Strzelin - pomnik Legionisty

Dział nazwany został roboczo. Miejmy nadzieję, że zostanie rozbudowany.
Opisujemy tu dolnośląskie pomniki powstałe po roku 1945.
Nie zamieszczamy tu upamiętnień przekształconych z dawnych pomników z okresu Wielkiej Wojny, mają one osobny dział.
Posty: 28199
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Strzelin - pomnik Legionisty

Postautor: Karolina Kot » piątek 03 maja 2024, 00:14

W centrum Strzelina (Strehlen), u zbiegu ulicy Wojska Polskiego i Rybnej, na Skwerze Legionisty, w dniu 11 listopada 2018 roku, czyli w setną rocznicę zakończenia I Wojny Światowej, a zarazem odzyskania przez Polskę niepodległości, uroczyście odsłonięto pomnik przedstawiający legionistę - szeregowca.

Od dłuższego czasu miewam obawy, oglądając współczesne pomniki, bo trafiła mi się niejedna szkarada, ale tym razem rzeźba wywarła na mnie ogromne wrażenie swoją spójną, skromną kompozycją, idealnymi proporcjami postaci mężczyzny, uchwyceniem detali (np. czapka maciejówka, karabin typu Mannlicher M1895) oraz starannością wykonania.
Okazuje się, że figura ze Strzelina ma wyjątkową historię.

Na granitowym cokole umieszczono naturalnych rozmiarów postać szeregowego legionisty. Jest to kopia figurki, którą miał na swoim biurku marszałek Józef Piłsudski.
Drewniana figurka została wyrzeźbiona przez legionistę, który uwiecznił swojego kolegę.
Obaj wkrótce zginęli, ale rzeźba przetrwała.

Pomnik został zaprojektowany i wykonany przez firmę Brązy Polskie sp.z o.o. z Krakowa. Przy projektowaniu konsultowano się z Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku. Materiał na cokół został podarowany przez firmę Mineral Polska. Koszt pomnika wyniósł 80 tys. zł.

Źródło: Fotopolska

Świetną fotorelację z odsłonięcia pomnika można obejrzeć na mojej ulubionej stronie :arrow: polska-org.pl, którą niezmiennie i uparcie polecam wszystkim poszukiwaczom historii.
Warto rzucić okiem także na opracowanie autorstwa pana Jacka Dziedzińskiego :arrow: LINK

Moje zdjęcia pochodzą z maja 2024 roku.
Nadmienić należy, iż po sąsiedzku znajduje się ciekawy mural z roku 2021 :arrow: LINK, upamiętniający Bitwę Warszawską.
Załączniki
Pomnik Legionisty (1).jpg
Pomnik Legionisty (1).jpg (73.82 KiB) Przejrzano 94 razy
Pomnik Legionisty (4).jpg
Pomnik Legionisty (4).jpg (51.73 KiB) Przejrzano 94 razy
Pomnik Legionisty (3).jpg
Pomnik Legionisty (3).jpg (84.82 KiB) Przejrzano 94 razy
Pomnik Legionisty (2).jpg
Pomnik Legionisty (2).jpg (148.17 KiB) Przejrzano 94 razy
Pomnik Legionisty (5).jpg
Pomnik Legionisty (5).jpg (140.24 KiB) Przejrzano 94 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Pomniki po 1945 roku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość