Boże stópki

Linki do ciekawych stron
Generał Admin
Posty: 2056
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Boże stópki

Postautor: kusmanek » czwartek 04 kwie 2024, 15:14

Gdyby ktoś był zainteresowany tematyką kamieni z tak zwaną "bożą stópką" i innych skał z tajemniczymi rytami, a także "diablich kamieni" - polecam poniższą stronę:

:arrow: https://bozestopki.edu.pl/
Born to make history

Posty: 28043
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Boże stópki

Postautor: Karolina Kot » czwartek 04 kwie 2024, 22:33

No i masz Babo Placek. Trafiło się w katalogu także i Zagłębie:

NAJDZISZÓW, GM. MIERZĘCICE, POW. BĘDZIŃSKI
Zgodnie z informacją z 1881 r. na polu zwanym „Godów” (uprzednio obszar zalesiony), pomiędzy wsiami Sadowie, Najdziszów i Nowa Wieś, miał znajdować się kamień z „wytłoczoną stopą ludzką”. Był to duży, owalny czerwony piaskowiec. Według miejscowej tradycji ślad pozostawił diabeł, który stanął na głazie. Miejsce to uznawano za nawiedzone. Kto zaś przyłożyłby do śladów na kamieniu stopę, zostałaby mu ona oderwana.

Źródła informacji: Stuczeń 1881, 180; Dydyński 1893, 10; Baruch 1907, 30


Oczywiście po instrukcjach od generała Kusmanka pognałam do Sadowia Drugiego, na koniec ulicy Dalekiej, by przeczesać wzgórze o wdzięcznej nazwie Godowa.
Niestety, kamienia z czerwonego piaskowca nie znalazłam...
Za to widoczność była tak dobra, że bez trudu dostrzec można było rysujące się na horyzoncie Tatry.
Załączniki
Godowa (1).jpg
Godowa (1).jpg (86.52 KiB) Przejrzano 276 razy
Godowa (2).jpg
Godowa (2).jpg (96.33 KiB) Przejrzano 276 razy
Godowa (3).jpg
Godowa (3).jpg (83.86 KiB) Przejrzano 276 razy
Godowa (4).jpg
Godowa (4).jpg (63.81 KiB) Przejrzano 276 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2056
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Boże stópki

Postautor: kusmanek » piątek 05 kwie 2024, 01:32

Karolina Kot pisze:Oczywiście po instrukcjach od generała Kusmanka pognałam do Sadowia Drugiego, na koniec ulicy Dalekiej, by przeczesać wzgórze o wdzięcznej nazwie Godowa.
Niestety, kamienia z czerwonego piaskowca nie znalazłam...
Za to widoczność była tak dobra, że bez trudu dostrzec można było rysujące się na horyzoncie Tatry.


A przeczesałaś może Lasek Godowa? On jest w wąwozie - nie na szczycie góry. Tam bym tego kamienia szukał :D

Screenshot_20240405_012858_Geoportal 2.jpg
Screenshot_20240405_012858_Geoportal 2.jpg (79.52 KiB) Przejrzano 269 razy
Born to make history

Posty: 28043
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Boże stópki

Postautor: Karolina Kot » piątek 05 kwie 2024, 11:34

Tak, zlazłam w dół i zaglądałam do tego wąwozu, ale to już nie jest czas na takie tropienie.
Wszystko kwitnie, ma już liście i w dodatku kolce.
Następnym razem, zimą. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Warto kliknąć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości