Śmiałowice - kapliczka pokutna

Kamienne, monolityczne kapliczki ekspiacyjne, będące odpowiednikiem tzw. krzyży pojednania
Posty: 28012
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Śmiałowice - kapliczka pokutna

Postautor: Karolina Kot » sobota 30 maja 2020, 10:33

We wsi Śmiałowice (Schmellwitz), położonej w gminie Marcinowice, w powiecie świdnickim, obok głównej bramy w murze otaczającym przykościelny cmentarz parafialny, utworzony wokół zabytkowego kościoła pod wezwaniem św. Wawrzyńca, odnajdziemy bardzo wiele ciekawych reliktów przeszłości, w tym krzyż pokutny oraz przepiękne, gotyckie sakramentarium (ten ostatni zabytek to wolałabym jednak znaleźć gdzieś pod dachem, jest naprawdę wybitnej urody).
Tuż obok stoi sobie skromny, utrącony, kamienny słup, ustawiony na kamieniu młyńskim. Przez niektórych badaczy był on uważany za fragment pręgierza, tymczasem jest to tak naprawdę pozostałość po tzw. kapliczce pokutnej, czyli relikcie dawnego prawa karnego, pełniącym niegdyś funkcję zbliżoną do znanych powszechnie "krzyży pojednania/pokutnych".
Co ciekawe - w swoich peregrynacjach po Dolnym Śląsku już wielokrotnie spotykałam się z dokładnie taką samą kompozycją: pokutną kapliczką umiejscowioną na kamieniu młyńskim.
Być może przodkowie nawiązywali w ten sposób do słów Ewangelii:
"Kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza" (Mt 18, 6).
Kto to wie?
Zachowało się zdjęcie kapliczki, kiedy była jeszcze w całości: link

Oczywiście relikty drugiego domniemanego obiektu tego typu, także wmurowanego w ogrodzenie, niestety przeoczyłam.
Musze sobie w moim Archimedesie zamontować z tyłu jakąś taką dobrze czytelną wywieszkę z tekstem:
Uwaga, zwiedzam! Jeśli się spieszysz, to prostu mnie wyprzedź. Nie siedź mi na zderzaku, bo zaraz zrobię "żabki" albo coś jeszcze gorszego, co na pewno Ci się to nie spodoba.


Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w maju 2020 roku.
Załączniki
Relikty kapliczki (1).JPG
Relikty kapliczki (1).JPG (105.27 KiB) Przejrzano 3201 razy
Relikty kapliczki (2).JPG
Relikty kapliczki (2).JPG (146.53 KiB) Przejrzano 3201 razy
Relikty kapliczki (3).JPG
Relikty kapliczki (3).JPG (97.45 KiB) Przejrzano 3201 razy
Archiwalne zdjęcie.jpeg
Źródło: www.labiryntarium.pl
Archiwalne zdjęcie.jpeg (66.86 KiB) Przejrzano 3201 razy
Relikty kapliczki (4).JPG
Relikty kapliczki (4).JPG (112.04 KiB) Przejrzano 3201 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28012
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Śmiałowice - kapliczka pokutna

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 03 sty 2022, 06:56

Karolina Kot pisze:Oczywiście relikty drugiego domniemanego obiektu tego typu, także wmurowanego w ogrodzenie, niestety przeoczyłam.


A oto uzupełnienie wątku. :D
Styczeń 2022 roku.
Załączniki
Kapliczka pokutna (1).JPG
Kapliczka pokutna (1).JPG (105.39 KiB) Przejrzano 1985 razy
Kapliczka pokutna (4).JPG
Kapliczka pokutna (4).JPG (81.81 KiB) Przejrzano 1985 razy
Kapliczka pokutna (2).JPG
Kapliczka pokutna (2).JPG (112.59 KiB) Przejrzano 1985 razy
Kapliczka pokutna (5).JPG
Kapliczka pokutna (5).JPG (111.22 KiB) Przejrzano 1985 razy
Kapliczka pokutna (3).JPG
Kapliczka pokutna (3).JPG (100.33 KiB) Przejrzano 1985 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Kapliczki pokutne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość