Ślęża - dwa ciekawe głazy z napisami

Historyczne głazy pamiątkowe i upamiętnienia

Moderator: Velder

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Ślęża - dwa ciekawe głazy z napisami

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 10 lip 2023, 16:16

W masywie Ślęży, na południe od Bartoszka (Bartelhübel 392 m n.p.m), nieopodal miejsca, w którym stoi wiata turystyczna i w którym łączą się szlaki czerwony z żółtym, dosłownie kilkadziesiąt kroków od tłumnie uczęszczanej Drogi Ślężan, odnaleźć można dwa kamienie z wyrytymi napisami.
Ten ciekawy artefakt zauważyłam na współczesnej, doskonałej mapie "Masyw Ślęży" wydanej przez galileos.pl.

Dwa głazy (1).jpg
Dwa głazy (1).jpg (74.2 KiB) Przejrzano 354 razy


Pewnego letniego dnia, po pracy, postanowiłam sprawdzić i nieco poszwendać się na terenie masywu Ślęży. Mimo pełni sezonu wegetacyjnego udało mi się z powodzeniem wytropić dwa wielkie głazy, ustawione po obu stronach dawnego szlaku turystycznego, obecnie nieoznakowanego i zarośniętego.
Na jednym z kamieni wyryto napis "SALVE" czyli "witaj", a na drugim dziwny symbol, złożony z kilku liter oraz datę 1906.
Napisy są dziś nieczytelne, ale jakoś sobie poradziłam: pierwszy udało się uchwycić dzięki słońcu, drugi pomaźgałam spróchniałym pniem drzewa.

Zdjęcia wykonałam w lipcu 2023 roku.
Załączniki
Dwa głazy (4).jpg
Dwa głazy (4).jpg (120.03 KiB) Przejrzano 354 razy
Dwa głazy (3).jpg
Dwa głazy (3).jpg (133.39 KiB) Przejrzano 354 razy
Dwa głazy (2).jpg
Dwa głazy (2).jpg (134.94 KiB) Przejrzano 354 razy
Dwa głazy (6).jpg
Dwa głazy (6).jpg (147.86 KiB) Przejrzano 354 razy
Dwa głazy (5).jpg
Dwa głazy (5).jpg (138.85 KiB) Przejrzano 354 razy
Dwa głazy (8).jpg
Dwa głazy (8).jpg (135 KiB) Przejrzano 354 razy
Dwa głazy (7).jpg
Dwa głazy (7).jpg (134.21 KiB) Przejrzano 354 razy
Dwa głazy (9).jpg
Dwa głazy (9).jpg (130.6 KiB) Przejrzano 354 razy
Dwa głazy (10).jpg
Dwa głazy (10).jpg (134.89 KiB) Przejrzano 354 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2527
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Ślęża - dwa ciekawe głazy z napisami

Postautor: Gniewko » poniedziałek 10 lip 2023, 20:13

Trochę się nad tym nagłowiłem.
Najpierw myślałem, że litery WS oznaczają Weg Stein (drogowskaz) albo Wanderers Strecke (szlak), ale ujrzałem tarczę!

Winfridia Breslau.

Stowarzyszenie Studentów Niemieckich, którzy w 1906 roku wytyczyli pierwsze trasy turystyczne i złożyli kamień węgielny pod budowę Wieży Bismarcka.
Załączniki
WinfrieiaBreslau-Münster3.jpg
WinfrieiaBreslau-Münster3.jpg (24.43 KiB) Przejrzano 345 razy
Maciej Rodziewicz


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Głazy pamiątkowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości