Bardo - groby N.N.

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Bardo - groby N.N.

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 09 paź 2023, 00:44

W Bardzie (Wartha), malowniczym miasteczku, położonym w powiecie ząbkowickim, na miejscowym cmentarzu parafialnym, zlokalizowanym u zbiegu ulicy Głównej i Cmentarnej, w południowo - wschodnim rogu nekropolii, znajdują się dwa groby oznaczone datą i tabliczką z literami "N.N.".

N.N. - skrótowiec stosowany głównie w terminologii prawniczej i kryminalistyce na określenie osoby, której tożsamości nie ustalono. Pochodzi od łacińskich słów nomen nescio (dosł. imienia nie znam), non notus (nieznany) lub nomen nominandum (imię do ustalenia). W języku polskim przyjęło się rozwijać NN do nazwisko nieznane.

- Wikipedia
W USA odpowiednikiem N.N., używanym dla określenia osoby o nieustalonych personaliach, jest nazwisko John Doe w przypadku mężczyzny oraz Jane Doe dla kobiety.

Bardzka osoba nieznana to kobieta. Jej szczątki odnalezione zostały w dniu 11 kwietnia 2023 roku w okolicach niebieskiego szlaku turystycznego biegnącego obok wzniesienia Lisiura.
Zmarła miała przy sobie jedynie kompas i papierową mapę. Zwłoki leżały w Górach Bardzkich zapewne od jesieni 2022 roku.
Informacja o tym tragicznym odkryciu zmroziła mnie szczególnie, gdyż zaledwie kilka dni wcześniej włóczyłam się po krzakach dokładnie w tej okolicy, szukając reliktów bardzkich fortów.

Mało tego: gdy koledzy z pracy przeczytali wiadomość o zmarłej w prasie, dziwnie mi się zaczęli przyglądać.
Kiedy zapytałam, o co im chodzi wyjaśnili, że zastanawiają się, czy to rzeczywiście ja i czy nie jestem duchem. Bo przecież ja też biegam po górach bez telefonu, dokumentów i wyposażona jedynie w mapę i kompas.
Uspokoiłam ich jednak wyjaśniając, że gdybym to ja była tą zmarłą, przy moim truchle znaleziono by jeszcze trzecią, obowiązkową rzecz- kluczyki do Opla Corsy B.

Na terenie leśnym w okolicach Barda znaleziono zwłoki człowieka

Na terenie leśnym w okolicach Barda znaleziono zwłoki człowieka w stanie zaawansowanego rozkładu. Decyzją prokuratora zabezpieczono je do sekcji.

Zdarzenie miało miejsce 11 kwietnia około godz. 9. Wcześniej przypadkowy przechodzeń na szlaku miał zauważyć kurtkę i plecak znajdującą się w terenie leśnym nieopodal Barda i poinformował policję.

- Na miejsce udali się policjanci wraz z funkcjonariuszami straży leśnej. Po przeprowadzeniu oględzin terenu natrafiono na zwłoki człowieka. W związku z tym, iż ciało było w stanie zaawansowanego rozkładu, ustalenie płci osoby nie było możliwe. Decyzją prokuratora ciało zabezpieczono do sekcji zwłok - informuje Katarzyna Mazurek, oficer prasowy ząbkowickiej policji.

W plecaku, ani tez w pobliżu zwłok nie znaleziono żadnych dokumentów, które mogłyby pomóc w ustaleniu tożsamości. W plecaku znajdowały się m.in. kompas oraz mapy turystyczne.

Źródło

Ponieważ, mimo starań, nie udało się ustalić tożsamości zmarłej osoby, gmina Bardo pochowała jej szczątki na własny koszt na lokalnym cmentarzu.
A ja przywlokłam się tam niedługo potem, by pomodlić się za kogoś, kto samotnie przemierzał góry tak jak ja - z mapami i kompasem.
Załączniki
Grób Nieznanej Kobiety (1).jpg
Grób Nieznanej Kobiety (1).jpg (94.36 KiB) Przejrzano 420 razy
Grób Nieznanej Kobiety (2).jpg
Grób Nieznanej Kobiety (2).jpg (76.09 KiB) Przejrzano 420 razy
Grób Nieznanej Kobiety (3).jpg
Grób Nieznanej Kobiety (3).jpg (114.56 KiB) Przejrzano 420 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Bardo - groby N.N.

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 09 paź 2023, 00:46

Obok grobu nieznanej kobiety znajduje sie jeszcze jedna mogiła oznaczona jako "N.N.".
Niestety, nie zapisano na niej daty znalezienia zwłok/śmierci, więc mogę się jedynie domyślać, że chodzi o młodego chłopaka, który popełnił samobójstwo, rzucając się z bardzkiego Obrywu Skalnego w dniu 25 sierpnia 2010 roku.
Jego tożsamości także nie udało się ustalić, a o tym tragicznym wydarzeniu przypomina skromny krzyż, ustawiony przy punkcie widokowym na Obrywie.

Śmierć na urwisku w Bardzie

Dnia 25 sierpnia 2010 roku około godziny 14:00 na urwisku skalnym pod krzyżem w Bardzie zginął mężczyzna. Okoliczności śmierci bada policja.
W akcji brali udział strażacy z jednostki OSP Bardo. Pomagali oni policji, a ich działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i wyciągnięciu ciała mężczyzny.

Żródło
Załączniki
Grób NN (1).jpg
Grób NN (1).jpg (117.49 KiB) Przejrzano 419 razy
Grób NN (2).jpg
Grób NN (2).jpg (116.19 KiB) Przejrzano 419 razy
Krzyż na Obrywie Skalnym (1).JPG
Krzyż na Obrywie Skalnym (1).JPG (68.61 KiB) Przejrzano 419 razy
Krzyż na Obrywie Skalnym (2).JPG
Krzyż na Obrywie Skalnym (2).JPG (43.5 KiB) Przejrzano 419 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości