmentarz żydowski (3).JPG
Cmentarz żydowski (3).JPG (107.38 KiB) Przejrzano 3420 razy
Cmentarz żydowski (9).JPG
Cmentarz żydowski (9).JPG (131.92 KiB) Przejrzano 3420 razy
Cmentarz żydowski (8).JPG
Cmentarz żydowski (8).JPG (146.87 KiB) Przejrzano 3420 razy
Cmentarz żydowski (7).JPG
Cmentarz żydowski (7).JPG (145.16 KiB) Przejrzano 3420 razy
Cmentarz żydowski (6).JPG
Cmentarz żydowski (6).JPG (120.17 KiB) Przejrzano 3420 razy
Cmentarz żydowski (12).JPG
Cmentarz żydowski (12).JPG (145.59 KiB) Przejrzano 3420 razy
Cmentarz żydowski (11).JPG
Cmentarz żydowski (11).JPG (140.07 KiB) Przejrzano 3420 razy
Cmentarz żydowski (10).JPG
Cmentarz żydowski (10).JPG (129.8 KiB) Przejrzano 3420 razy
Cmentarz żydowski (15).JPG
Cmentarz żydowski (15).JPG (91.51 KiB) Przejrzano 3420 razy
Cmentarz żydowski (14).JPG
Cmentarz żydowski (14).JPG (143.37 KiB) Przejrzano 3420 razy
Cmentarz żydowski (13).JPG
Cmentarz żydowski (13).JPG (133.79 KiB) Przejrzano 3420 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28020
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Lądek - Zdrój, cmentarz żydowski

Postautor: Karolina Kot » sobota 03 paź 2020, 10:14

Wszystkie trzy cmentarze: katolicki, ewangelicki i żydowski, widoczne na mapie z okresu międzywojennego:
Załączniki
Lądek - Zdrój.jpg
Lądek - Zdrój.jpg (53.85 KiB) Przejrzano 3029 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28020
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Lądek - Zdrój, cmentarz żydowski

Postautor: Karolina Kot » wtorek 20 lut 2024, 13:21

Cmentarz żydowski w Lądku-Zdroju nazwany po imieniu. To inicjatywa społeczników. Kto był przeciwny temu dziedzictwu?

Kiedy Maciej Rymkiewicz z Narodowego Instytutu Dziedzictwa wieszał na szczątkach cmentarnej bramy przy ulicy Śnieżnej w Lądku-Zdroju tablicę z napisem „cmentarz żydowski”, zakończyła się niemal czteroletnia walka społeczników o upamiętnienie miejsca pochówku dawnych mieszkańców kurortu. Od poniedziałku, 19 lutego, wszyscy przechodnie wiedzą: tam jest cmentarz. Przeciwny uznaniu tego faktu był burmistrz. Najpierw odmówił zgody na nazwanie rzeczy po imieniu, a potem umył ręce.

Lądeckie Towarzystwo Historyczno-Eksploracyjne od lat działa na rzecz ocalenia pamięci o dawnych mieszkańcach Lądka-Zdroju. Niezależnie od ich wyznania czy narodowości. To z inicjatywy stowarzyszenia 1 listopada na lądeckich cmentarzach odbywają się kwesty, dzięki którym restaurowane są ich groby. Prezes Towarzystwa, Krystian Takuridis, jest niezwykle skuteczny w pozyskiwaniu dotacji, bez których taka działalność nie byłaby możliwa. Co m.in. udało się w mieście uratować przed zniszczeniem, a niezwykłych ludzi przed zapomnieniem?

Przede wszystkim odrestaurowany zostały groby dr. Aleksandra Ostrowicza (1839-1903) i jego żony Clary. Dr Ostrowicz, polski lekarz w niemieckim Landeck, uważany jest za patrona uzdrowiska. Jest autorem pierwszego w języku polskim przewodnika po nim. To samo spotkało nagrobki niemieckiego rodzeństwa Demuth, fundatorów miejskiego szpitala i cmentarza parafialnego. Godnego upamiętnienia doczekał się też Tadeusz Nogas (1904-70), powstaniec śląski i więzień niemieckich obozów zagłady, który po II wojnie światowej osiadł w Lądku-Zdroju.
We wrześniu 2020 roku Lądeckie Towarzystwo Historyczno-Eksploracyjne zwróciło się z propozycją do burmistrza Romana Kaczmarczyka: Chcemy oznaczyć i uporządkować cmentarz żydowski. Czy znalazłby Pan czas, by z nami porozmawiać na ten temat? Odpowiedzi nie było. Gdy spotkanie w końcu udało się umówić, burmistrz je odwołał. W listopadzie podczas spotkania on-line burmistrza z mieszkańcami jeden z jej uczestników powiedział: – Proponuję zaorać ten niby cmentarz i zrobić tam parking. Burmistrz odparł: – Jest to dość ciekawa propozycja.

Potem było jeszcze „ciekawiej”... „Burmistrz Lądka-Zdroju informuje, że ze względu na nietypowy charakter sprawy w chwili obecnej nie wyraża zgody na umieszczenie tablicy w proponowanej przez Państwa formie oraz na prowadzenie w/w prac na działce oznaczonej geodezyjnym numerem 315 (AM-7)” – napisał Roman Kaczmarczyk. Sprawa, o czym wyraźnie nie wiedział i go to nie interesowało, była jak najbardziej typowa. Projekt oznakowania cmentarzy żydowskich ruszył już w 2017 roku z inicjatywy ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Wbrew oczywistym faktom burmistrz twierdził, że cmentarz może tam był, a może zupełnie gdzie indziej. A tak naprawdę to go nie ma. „W chwili obecnej miejsce to nie stanowi cmentarza i nie może być jako takie wskazywane i upamiętniane” – podkreślał. Następnie dodał: „Stanowisko Gminy w w/w sprawie jest ostateczne”. I otóż mylił się w tej sprawie. Nie ostatni raz zresztą. Krystian Takuridis z konsekwentnym spokojem doprowadził do tego, że Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków uznał lądecki cmentarz żydowski za zabytek i wpisał go do rejestru.

W sprawę zaangażowało się Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Naczelny Rabin Polski, w końcu Narodowy Instytut Dziedzictwa, który prowadzi „Projekt oznakowania cmentarzy żydowskich na terenie Rzeczpospolitej Polskiej”. Odpowiedź burmistrza można streścić tak: chcecie, to sobie róbcie. Odmówił nawet wystąpienia do DWKZ o formalną zgodę na umieszczenie tablicy. Działka, na której jest cmentarz, należy bowiem do gminy Lądek-Zdrój. Od czasu, gdy miasto Bad Landeck kupiło ją od Gestapo... Cmentarz jednak jest. Kto na nim spoczywa?

Tablica.jpg
Tablica.jpg (103.56 KiB) Przejrzano 214 razy


Tak miała wyglądać tablica proponowana przez Lądeckie Towarzystwo Historyczno-Eksploracyjne. Wymienieni na nim zostali dawni mieszkańcy dzisiejszej gminy Lądek-Zdrój, którzy spoczywają na cmentarzu przy ulicy Śnieżnej. To tylko 10 osób. Fakt ten, który kwestionował burmistrz, potwierdzili bezspornie historycy. Ostatecznie na szczątkach bramy jest od 19 lutego dwujęzyczna tablica i kod QR. Po jego zeskanowaniu zostajemy przekierowani na stronę internetową, gdzie są fakty ustalone przez społeczników z Lądka-Zdroju. Pamięć zwyciężyła. [kot]

PS „Niemcy naziści Żydów wymordowali sumiennie. Ale sumienie innych może ich pozbawić owoców tego zwycięstwa” – napisał w 2022 roku Konstanty Gebert, znany publicysta, specjalnie do mieszkańców Lądka-Zdroju. Lądeckie Towarzystwo Historyczno-Eksploracyjne to nasze zbiorowe sumienie. A skąd folia na kanapki przykrywająca tablicę? Z pobliskiej „Biedronki”. Jest tam tymczasowo, jako nasz patent na ważny etap montażu. Od 20 lutego będzie już tam tak, jak – mamy taką nadzieję – przez dziesięciolecia.


Źródło: doba.pl
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości