Solna - spichlerz dworski

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Solna - spichlerz dworski

Postautor: Karolina Kot » środa 06 kwie 2022, 11:24

Solna (Groß Sägewitz) to miejscowość położona w powiecie wrocławskim, w gminie Kobierzyce.
Nieopodal ruin wieży dawnego Zamku Wodnego, przy ulicy Kruczej, zachował się bardzo ciekawy, chociaż zazwyczaj pomijany przez turystów spichlerz. Nie mam pojęcia, kiedy został wzniesiony, ale nie zdziwiłabym się, gdyby okazało się, że pochodzi jeszcze z XVIII wieku.

Jest to murowany obiekt, wzniesiony na planie czworoboku i kryty dwuspadowym dachem.
Wnętrza posiadają prawdopodobnie trzy kondygnacje, a za ich doświetlenie i wentylowanie odpowiadały śliczne, półokrągłe okienka, przywodzące na myśl barok.
W niektórych otworach zachowały się oryginalne kraty, część zamurowano.
Na uwagę zasługują masywne, drewniane drzwi.
Całość zachowała się w dość dobrym stanie, była użytkowana jeszcze w drugiej połowie XX wieku.

Naprawdę warto rzucić okiem.
Lokalizacja

Podczas mojej wizyty w Solnej, w kwietniu 2022 roku, lało jak z cebra.
Jezdnią jechał rowerzysta - sportowiec w kasku i w odpowiednim ubraniu, a tuż obok dość nieskładnie i bez kierunkowskazów zawracał na środku drogi jakiś samochód.
Mimowolnie stałam się świadkiem sceny, żywcem wyjętej z polskiej kinematografii.

Kolarz zagapił się i z całym impetem grzmotnął w bok samochodu.
- Jak jeździsz, pen..sie!!! - wydarł się kierowca auta.
- Przepraszam bardzo, nic się nie stało, wszystko w porządku, ja tak często mam, to nie pierwszy raz, nic mi nie jest - bełkotał nieskładnie rowerzysta, zbierając się z maski i wsiadając ponownie na rower.
Kolarz odjechał tak szybko, że nawet nie zorientowałam się, w którym zniknął kierunku. Na drzwiach samochodu pozostało spore wgniecenie, ale auto zawróciło i pojechało sobie dalej.
Na środku drogi, z aparatem fotograficznym w ręce i szeroko otwartymi oczami, w strugach deszczu stałam tylko ja, zastanawiając się, co tu się właśnie odchrzaniło.
Załączniki
Spichlerz (1).jpg
Spichlerz (1).jpg (53.59 KiB) Przejrzano 1164 razy
Spichlerz (3).jpg
Spichlerz (3).jpg (61.7 KiB) Przejrzano 1164 razy
Spichlerz (2).jpg
Spichlerz (2).jpg (50.58 KiB) Przejrzano 1164 razy
Spichlerz (5).jpg
Spichlerz (5).jpg (67.31 KiB) Przejrzano 1164 razy
Spichlerz (4).jpg
Spichlerz (4).jpg (63.97 KiB) Przejrzano 1164 razy
Spichlerz (7).jpg
Spichlerz (7).jpg (85.01 KiB) Przejrzano 1164 razy
Spichlerz (6).jpg
Spichlerz (6).jpg (76.98 KiB) Przejrzano 1164 razy
Spichlerz (8).jpg
Spichlerz (8).jpg (55.98 KiB) Przejrzano 1164 razy
Spichlerz (9).jpg
Spichlerz (9).jpg (54.13 KiB) Przejrzano 1164 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości