Brzeg - kamień upamiętniający Alfreda Ullmana

Historyczne głazy pamiątkowe i upamiętnienia

Moderator: Velder

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Brzeg - kamień upamiętniający Alfreda Ullmana

Postautor: Karolina Kot » sobota 30 sty 2021, 06:53

W Parku Wolności w Brzegu, nieopodal placu zabaw, od strony torów kolejowych, natknąć się można na niewielki, granitowy głaz narzutowy, upamiętniający Alfreda Ullmana, dawnego brzeskiego restauratora. A tak ściślej: upamiętniający nieistniejący już dąb, poświęcony tej właśnie postaci.

Kamień z napisem "Alfred Ullman Eiche" został przeze mnie sfotografowany całkowicie przypadkowo.
Nie miałam o nim zielonego pojęcia, a okoliczności "trafienia" na niego wydają mi się nieco dziwaczne.

Kiedy maszerowałam szybkim krokiem alejką parkową zwrócił moją uwagę pewien mężczyzna, który najpierw spojrzał w moim kierunku, a następnie - całkowicie nieoczekiwanie - zszedł z ubitego i w miarę mało grząskiego duktu w głąb parku.
Po czym przystanął przy jednym z kilku leżących w tym rejonie kamieni i bacznie mu się przyjrzał. Nie robił zdjęć.
Po chwili, nie oglądając się na mnie, ruszył dalej przed siebie i wkrótce zniknął mi z oczu.
A ja, pozostając w lekkim zaskoczeniu, koniecznie postanowiłam sprawdzić, co takiego zaaferowało tego elegancko ubranego pana no i w ten właśnie sposób trafiłam na ten kamień.

Zdjęcia wykonałam w styczniu 2021 roku.
Przybliżona lokalizacja
Traficie bez problemu, głaz jest doskonale widoczny z parkowej alejki, tylko sęk w tym, że trzeba spojrzeć na niego od drugiej strony.
Załączniki
Pamiątkowy kamień (1).JPG
Pamiątkowy kamień (1).JPG (127.18 KiB) Przejrzano 1660 razy
Pamiątkowy kamień (4).JPG
Pamiątkowy kamień (4).JPG (138.67 KiB) Przejrzano 1660 razy
Pamiątkowy kamień (3).JPG
Pamiątkowy kamień (3).JPG (136.83 KiB) Przejrzano 1660 razy
Pamiątkowy kamień (2).JPG
Pamiątkowy kamień (2).JPG (127.08 KiB) Przejrzano 1660 razy
Pamiątkowy kamień (5).JPG
Pamiątkowy kamień (5).JPG (130.74 KiB) Przejrzano 1660 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Głazy pamiątkowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

 

 

cron