Lądek - Zdrój, św. Jan Nepomucen w Sanktuarium Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych

Posty: 28364
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Lądek - Zdrój, św. Jan Nepomucen w Sanktuarium Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 27 maja 2024, 00:24

W znajdującej się w uzdrowiskowej części Lądka - Zdroju (Bad Landeck), przy ulicy Lipowej 6, zabytkowej, XVII - wiecznej Kaplicy Zdrojowej (Marienkapelle, Badekapelle), podniesionej przez kardynała Henryka Gulbinowicza do rangi Sanktuarium Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych, po prawej stronie ołtarza głównego, znajduje się konsola z rzeźbą przedstawiającą św. Jana Nepomucena.
Oczywiście wiedziałam o istnieniu tej figury już od dawna, jednak za każdym razem podczas wizyty w Lądku odbijałam się od zamkniętych drzwi.

Aż wreszcie się udało.
Jan wygląda dobrze i jest polichromowany.
Zwraca uwagę fioletowy biret. W większości przedstawień Nepomuk posiada biret koloru czarnego, oznaczającego pokorę, prostotę i oddanie kapłaństwu.
Święty w prawej ręce trzyma krzyż, a lewą dłoń ma ułożoną tak, jakby niegdyś znajdowała się w niej palma męczeństwa.

Zdjęcia wykonałam w maju 2024 roku.
Załączniki
Lądek - Zdrój, Jan Nepomucen (1).jpg
Lądek - Zdrój, Jan Nepomucen (1).jpg (123.07 KiB) Przejrzano 167 razy
Lądek - Zdrój, Jan Nepomucen (2).jpg
Lądek - Zdrój, Jan Nepomucen (2).jpg (40.84 KiB) Przejrzano 167 razy
Lądek - Zdrój, Jan Nepomucen (3).jpg
Lądek - Zdrój, Jan Nepomucen (3).jpg (36.4 KiB) Przejrzano 167 razy
Lądek - Zdrój, Jan Nepomucen (4).jpg
Lądek - Zdrój, Jan Nepomucen (4).jpg (46.59 KiB) Przejrzano 167 razy
Lądek - Zdrój, Jan Nepomucen (5).jpg
Lądek - Zdrój, Jan Nepomucen (5).jpg (100.55 KiB) Przejrzano 167 razy
Lądek - Zdrój, Jan Nepomucen (6).jpg
Lądek - Zdrój, Jan Nepomucen (6).jpg (38.88 KiB) Przejrzano 167 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości