Częstochowa - przedstawienia św. Jana Nepomucena

Posty: 1379
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Częstochowa - przedstawienia św. Jana Nepomucena

Postautor: smar » sobota 10 lip 2021, 19:14

Na Śląsku figury św. Jana Nepomucena są bardzo popularne. Częstochowa na Śląsku nie leży (na marginesie: w zasadzie to na prawdę trudno określić gdzie to Miasto leży ;-) ; gdzie by nas nie przypięto zawsze byliśmy i jesteśmy na peryferiach: na granicy Śląska, Małopolski i Wielkopolski, na peryferiach zaboru rosyjskiego, na peryferiach województwa Kieleckiego, na granicy Rzeszy i Generalnego Gubernatorstwa, na peryferiach województwa katowickiego i śląskiego) ale "swoją" figurę tegoż Świętego posiada. Co ciekawe znajduje się ona z dala od rzeki, w miejscu które nigdy powodzią zagrożone nie było i nie będzie - u stóp Jasnej Góry na Rynku Wieluńskim
nepomucen01.jpg
nepomucen01.jpg (215.4 KiB) Przejrzano 2371 razy

nepomucen02.jpg
nepomucen02.jpg (153.43 KiB) Przejrzano 2371 razy

nepomucen03.jpg
nepomucen03.jpg (72.45 KiB) Przejrzano 2371 razy

Oto co na temat tej figury napisano w "Katalogu zabytków sztuki - Częstochowa":
"Przy pd. pierzei Rynku Wieluńskiego. Na kolumnie toskańskiej, murowanej i otynkowanej, rzeźba św. Jana Nepomucena z w. XIX, kamienna, kilkakrotnie przemalowana olejno. Otoczona żeliwną balustradą z końca w. XIX. "
Ostatnio zmieniony piątek 16 lut 2024, 12:06 przez smar, łącznie zmieniany 1 raz.

Posty: 2497
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Częstochowa - figura św. Jana Nepomucena

Postautor: Gniewko » niedziela 11 lip 2021, 01:33

W kontekscie przynależności ceniłbym sobie Przyjacielu historyczną odrębność ;)
Załączniki
ziemia lelowska.jpg
ziemia lelowska.jpg (56.72 KiB) Przejrzano 2357 razy
Maciej Rodziewicz

Posty: 1379
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Częstochowa - figura św. Jana Nepomucena

Postautor: smar » środa 14 lut 2024, 17:32

Wczoraj, przechodząc w pobliżu zbiegu ulic św. Barbary, Kordeckiego i 7-miu Kamienic (na południe od głównego wejścia na Jasną Górę) nagle stanąłem jak wryty! Naprawdę - sam się sobie dziwię jak będąc w pobliżu setki razy mogłem ani razu nie zwróciłem uwagi na stojącą tam figurę i to na dodatek figurę św. Jana Nepomucena! I to jaką! O ile wcześniej wspomniana przeze mnie figura tegoż Świętego na Rynku Wieluńskim robi wrażenie (mówiąc oględnie) "ludowej" (być może z powodu wielokrotnej mało fachowej konserwacji) to ta wygląda jakby żywcem przeniesiona z Dolnego Śląska! Porównajcie sami proszę:

jg_nep-01.jpg
jg_nep-01.jpg (226.3 KiB) Przejrzano 335 razy

jg_nep-02.jpg
jg_nep-02.jpg (226.98 KiB) Przejrzano 335 razy

jg_nep-03.jpg
jg_nep-03.jpg (185.48 KiB) Przejrzano 335 razy

jg_nep-04.jpg
jg_nep-04.jpg (202.12 KiB) Przejrzano 335 razy

jg_nep-05.jpg
jg_nep-05.jpg (156.23 KiB) Przejrzano 335 razy


Dodatkową ciekawostką jest nisza w postumencie zamykana kutą kratą na zawiasach z zamkiem na klucz (sic!). Zapewne służyła do wystawiania tam czegoś i to raczej cennego - skoro zamykana. Niestety zarówno "Katalog zabytków sztuki Częstochowa" jak i "Zabytki sztuki Jasnej Góry" milczą na temat tej figury...

Posty: 1379
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Częstochowa - przedstawienia św. Jana Nepomucena

Postautor: smar » piątek 16 lut 2024, 12:19

Jeszcze jedno miejsce w Częstochowie z przedstawieniem św. Jana Nepomucena na które natrafiłem całkiem przypadkowo - natrafić na nie "normalnie" chyba nie sposób.
W Bazylice Jasnogórskiej zrobiłem fotkę wschodniego ołtarza północnej nawy chcąc uchwycić przedstawienie Grupy Ukrzyżowania (czy czasem nie ma tam św. Marii Magdaleny):

oltarz_sw_j_nep-01.jpg
oltarz_sw_j_nep-01.jpg (166.94 KiB) Przejrzano 304 razy


Gdy później w "Zabytki sztuki Jasnej Góry" próbowałem doczytać coś o tym ołtarzu znalazłem taki fragment:

oltarz_sw_j_nep-00.jpg
oltarz_sw_j_nep-00.jpg (83.82 KiB) Przejrzano 304 razy


W informacji o ołtarzu jest drobny błąd - jego fotografia ma numer 139 lecz przedstawia ołtarz z obrazem św. Królowej Jadwigi. Jedynym widocznym elementem związanym ze św. Janem jest więc ta trumienka w glorii:

oltarz_sw_j_nep-02.jpg
oltarz_sw_j_nep-02.jpg (144.93 KiB) Przejrzano 304 razy

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Częstochowa - przedstawienia św. Jana Nepomucena

Postautor: Karolina Kot » piątek 16 lut 2024, 22:09

Matko jedyna! Przeca to nie żadna trumienka, tylko Święty Język!
Przygotowuje właśnie zbiór takich przedstawień języka, już mam ich całkiem sporo, więc niebawem wątek laryngologiczny pojawi się na naszym Forum. ;)

Święty Język w glorii wskazuje, że na 100% mieścił się tu obraz z Janem Nepomucenem.
Co się z nim stało? Może jest pod spodem? Czasem barokowe ołtarze są zasuwane i jeden obraz stanowi zasłonę dla drugiego. Takie rozwiązanie sugeruje zresztą cytowany opis.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1379
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Częstochowa - przedstawienia św. Jana Nepomucena

Postautor: smar » sobota 17 lut 2024, 10:35

Karolina Kot pisze:...Co się z nim stało? Może jest pod spodem? Czasem barokowe ołtarze są zasuwane i jeden obraz stanowi zasłonę dla drugiego. Takie rozwiązanie sugeruje zresztą cytowany opis.

Zapewne tak jest jak napisałaś choć w tym ołtarzu jeden obraz zasłonił ten drugi "na amen" ;)
W mojej "rodzinnej" parafii św. Zygmunta w Czewie wszystkie 5 ołtarzy posiadało zasłony - centralny nawet dwie! - ale były tak skonstruowane że można je było bez problemu podnosić i opuszczać na linkach. I korzystano z tego bardzo często dopasowując np. treść obrazów do roku liturgicznego. Jeżeli ktoś regularnie przez kilka miesięcy chodził do tego kościoła to mógł zapoznać się z większością przedstawień w ołtarzach.

Posty: 1379
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Częstochowa - przedstawienia św. Jana Nepomucena

Postautor: smar » środa 21 lut 2024, 21:46

Na kolejne przedstawienie św. Jana Nepomucena w Czewie natrafiłem z pomocą broszurki "Katalog zabytków sztuki - Częstochowa" . Otóż w akapicie "Kościół Rektoralny p.w. Najświętszego Imienia Marii" który już wcześniej przedstawiłem na Forum z racji repera http://www.straznicyczasu.pl/viewtopic.php?f=946&t=17101 natrafiłem na informację że w lewym bocznym ołtarzu znajduje się rzeźba św. Jana Nepomucena. Co ciekawe do liceum (IV Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza) uczęszczałem całe cztery lata i czasami zdarzało mi się zajrzeć do owego kościoła ale jakoś na tę rzeźbę nigdy wcześniej uwagi nie zwróciłem.

sieniu_nep-01.jpg
sieniu_nep-01.jpg (174.22 KiB) Przejrzano 261 razy

sieniu_nep-02.jpg
sieniu_nep-02.jpg (159.05 KiB) Przejrzano 261 razy


Już po pierwszym rzucie oka na wnętrze wiadomo było (kilka lat zadawania się z tym Forum nie poszło na marne :mrgreen: ) że na lewym ołtarzu na pewno rzeźby św. Jana Nepomucena nie ma!. Ale na prawym - jak najbardziej!

sieniu_nep-03.jpg
sieniu_nep-03.jpg (164.79 KiB) Przejrzano 261 razy

sieniu_nep-04.jpg
sieniu_nep-04.jpg (187.24 KiB) Przejrzano 261 razy

sieniu_nep-05.jpg
sieniu_nep-05.jpg (127.54 KiB) Przejrzano 261 razy

sieniu_nep-06.jpg
sieniu_nep-06.jpg (99.11 KiB) Przejrzano 261 razy


Ale Katalog się nie mylił - na fotce zamieszczonej w Katalogu figura Świętego jest przy lewym ołtarzu. W "międzyczasie" figury musiały ulec pomieszaniu ;)


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości