Zielona Góra - Ochla, wieża ciśnień

Posty: 27992
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Zielona Góra - Ochla, wieża ciśnień

Postautor: Karolina Kot » wtorek 13 lip 2021, 07:07

W lesie, nieopodal kąpieliska w Ochli (Ochelhermsdorf), niegdyś osobnej wsi, od roku 2014 włączonej administracyjnie w tereny Zielonej Góry, znajduje się współczesna, metalowa wieża ciśnień.
Została wybudowana według standardowego projektu w latach 80. XX wieku. Posiada dwa zbiorniki na wodę o pojemności około 70 i 80 m3. Wygląda na to, że jest nadal użytkowana.

Podobnych obiektów w okolicach Zielonej Góry naliczyć można jeszcze co najmniej kilka. Jeden z nich znajduje się przy ulicy Dożynkowej (nie dotarłam), kolejny, nieistniejący już, zlokalizowany był na wzgórzu, na północ od miasteczka Otyń (zdjęć także brak, ale podobno zachowała się do dziś podstawa tej wieży).
No cóż. Nie da się zwiedzić, udokumentować oraz opisać wszystkich ciekawych miejsc w Polsce, ale będę się starała to robić tak długo, na ile mi sił wystarczy i rdza nie zeżre Archimedesa do końca. ;)

Zdjęcia wykonałam w czerwcu 2021 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Ochla - wieża ciśnień (1).JPG
Ochla - wieża ciśnień (1).JPG (61.26 KiB) Przejrzano 1769 razy
Ochla - wieża ciśnień (3).JPG
Ochla - wieża ciśnień (3).JPG (67.05 KiB) Przejrzano 1769 razy
Ochla - wieża ciśnień (2).JPG
Ochla - wieża ciśnień (2).JPG (39.69 KiB) Przejrzano 1769 razy
Ochla - wieża ciśnień (4).JPG
Ochla - wieża ciśnień (4).JPG (57.97 KiB) Przejrzano 1769 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo lubuskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości