Pilce - tablica poległych w I Wojnie Światowej

Dział obejmuje dawne pomniki poświęcone poległym w I Wojnie Światowej, także te zniszczone i przekształcone.
Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Pilce - tablica poległych w I Wojnie Światowej

Postautor: Karolina Kot » niedziela 14 maja 2023, 19:52

W nieistniejącej już wsi Pilce (Pilz), znajdującej się nieopodal Dzbanowa i Suszki, w powiecie ząbkowickim, zniszczonej w 1997 roku przez powódź, a później decyzją władz całkowicie wyburzonej celem przekształcenia jej terenu w zbiornik retencyjny (który tak naprawdę nie powstał do dziś), od połowy XIX wieku do końca wieku XX istniał murowany kościółek pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszycielki.
W jego wnętrzu, prawdopodobnie pod emporą, umieszczona była kamienna tablica memoratywna, poświęcona mieszkańcom tej niedużej miejscowości, poległym w czasie I Wojny Światowej.
Podczas wyburzania kościoła ktoś rozsądny zabrał z budowli tę tablicę, dzięki czemu ocalała.

Obecnie można ją obejrzeć w rewelacyjnej Kamienieckiej Izbie Pamiątek w Kamieńcu Ząbkowickim.
Byłam tak zafascynowana tym odkryciem, że obfuczałam mojego tatę, który stał mi nad głową i marudził, że spóźnimy się na zwiedzanie pałacu Marianny Orańskiej. :D

Źródło informacji i potwierdzenie pierwotnej lokalizacji tablicy:
Stefan Gnaczy, "Niezapomniana wieś Pilce"
Załączniki
Na archiwalnej mapie.jpg
Na archiwalnej mapie.jpg (101.11 KiB) Przejrzano 373 razy
Kościółek.jpg
Kościółek.jpg (61.9 KiB) Przejrzano 370 razy
Tablica (2).jpg
Tablica (2).jpg (94.16 KiB) Przejrzano 370 razy
Tablica (1).jpg
Tablica (1).jpg (81.9 KiB) Przejrzano 370 razy
Kamieniecka Izba Pamiątek.jpg
Kamieniecka Izba Pamiątek.jpg (96.08 KiB) Przejrzano 370 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Pomniki z I Wojny Światowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości