Biskupice - rzeźba św. Jana Nepomucena

Posty: 28117
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Biskupice - rzeźba św. Jana Nepomucena

Postautor: Karolina Kot » sobota 07 maja 2022, 15:22

W Biskupicach (powiat wielicki), przy skrzyżowaniu znajdującym się nieopodal remizy strażackiej OSP, obejrzeć można zabytkową, bardzo ładną rzeźbę, przedstawiającą świętego Jana Nepomucena. Pochodzi z roku 1899 i została ufundowana przez rodzinę Mieroszewskich. :arrow:
Jana przedstawiono w typowym odzieniu, birecie na głowie oraz z palmą męczeństwa i krzyżem w rękach.
Całość zabezpieczono metalowym daszkiem.

Na postumencie umieszczona została inskrypcja:
"O byle cień ma żal człowiek do człowieka, a życie jak osioł ucieka. A wieczność czeka."

Jest to cytat nawiązujący do bajki Ezopa i skeczu z "Teatrzyku Zielona Gęś::

Podróżny
(na Ośle, za plecami Właściciela, od którego Osła wynajął jako środek lokomocji): Słońce w zenicie. Ani jednej chmurki. Ani jednego drzewa na horyzoncie. Gdzie tu, jak tu odpocząć? (zamysla się) Wiem. (każe wstrzymać Osła jego Właścicielowi i układa się na spoczynek w cieniu Osła)

Właściciel:
Ach, ty spryciarzu, won natychmiast z tego cienia, ten cień jest dla mnie. Ja wynająłem osła bez cienia. (usiłuje ułożyć się w cieniu Osła)

Podróżny:
Precz, łachudro, chałwiarzu! Jeśli ja wynająłem osła od ciebie, to znaczy się ze wszystkimi możliwościami, czyli i z cieniem. Nie ruszę się z miejsca. (nie rusza się z miejsca)

Osioł:
(korzystając z zamieszania, rusza się z miejsca i - lekki - znika na horyzoncie)

Morał
CZASEM O BYLE CIEŃ
CZŁOWIEK MA ŻAL DO CZŁOWIEKA,
A ŻYCIE JAK OSIOŁ UCIEKA.


K U R T Y N A

Konstanty Ildefons Gałczyński
Załączniki
Jan Nepomucen (1).jpg
Jan Nepomucen (1).jpg (45.74 KiB) Przejrzano 1095 razy
Jan Nepomucen (2).jpg
Jan Nepomucen (2).jpg (24.69 KiB) Przejrzano 1095 razy
Jan Nepomucen (5).jpg
Jan Nepomucen (5).jpg (25.85 KiB) Przejrzano 1095 razy
Jan Nepomucen (4).jpg
Jan Nepomucen (4).jpg (40.21 KiB) Przejrzano 1095 razy
Jan Nepomucen (3).jpg
Jan Nepomucen (3).jpg (35.98 KiB) Przejrzano 1095 razy
Jan Nepomucen (6).jpg
Jan Nepomucen (6).jpg (42.35 KiB) Przejrzano 1095 razy
Jan Nepomucen (7).jpg
Jan Nepomucen (7).jpg (29.44 KiB) Przejrzano 1095 razy
Jan Nepomucen (8).jpg
Jan Nepomucen (8).jpg (38.37 KiB) Przejrzano 1095 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość