Rudołowice/Bystrowice - cmentarz choleryczny

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Rudołowice/Bystrowice - cmentarz choleryczny

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 11 lis 2019, 10:09

Wśród pól, daleko od zabudowań, na granicy Rudołowic i Bystrowic, wsi położonych w powiecie jarosławskim, w gminie Roźwienica, znajduje się cmentarzyk epidemiczny, przeznaczony dla ofiar chorób zakaźnych, dziesiątkujących ludność okolicznych wsi w XIX wieku.
Zbiorową mogiłę założono w tym miejscu prawdopodobnie w roku 1831, podczas tragicznej w skutkach epidemii cholery, przywleczonej ze wschodu przez wojska mające stłumić Powstanie Listopadowe (myślę, ze w datę na tablicy wkradł się błąd). Pochówków dokonywano także w kolejnych latach.

Do niedawna miejsce to było całkowicie zapomniane. Na szczęście znaleźli się ludzie gotowi przywrócić o nim pamięć.

O lokalizacji cmentarza i jego smutnej historii krążyły nie do końca potwierdzone opowieści, przekazywane przez najstarszych mieszkańców. Nikt jednak nie potrafił wskazać konkretnej lokalizacji i wymienić nawet kilku nazwisk osób na nim spoczywających. Dzięki analizie map z 1852 r. obejmujących tereny graniczne Rudołowic i Bystrowic -jeden z geodetów- członek Zarządu naszego Stowarzyszenia- wskazał lokalizację cmentarza. Był to ostatni moment, gdyż właśnie na tym terenie rozpoczynały się prace rolnicze, które ostatecznie zatarłyby ślady po cmentarzu cholerycznym.
W 2012 roku członkowie Stowarzyszenia zwrócili się do Wójta Gminy Roźwienica z wnioskiem o podjęcie działań mających na celu zaprzestanie profanacji i zawłaszczania terenu cmentarza przez rolników użytkujących przyległe tereny oraz przekazania tej działki pod opiekę Stowarzyszenia. Podjęto również kroki celem wyznaczenia granic tej nekropolii. W tym celu zwrócono się do Wydziału Geodezji i Kartografii Starostwa Powiatowego w Jarosławiu z prośba o weryfikację granic i ponowne ich oznaczenie. Po kilku tygodniach zostały odtworzone, a teren cmentarza prowizorycznie ogrodzony. Wycięto samosiejki, wykoszono trawę oraz chwasty, a na środku zamontowano metalowy krzyż. Przez kolejne lata członkowie Stowarzyszenia oraz uczniowie, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej w Rudołowicach pielęgnowali teren, a na cmentarzu pojawiały się znicze i świeże kwiaty.
Pod koniec 2014 roku dzięki pracom ziemnym prowadzonym na pobliskiej autostradzie udało się zniwelować teren i usypać kopiec. Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii i Tradycji Rudołowic w maju 2016 r. wykonali szereg prac nadających obecny wygląd tej zapomnianej nekropolii, m.in. zamontowali: dębowy krzyż, położyli chodnik, umocnili skarpy kopca oraz ustawili kamień z tablicą pamiątkową.
Wierzymy głęboko, że staraniem miejscowego Stowarzyszenia przywrócimy pamięć o cmentarzu cholerycznym i spoczywających tam osobach.

Stowarzyszenie Miłośników Historii i Tradycji Rudołowic

Wygląda na to, że misja Stowarzyszenia się udała.
Dziś polny cmentarzyk jest bardzo zadbany i trudno nazwać go zapomnianym. Trafiłam w to miejsce bez trudu.
Wpisem na naszym Forum pozwolę sobie i ja dołożyć małą cegiełkę budującą pamięć o tym miejscu.

Zdjęcia wykonałam w listopadzie 2019 roku.
Lokalizacja
Serdecznie pozdrawiam członków Stowarzyszenia Miłośników Historii i Tradycji Rudołowic. Co tu dużo pisać - dobra robota!
Załączniki
Cmentarz choleryczny (1).JPG
Cmentarz choleryczny (1).JPG (64.12 KiB) Przejrzano 3455 razy
Cmentarz choleryczny (3).JPG
Cmentarz choleryczny (3).JPG (81.08 KiB) Przejrzano 3455 razy
Cmentarz choleryczny (5).JPG
Cmentarz choleryczny (5).JPG (133.34 KiB) Przejrzano 3455 razy
Cmentarz choleryczny (4).JPG
Cmentarz choleryczny (4).JPG (75.9 KiB) Przejrzano 3455 razy
Cmentarz choleryczny (2).JPG
Cmentarz choleryczny (2).JPG (69.69 KiB) Przejrzano 3455 razy
Cmentarz choleryczny (6).JPG
Cmentarz choleryczny (6).JPG (57.29 KiB) Przejrzano 3455 razy
Cmentarz choleryczny (7).JPG
Cmentarz choleryczny (7).JPG (66.15 KiB) Przejrzano 3455 razy
Cmentarz choleryczny (8).JPG
Cmentarz choleryczny (8).JPG (74.28 KiB) Przejrzano 3455 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo podkarpackie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości