Stary Wielisław - dawna stacja energetyczno - rozdzielcza

Przedwojenne rozdzielnie i stacje transformatorowe, połączone z domami mieszkalnymi.
Posty: 28003
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Stary Wielisław - dawna stacja energetyczno - rozdzielcza

Postautor: Karolina Kot » piątek 27 gru 2019, 10:25

Przy głównej drodze w Starym Wielisławiu (Altwilmsdorf) w gminie Kłodzko, zauważyłam ciekawy budynek mieszkalny, połączony z nieczynną już rozdzielnią energetyczną.
Wiele lat temu usunięto przewody energetyczne, prowadzące do budynku, nie zachowały się także słupy prądowe, ale wygląd tego obiektu nie pozostawia wątpliwości.
Stojący w ogrodzie słup nadawczy zdradza, iż mieścił się tu niegdyś tzw. posterunek energetyczny.
Podobny obiekt, prawdopodobnie jednak nadal użytkowany, obejrzeć można w Niemczy.
Ot, taka lokalna ciekawostka.

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w grudniu 2019 roku.
Załączniki
Posterunek energetyczny (1).JPG
Posterunek energetyczny (1).JPG (78.88 KiB) Przejrzano 5775 razy
Posterunek energetyczny (4).JPG
Posterunek energetyczny (4).JPG (100.49 KiB) Przejrzano 5775 razy
Posterunek energetyczny (2).JPG
Posterunek energetyczny (2).JPG (57.51 KiB) Przejrzano 5775 razy
Posterunek energetyczny (3).JPG
Posterunek energetyczny (3).JPG (89.94 KiB) Przejrzano 5775 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 49
Rejestracja: niedziela 01 lis 2015, 12:35
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Stary Wielisław - dawna stacja energetyczno - rozdzielcza

Postautor: DerErsatz » sobota 28 gru 2019, 19:15

Kiedyś to było ciekawiej jednak. Budynek stacyjny to prawdopodobnie rozdzielnia sieciowa. Brak przewodów może także świadczyć o skablowanych liniach przesyłowych, czyli o dalszym użytkowaniu obiektu. Jednak to nie mój teren, więc to tylko przypuszczenia. Budynek postawiony obok to nic innego jak mieszkanie/a dla pracowników obsługujących ową rozdzielnię. Wiele stacji nawet z późniejszego okresu miała za płotem blok, kamienicę dla pracowników zakładu energetycznego, którzy byli odpowiedzialni za 'swoją' stację. Na terenie Jaworzna jest podobny obiekt. Pracownicy chodzili na obiad do mieszkania będąc w pracy jednak :) Teraz to jest nieco fantastyczne...

E: Słup nadawczy to nie jest. Ta konstrukcja to ochrona przed burzami, czyli pełnił funkcję odgromową.

Posty: 1880
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Stary Wielisław - dawna stacja energetyczno - rozdzielcza

Postautor: Eworu » sobota 28 gru 2019, 19:27

Nie tylko stacje energetyczne były tak budowane :)
U mnie na osiedlu (Manhattan Dąbrowa Górnicza) w dawnej stacji Telekomunikacji Polskiej znajdowały się dwa mieszkania dla pracowników telekomunikacji który "zawsze byli na miejscu". Z tego co słyszałem rodziny te mieszkają tam dalej, ale już nie "stoją na posterunku".
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 28003
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Stary Wielisław - dawna stacja energetyczno - rozdzielcza

Postautor: Karolina Kot » sobota 28 gru 2019, 21:01

DerErsatz pisze:Słup nadawczy to nie jest. Ta konstrukcja to ochrona przed burzami, czyli pełnił funkcję odgromową.

A więc to piorunochron!
Proszę, tyle ciekawych informacji, wstyd przyznać, że nie chciało się zatrzymać auta i sfotografować tego obiektu. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Dawne stacje energetyczno - rozdzielcze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości