Sosnowiec - przedwojenny hydrant

Moderator: Velder

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Sosnowiec - przedwojenny hydrant

Postautor: Karolina Kot » sobota 10 paź 2015, 20:30

Takiego odkrycia nie spodziewałam się w najśmielszych snach!
Jest mi niezmiernie miło zaprezentować na naszym Forum przedwojenny hydrant, pochodzący... z Sosnowca.
Z ogromnym prawdopodobieństwem jest to ostatni taki relikt na terenie tego miasta, w dodatku o mocno zagrożonym statusie - umieszczono go na nieczynnej już nitce wodociągowej, a przylegający doń ciąg komunikacyjny jest intensywnie modernizowany. Mam spore obawy o przyszłość tego niezwykłego zabytku, odlanego w zakładach Münstermanna z dzisiejszego Bielska - Białej.
Nota bene firma ta istnieje do dziś - w 1948 roku została przekształcona w Bielską Fabrykę Armatur BEFA.

Zabytkowy hydrant znajduje się u zbiegu ulicy Wojska Polskiego i Andrzeja Frycza - Modrzewskiego.
O jego istnieniu dowiedziałam się od jednego z pracowników Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Sosnowcu, zajmującego się, między innymi, siecią hydrantów w tym mieście. Podobno ciężko o lepiej zorientowaną w tym temacie osobę, stąd ogromnie się cieszę, że akurat przyszło mi na myśl wypytywanie o zabytkowe hydranty tego właśnie Pana.

Oczywiście prosto z RPWiK pognaliśmy na ulicę Wojska Polskiego, gdzie udało nam się odszukać to żeliwne, zardzewiałe cudeńko, smutno stojące w otoczeniu śmieci.
Reakcja mieszkańców Niwki na moją sesję fotograficzną była zaskakująca. Byli w szoku, że nie zwrócili wcześniej uwagi na hydrant, padły propozycje o przeniesienie ustrojstwa do Muzeum Miejskiego.
Strasznie się cieszę z tego znaleziska. Ganiałam za starymi hydrantami po odległych miastach, gdy tymczasem miałam coś takiego tuż pod nosem!
Oto zdjęcia zagłębiowskiej perełki. Niechże się świat dowie o jej istnieniu!
Załączniki
Sosnowiec - przedwojenny hydrant.JPG
Sosnowiec - przedwojenny hydrant.JPG (120.46 KiB) Przejrzano 11716 razy
Sosnowiec - przedwojenny hydrant (1).JPG
Sosnowiec - przedwojenny hydrant (1).JPG (134.18 KiB) Przejrzano 11716 razy
Sosnowiec - przedwojenny hydrant (5).JPG
Sosnowiec - przedwojenny hydrant (5).JPG (111.68 KiB) Przejrzano 11716 razy
Sosnowiec - przedwojenny hydrant (4).JPG
Sosnowiec - przedwojenny hydrant (4).JPG (93.91 KiB) Przejrzano 11716 razy
Sosnowiec - przedwojenny hydrant (3).JPG
Sosnowiec - przedwojenny hydrant (3).JPG (110.2 KiB) Przejrzano 11716 razy
Sosnowiec - przedwojenny hydrant (2).JPG
Sosnowiec - przedwojenny hydrant (2).JPG (133.27 KiB) Przejrzano 11716 razy
Sosnowiec - przedwojenny hydrant (6).JPG
Sosnowiec - przedwojenny hydrant (6).JPG (85.14 KiB) Przejrzano 11716 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 24
Rejestracja: piątek 19 cze 2015, 20:05

Re: Sosnowiec - przedwojenny hydrant

Postautor: Gajus Pięknus » czwartek 08 kwie 2021, 23:13

Nie tak dawno tamtędy sobie spacerowałem i już go nie ma w tym miejscu . Więc albo wylądował w muzeum lub w prywatnej kolekcji (jako ozdoba ogrodowa) . A może i oby nie , poszedł do huty na przetop .

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Sosnowiec - przedwojenny hydrant

Postautor: Karolina Kot » czwartek 08 kwie 2021, 23:57

Na całe szczęście zakończenie tej historii okazało się być pozytywne. Nasz hydrant trafił do Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Sosnowiec - przedwojenny hydrant

Postautor: Karolina Kot » czwartek 04 kwie 2024, 00:24

A tymczasem wieczorny, krótki spacer w deszczu po Kazimierzu Górniczym zaowocował ciekawymi odkryciami.
Nie dość, że tak na pierwszy rzut oka słupy tramwajowe linii 27 wyglądają na wiekowe, prawdopodobnie pochodzące jeszcze z lat 60. XX wieku, to na dobitkę przed dawnym wejściem głównym do cechowni KWK "Kazimierz - Juliusz", naprzeciwko samotnego kochbunkra, natknęłam się na uszkodzony, stary hydrant.
Ustrojstwo nie posiada już niestety głowicy, na której zapewne były umieszczone napisy, ale czytelna do dziś niewielka sygnatura nie pozostawia wątpliwości.

Jest to dzieło odlewni Bopp und Reuther z Mannheim, czyli firmy znanej i lubianej! :D
Nie wiem, czy ten hydrant jest rzeczywiście przedwojenny, ale na pewno ma już swoje lata i nie jest taki po prostu zwyczajny.
Załączniki
Hydrant (1).jpg
Hydrant (1).jpg (83.28 KiB) Przejrzano 109 razy
Hydrant (4).jpg
Hydrant (4).jpg (66.35 KiB) Przejrzano 109 razy
Hydrant (3).jpg
Hydrant (3).jpg (73.06 KiB) Przejrzano 109 razy
Hydrant (2).jpg
Hydrant (2).jpg (73.98 KiB) Przejrzano 109 razy
Hydrant (5).jpg
Hydrant (5).jpg (132.4 KiB) Przejrzano 109 razy
Hydrant (6).jpg
Hydrant (6).jpg (45.69 KiB) Przejrzano 109 razy
Hydrant (7).jpg
Hydrant (7).jpg (25.1 KiB) Przejrzano 109 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Sosnowiec - przedwojenny hydrant

Postautor: kusmanek » czwartek 04 kwie 2024, 01:18

Rewelacja! DRP to skrót od Deutsche Reichspatent - czyli patent Rzeszy niemieckiej - takie oznaczenia stosowano w latach 1877 - 1945. Moim zdaniem hydrant może pochodzić z czasów II wojny światowej.
Born to make history


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości