Świdnica - krzyż pokutny Jakuba Thau

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Świdnica - krzyż pokutny Jakuba Thau

Postautor: Karolina Kot » piątek 09 cze 2023, 06:47

W Świdnicy (Schweidnitz), przy Placu Małgorzaty, obejrzeć można kamienny, monolityczny krzyż z utrąconymi ramionami. Wykuto na nim inicjały „JT” oraz datę „1347”.
Według powszechnych przekazów został on ustawiony w miejscu rzekomego ścięcia nadwornego błazna książęcego, Jakuba Thau, domniemanego zabójcy dziedzica Świdnicy, Bolka III (syna Bolka II).

Błazen na dworze Bolka II Świdnickiego, Jakub Thau, opiekował się synkiem księcia. Podczas zabawy zauważył, że do malca zbliża się diabeł. Chcąc uratować jedynego książęcego potomka, rzucił w niego kamieniem. Pech chciał, że kamień śmiertelnie ugodził dziecko. Jakub, mimo nieumyślności swojego czynu, został publicznie ścięty, a na jego pamiątkę postawiono kamienny krzyż.

Źródło

Ale można sprawę przedstawić i w taki sposób:

Początki tego krzyża sięgają XIV wieku i dotyczą zamku w Bolkowie.
Zamek oblegał wówczas ojciec panny, która zbiegła do zamku z księciem Bolkiem II. Napastników wpuścił podstępnie błazen księcia, Jacob Thao. Zemścił się za to, że panna wybrała jego pana, a nie jego. Na tym nie koniec. Korzystając z zamieszania chciał zabić księcia, ale pomylił ojca z synem. Ranił śmiertelnie kamieniem Bolka III. Jego czyn miał daleko idące skutki, bo wraz z śmiercią Bolka III wygasła linia Piastów świdnicko-jaworskich. Tak przynajmniej twierdzi wczesnonowożytna historiografia, ku irytacji współczesnych nam historyków, którzy uważają, że to bujdy. Według nich, linia Piastów świdnicko-jaworskich wygasła wraz ze śmiercią Bolka II, który był bezpotomny. Ta sama wczesnonowożytna historiografia twierdzi, że błazna stracono w 1347 r. za bramą Kapturową w Świdnicy, gdzie postawiono mu osobliwy pomnik. Jest to kamienny słupek, w którym można dopatrzeć się kształtu krzyża z utrąconymi ramionami. U dołu wykuto litery „J. T.” i datę „1347”. Kiedy to uczyniono? Najprawdopodobniej po tym, jak w 1816 r. ukazał się zbiór zatytułowany Romantyczne akordy niemieckiego pisarza Houwalda z opowiadaniem Jacob Tau, błazen dworski, które przybliżyło tę postać masom spragnionym fascynujących historii. Kamienny słupek to w rzeczywistości przeniesiony tutaj z innego miejsca krzyż pokutny, na którym wykuto napisy.
Legenda o błaźnie ma wiele wersji. Jedna z nich mówi, że błazen zabił księcia przypadkiem, podczas zabawy. Był więc zabójcą mimowolnym. Temat, który ujrzał światło dzienne dzięki kronikarzom w XVI i XVII wieku, rozwinięty przez Houwalda, podjął po II wojnie światowej polski pisarz Władysław Jan Grabski w powieści " Rapsodia świdnicka" (1955).

Źródło

Najpewniej legenda o królewskim błaźnie została jednak utkana w XIX wieku, a sam krzyż pierwotnie znajdował się w zupełnie innym miejscu.

Zdjęcia pochodzą z roku 2020.
Załączniki
Krzyż pokutny (2).JPG
Krzyż pokutny (2).JPG (41.83 KiB) Przejrzano 310 razy
Krzyż pokutny (1).JPG
Krzyż pokutny (1).JPG (133.42 KiB) Przejrzano 310 razy
Krzyż pokutny (4).JPG
Krzyż pokutny (4).JPG (145.97 KiB) Przejrzano 310 razy
Krzyż pokutny (3).JPG
Krzyż pokutny (3).JPG (147.82 KiB) Przejrzano 310 razy
Krzyż pokutny (6).JPG
Krzyż pokutny (6).JPG (71.98 KiB) Przejrzano 310 razy
Krzyż pokutny (5).JPG
Krzyż pokutny (5).JPG (125.66 KiB) Przejrzano 310 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości