Szczytna - kamień upamiętniający miejsce pożaru

Historyczne głazy pamiątkowe i upamiętnienia

Moderator: Velder

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Szczytna - kamień upamiętniający miejsce pożaru

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 12 kwie 2021, 07:01

W Szczytnej (Rückers), w okolicy Polnych Domów, przy leśnej drodze, będącej przedłużeniem odnogi ulicy Złotej, natrafić można na kamienny głaz skrywający pewną historyczną ciekawostkę.
Z łatwością można dostrzec wyryty na nim niemiecki napis Brandstelle - 1910 (miejsce pożaru).
Kamień ustawiony jest nieco krzywo, wygląda na to, że na przestrzeni lat zmieniał swoją pozycję.

Ten ciekawy, ale bardzo mało znany relikt przeszłości upamiętnia pożar, który miał miejsce w dniu 22 maja 1910 roku. Spłonęło wówczas około dwa hektary lasu.
Moje zdjęcia powstały w kwietniu 2021 roku.
Lokalizacja
O istnieniu kamienia dowiedziałam się z rewelacyjnej strony polska-org.pl no i oczywiście nie wysiedziałam w domu, godzinę później byłam już na miejscu. :D
Załączniki
Upamiętnienie pożaru (1).JPG
Upamiętnienie pożaru (1).JPG (108.48 KiB) Przejrzano 1871 razy
Upamiętnienie pożaru (4).JPG
Upamiętnienie pożaru (4).JPG (112.97 KiB) Przejrzano 1871 razy
Upamiętnienie pożaru (3).JPG
Upamiętnienie pożaru (3).JPG (111.26 KiB) Przejrzano 1871 razy
Upamiętnienie pożaru (2).JPG
Upamiętnienie pożaru (2).JPG (115.66 KiB) Przejrzano 1871 razy
Upamiętnienie pożaru (5).JPG
Upamiętnienie pożaru (5).JPG (112.68 KiB) Przejrzano 1871 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Głazy pamiątkowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości