Prudnik - komin dawnej łaźni miejskiej

Moderator: RUBEX

Posty: 28131
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Prudnik - komin dawnej łaźni miejskiej

Postautor: Karolina Kot » czwartek 05 maja 2022, 06:36

W Prudniku (Neustadt), obok Parku Miejskiego, przy ulicy Parkowej 4, znajduje się bardzo ciekawy pod względem architektonicznym kompleks dawnej łaźni miejskiej, mieszczącej obecnie krytą pływalnię.
Budynki, pochodzące z roku 1906, ozdobiono motywami związanymi z wodą. Na elewacji znajdziemy więc koniki morskie, ryby, raki i... żaby.
A na tyłach basenu dostrzec można dolne partie ładnego, ceglanego komina, należącego niegdyś do kotłowni zaopatrującej miejską łaźnię w ciepłą wodę.
Niestety, obiekt jest częściowo rozebrany, ale na zachowany kikut da się bez trudu wdrapać.

Osobiście nie odczuwałam jednak chwilowo takiej potrzeby, bardziej ciągnęło mnie na Biskupią Kopę. :mrgreen:
Zdjęcia wykonałam w maju 2022 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Komin łaźni miejskiej (1).JPG
Komin łaźni miejskiej (1).JPG (59.82 KiB) Przejrzano 1055 razy
Komin na archiwalnej pocztówce.jpg
Komin na archiwalnej pocztówce.jpg (73.52 KiB) Przejrzano 1055 razy
Komin łaźni miejskiej (4).JPG
Komin łaźni miejskiej (4).JPG (86.5 KiB) Przejrzano 1055 razy
Komin łaźni miejskiej (3).JPG
Komin łaźni miejskiej (3).JPG (79.94 KiB) Przejrzano 1055 razy
Komin łaźni miejskiej (2).JPG
Komin łaźni miejskiej (2).JPG (55.09 KiB) Przejrzano 1055 razy
Komin łaźni miejskiej (5).JPG
Komin łaźni miejskiej (5).JPG (61.55 KiB) Przejrzano 1055 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość