Strona 1 z 1

Miłonice - gorzelnia z 1903 roku

: czwartek 05 lip 2018, 20:17
autor: marekbest
Łatwo odnaleźć. Niedaleko za Krośniewicami w stronę Łodzi jadąc.
Gorzelnia aktualnie zdewastowana, bynajmniej z zewnątrz.
Zdjęcia z wcześniejszego okresu.
1. Widok ogólny od strony drogi.
3. Widok od tyłu - kotłownia.
4. Kocioł z narzutem ręcznym, dwupłomienicowy, chyba z 1953 roku, producent to Sosnowieckie Zakłady Budowy Kotłów. Wcześniej był starszy, jeszcze nitowany o ile dobrze pamiętam. Oryginalne drzwiczki masywne wymienione już przy modernizacji na cienkie stalowe.
7. Stary dobry , jeden z lepszych aparat dwukolumnowy. Amatorzy drzyjcie. Spirytus żytni z tego sprzętu był rewelacyjny w smaku. Aparat miedziany.
8. Stągiew filtra. Tutaj przepływała w celach kontrolnych cała produkcja - do 330 litrów/h. Moc około 94,5% v/v
9. Parnik Henzego. Około 3,48m3 pojemności. tutaj pod ciśnieniem około 0,4Mpa prze niecałą godzinę surowiec podlegał uparowaniu. W temp. blisko 140 st. C ziarna skrobi ulegają rozpławieniu, niszczy się ich strukturę.
10. Kadź fermentacyjna - wiadomo co.
27. Kadź zacierna - tu do masy po parniku, do zacieru w stosownej chwili dozowało się "mleczko słodowe". Mleczko ze słodu, czyli skiełkowanego jęczmienia. Enzymy rozkładają skrobię do różnych cukrów, podlegających już fermentacji przez komórki drożdżowe.
15. To co jest w niej w środku, czyli zacier zbożowy - żytni.
17. Jedno z okienek kolumny odpędowej.
20. Widok od frontu budynek produkcyjny.
24. Kolumna - widok z góry.
25. Chłodnica - wiadomo do czego :)
26 zasobnik na zboże
28. Kadki drożdżowe - tu hodowało się drożdże dodawane później do zacieru w celu szybkiej fermentacji. fermentacja w fermentowni w dość wysokich temp. bliskich temperatury ciała człowieka. Czas min 1,5 doby , max czas 3 doby. I dalej na odpęd.
30. Szafka ze stągwią opisana wcześniej.

Całą produkcję - spirytusik mierzył w każdej gorzelni tzw. przyrząd kontrolno-mierniczy, który zliczał litry objętościowe alkoholu, tak jak leci, litry przeliczeniowe 100% oraz max. temp. odpędu. Przyrządy często również blisko 100-letnie. Producent SIEMENS.

Re: Miłonice - gorzelnia z 1903 roku

: czwartek 05 lip 2018, 20:49
autor: Karolina Kot
Świetne zdjęcia! Strasznie żal tego typu obiektów. Dobrze, że chociaż na fotografii coś się zachowało.

Re: Miłonice - gorzelnia z 1903 roku

: czwartek 09 sie 2018, 17:36
autor: marekbest
Witam.
Dla porównania stan obecny. Zawala się powoli. W środku była jeszcze sprawna maszyna parowa, ale została zgruchotana na "kęsy" maszynowo i na złom. Parę ton żeliwa staliwa i trochę metali kolorowych. Dużo takiego sprzętu znika. Konserwator nie powinien pozwolić na to, ale jednak jakoś to się udaje.

Takie zakłady budowane 100 i więcej lat temu mają swój urok. Dzisiaj buduje się po najmniejszych kosztach proste konstrukcje stalowe i wiaty. A kiedyś stropy akermana, podpory staliwo/żeliwo zdobione jak greckie kolumny. Poręcze i balustrady również ozdobne. Schody często kręcone. Pracując kiedyś w wielu takich miejscach, nie przykładałem dużej wagi do detali. Dzisiaj już wiem, że te budowle miały swoją "duszę". Dzisiaj tego nie ma.
Ogólnie jeśli chodzi o gorzelnie to z ponad 1000 w całym kraju pozostało mniej niż 50. Z tego 20-30 czynnych.