Marczyce - krzyże pokutne

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Marczyce - krzyże pokutne

Postautor: Karolina Kot » sobota 10 wrz 2022, 22:06

Ileż można słuchać o śródmiąższowych zmianach w płucach, spirometrii, tomografii, POCHP, nowotworach, COVID - 19 i innych niezbyt przyjemnych rzeczach?
Warsztaty pulmonologiczne w Sosnówce były bardzo ciekawe, ale z ostatniego wykładu swoim zwyczajem urwałam się na krótki spacer do wsi Marczyce (Märzdorf), położonej w powiecie karkonoskim, w gminie Podgórzyn.
Przy ulicy Zamkowej, nieopodal skrzyżowania z ulicą Książęcą i Rycerską, stoją tu sobie dwa monolityczne krucyfiksy, uznawane za relikty dawnego prawa karnego, czyli tzw. krzyże pojednania/pokutne.
Stawiać je miał morderca na pamiątkę popełnionej przez siebie zbrodni.

Coś może być na rzeczy, gdyż jeden z krzyży posiada doskonale widoczny ryt miecza - domniemanego narzędzia zbrodni.

Zdjęcia wykonałam we wrześniu 2022 roku, po czym grzecznie wróciłam na warsztaty.
Lokalizacja
Załączniki
Piękne okoliczności przyrody.jpg
Piękne okoliczności przyrody.jpg (78.71 KiB) Przejrzano 733 razy
Krzyże pokutne (1).jpg
Krzyże pokutne (1).jpg (137.33 KiB) Przejrzano 733 razy
Krzyże pokutne (3).jpg
Krzyże pokutne (3).jpg (123.13 KiB) Przejrzano 733 razy
Krzyże pokutne (4).jpg
Krzyże pokutne (4).jpg (131.42 KiB) Przejrzano 733 razy
Krzyże pokutne (5).jpg
Krzyże pokutne (5).jpg (112.43 KiB) Przejrzano 733 razy
Krzyże pokutne (2).jpg
Krzyże pokutne (2).jpg (131.96 KiB) Przejrzano 733 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości