Krotoszyn - mozaika na dworcu kolejowym

Posty: 28043
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Krotoszyn - mozaika na dworcu kolejowym

Postautor: Karolina Kot » niedziela 11 lip 2021, 13:30

W Krotoszynie, na budynku pochodzącego z okresu PRL dworca kolejowego, oddanego do użytku w roku 1970, znajduje się ładna, ale dość skromna mozaika ozdobna, otaczająca zegar.
Utrzymana w jednolitych barwach, wykonana z ceramicznych płytek kompozycja pochodzi z końcowego okresu budowy dworca.
Jest całkiem udanym, najcieplejszym i najmilszym dla oka elementem jego elewacji.
Ma przy tym jedną specyficzną cechę - sprawia wrażenie, jakby była nieostra, zwłaszcza na zdjęciach. Jakby pikselki się w niej rozjechały. Nigdy wcześniej czegoś podobnego nie widziałam!

Niestety, ozdoba ścienna z Krotoszyna wymaga pilnego remontu. I nie mam pojęcia, kto był jej autorem.

Zdjęcia wykonałam w lipcu 2021 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Krotoszyn - mozaika (1).JPG
Krotoszyn - mozaika (1).JPG (93.07 KiB) Przejrzano 2171 razy
Krotoszyn - mozaika (2).JPG
Krotoszyn - mozaika (2).JPG (103.47 KiB) Przejrzano 2171 razy
Krotoszyn - mozaika (3).JPG
Krotoszyn - mozaika (3).JPG (96.94 KiB) Przejrzano 2171 razy
Krotoszyn - mozaika (4).JPG
Krotoszyn - mozaika (4).JPG (121.73 KiB) Przejrzano 2171 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28043
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Krotoszyn - mozaika na dworcu kolejowym

Postautor: Karolina Kot » wtorek 13 lip 2021, 06:55

Kolejną kompozycję ceramiczną, tym razem skromniejszą, znajdziemy od strony peronów i torowiska:
Załączniki
Krotoszyn - ceramiczna kompozycja na dworcu.JPG
Krotoszyn - ceramiczna kompozycja na dworcu.JPG (88.87 KiB) Przejrzano 2124 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo wielkopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

 

 

cron