Strona 1 z 1

Rudołowice/Bystrowice - cmentarz choleryczny

: poniedziałek 11 lis 2019, 10:09
autor: Karolina Kot
Wśród pól, daleko od zabudowań, na granicy Rudołowic i Bystrowic, wsi położonych w powiecie jarosławskim, w gminie Roźwienica, znajduje się cmentarzyk epidemiczny, przeznaczony dla ofiar chorób zakaźnych, dziesiątkujących ludność okolicznych wsi w XIX wieku.
Zbiorową mogiłę założono w tym miejscu prawdopodobnie w roku 1831, podczas tragicznej w skutkach epidemii cholery, przywleczonej ze wschodu przez wojska mające stłumić Powstanie Listopadowe (myślę, ze w datę na tablicy wkradł się błąd). Pochówków dokonywano także w kolejnych latach.

Do niedawna miejsce to było całkowicie zapomniane. Na szczęście znaleźli się ludzie gotowi przywrócić o nim pamięć.

O lokalizacji cmentarza i jego smutnej historii krążyły nie do końca potwierdzone opowieści, przekazywane przez najstarszych mieszkańców. Nikt jednak nie potrafił wskazać konkretnej lokalizacji i wymienić nawet kilku nazwisk osób na nim spoczywających. Dzięki analizie map z 1852 r. obejmujących tereny graniczne Rudołowic i Bystrowic -jeden z geodetów- członek Zarządu naszego Stowarzyszenia- wskazał lokalizację cmentarza. Był to ostatni moment, gdyż właśnie na tym terenie rozpoczynały się prace rolnicze, które ostatecznie zatarłyby ślady po cmentarzu cholerycznym.
W 2012 roku członkowie Stowarzyszenia zwrócili się do Wójta Gminy Roźwienica z wnioskiem o podjęcie działań mających na celu zaprzestanie profanacji i zawłaszczania terenu cmentarza przez rolników użytkujących przyległe tereny oraz przekazania tej działki pod opiekę Stowarzyszenia. Podjęto również kroki celem wyznaczenia granic tej nekropolii. W tym celu zwrócono się do Wydziału Geodezji i Kartografii Starostwa Powiatowego w Jarosławiu z prośba o weryfikację granic i ponowne ich oznaczenie. Po kilku tygodniach zostały odtworzone, a teren cmentarza prowizorycznie ogrodzony. Wycięto samosiejki, wykoszono trawę oraz chwasty, a na środku zamontowano metalowy krzyż. Przez kolejne lata członkowie Stowarzyszenia oraz uczniowie, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej w Rudołowicach pielęgnowali teren, a na cmentarzu pojawiały się znicze i świeże kwiaty.
Pod koniec 2014 roku dzięki pracom ziemnym prowadzonym na pobliskiej autostradzie udało się zniwelować teren i usypać kopiec. Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii i Tradycji Rudołowic w maju 2016 r. wykonali szereg prac nadających obecny wygląd tej zapomnianej nekropolii, m.in. zamontowali: dębowy krzyż, położyli chodnik, umocnili skarpy kopca oraz ustawili kamień z tablicą pamiątkową.
Wierzymy głęboko, że staraniem miejscowego Stowarzyszenia przywrócimy pamięć o cmentarzu cholerycznym i spoczywających tam osobach.

Stowarzyszenie Miłośników Historii i Tradycji Rudołowic

Wygląda na to, że misja Stowarzyszenia się udała.
Dziś polny cmentarzyk jest bardzo zadbany i trudno nazwać go zapomnianym. Trafiłam w to miejsce bez trudu.
Wpisem na naszym Forum pozwolę sobie i ja dołożyć małą cegiełkę budującą pamięć o tym miejscu.

Zdjęcia wykonałam w listopadzie 2019 roku.
Lokalizacja
Serdecznie pozdrawiam członków Stowarzyszenia Miłośników Historii i Tradycji Rudołowic. Co tu dużo pisać - dobra robota!