Witków - kolumna wotywna Chatariny Stocker

Historyczne głazy pamiątkowe i upamiętnienia

Moderator: Velder

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Witków - kolumna wotywna Chatariny Stocker

Postautor: Karolina Kot » piątek 04 mar 2022, 07:02

W północnej części wsi Witków (Wittgendorf), położonej w powiecie wałbrzyskim, w gminie Czarny Bór, w ogrodzie domu z numerem 10, znajduje się ciekawy, kamienny zabytek.
Nie widać go z drogi, gdyż jest starannie ukryty za iglakami.
Kamienna kolumna z inskrypcjami została znaleziona przypadkowo podczas prac ziemnych. Właściciel posesji odrestaurował ją i ustawił w ogrodzie.

Na podstawie umieszczonych na kamieniu napisów można ustalić, że inicjatorem wykonania kolumny był niejaki Laurenz Stocker, który zadedykował ją swojej matce, Chatarinie Stocker. Przyczyn ufundowania pomniczka nie znam.
I mam spore wątpliwości odnośnie datowania. Co prawda odświeżona białą farbą data wskazuje na połowę XVI wieku, jednak kształt obiektu i forma liter sugerują już raczej co najmniej barok, a najpewniej XIX wiek.
A może ktoś się zwyczajnie rozpędził i z ósemki "zrobił" piątkę? I tak naprawdę chodzi o rok 1862?
Cholera jedna wie!

Zdjęcia wykonałam w lutym 2022 roku. Mam nadzieję, że przynajmniej ja nie pomyliłam roku. ;)
Załączniki
Witków - kolumna wotywna (1).JPG
Witków - kolumna wotywna (1).JPG (55.66 KiB) Przejrzano 1000 razy
Witków - kolumna wotywna (3).JPG
Witków - kolumna wotywna (3).JPG (98.47 KiB) Przejrzano 1000 razy
Witków - kolumna wotywna (6).JPG
Witków - kolumna wotywna (6).JPG (92.76 KiB) Przejrzano 1000 razy
Witków - kolumna wotywna (5).JPG
Witków - kolumna wotywna (5).JPG (51.18 KiB) Przejrzano 1000 razy
Witków - kolumna wotywna (7).JPG
Witków - kolumna wotywna (7).JPG (42.54 KiB) Przejrzano 1000 razy
Witków - kolumna wotywna (2).JPG
Witków - kolumna wotywna (2).JPG (86.96 KiB) Przejrzano 998 razy
Witków - kolumna wotywna (4).JPG
Witków - kolumna wotywna (4).JPG (47.23 KiB) Przejrzano 998 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Głazy pamiątkowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości