Stary Wielisław - kolumna wotywna

Kapliczki związane z epidemiami
Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Stary Wielisław - kolumna wotywna

Postautor: Karolina Kot » piątek 02 paź 2020, 06:53

W pobliżu zabytkowego kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Starym Wielisławiu (Alt Wilmsdorf), w powiecie kłodzkim, naprzeciwko budynku dawnej, XIX - wiecznej szkoły, stoi wysoka kamienna kolumna pochodząca z roku 1682 (taką datę umieszczono na cokole). Została ona wystawiona jako wotum dziękczynne po ustąpieniu grasującej w roku 1680 na terenie hrabstwa kłodzkiego śmiercionośnej zarazy, którą z dużą dozą prawdopodobieństwa była dżuma, zwana także "czarną śmiercią".
Stary Wielisław miał wówczas ogromne szczęście - z całej osady życie straciło jedynie 10 osób. Co ciekawe - wszystkie ofiary były mieszkańcami dworu kościelnego, a jedną z nich był sam ksiądz proboszcz.
Zmarłych pochowano we wspólnej mogile, znajdującej się na polach, nieopodal kościoła.
Nasuwa mi się jedna myśl: na plebanii prawdopodobnie wcale nie było kota, albo pomieszkujący w niej sierściuch był tak dobrze odżywiony resztami ze stołu, że nie chciało mu się uganiać za szczurami.

Sama kolumna dziękczynna zachowała się do dziś w dobrym stanie. Na jej szczycie znajduje się czworoboczna kapliczka z płaskorzeźbami i kulą z krzyżykiem.
Trzon kolumny jest gładki, wysoki i regularny. Na cokole kolumny umieszczono - poza inskrypcją - płaskorzeźby z postaciami św. Karola Boromeusza, św. Franciszka Ksawerego oraz mojej ulubionej patronki, chroniącej przed zarazą - św. Rozalii z Palermo.

P.S. Spotkałam się z informacją, że być może obiekt ten ustawiono w miejscu zbiorowej mogiły Husytów, poległych w bitwie pod Wielisławiem.

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w październiku 2020 roku.
Załączniki
Kolumna wotywna (1).JPG
Kolumna wotywna (1).JPG (80.78 KiB) Przejrzano 2366 razy
Kolumna wotywna (6).JPG
Kolumna wotywna (6).JPG (47.72 KiB) Przejrzano 2365 razy
Kolumna wotywna (2).JPG
Kolumna wotywna (2).JPG (129.46 KiB) Przejrzano 2365 razy
Kolumna wotywna (3).JPG
Kolumna wotywna (3).JPG (114.81 KiB) Przejrzano 2365 razy
Kolumna wotywna (4).JPG
Kolumna wotywna (4).JPG (122.97 KiB) Przejrzano 2365 razy
Kolumna wotywna (5).JPG
Kolumna wotywna (5).JPG (117.82 KiB) Przejrzano 2365 razy
Kolumna wotywna (7).JPG
Kolumna wotywna (7).JPG (45.24 KiB) Przejrzano 2365 razy
Kolumna wotywna (8).JPG
Kolumna wotywna (8).JPG (80.03 KiB) Przejrzano 2365 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Kapliczki wotywne i morowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

 

 

cron