Kobyla Głowa - punkt topograficzny na Babiej Górze

Posty: 28028
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Kobyla Głowa - punkt topograficzny na Babiej Górze

Postautor: Karolina Kot » czwartek 28 mar 2024, 09:57

Na południe od wsi Kobyla Głowa (Kobelau), szczycącej się średniowiecznym rodowodem, położonej w powiecie ząbkowickim, w gminie Ciepłowody, u zbiegu dróg, wśród pól, znajduje się samotne, mocno zarośnięte wzniesienie.
Nosi ono nazwę Babia Góra i liczy 357 metrów n.p.m.

Coś mnie podkusiło, żeby sprawdzić to miejsce. Łażąc między głogami (chyba to były głogi, pisząc te słowa nadal sobie to ustrojstwo wyciągam z włosów) udało mi się dostrzec stary słupek wysokościowy, zapewne jeszcze poniemiecki.
Posiada on wyryty symbol trójkąta oraz krzyża na górnej powierzchni.
Od południa umieszczono na nim litery T.P. - prawdopodobnie są one skrótem od niemieckiej nazwy "Trigonometrischer Punkt", oznaczającej punkt triangulacyjny.

Zdjęcia wykonałam w marcu 2024 roku, wracając do domu po pracy (trochę krzaków i od razu człowiekowi jakby lepiej).
Załączniki
Babia Góra (1).jpg
Babia Góra (1).jpg (96.55 KiB) Przejrzano 75 razy
Babia Góra (2).jpg
Babia Góra (2).jpg (147.65 KiB) Przejrzano 75 razy
Babia Góra (3).jpg
Babia Góra (3).jpg (101.88 KiB) Przejrzano 75 razy
Babia Góra (4).jpg
Babia Góra (4).jpg (142.48 KiB) Przejrzano 75 razy
Babia Góra (5).jpg
Babia Góra (5).jpg (81.79 KiB) Przejrzano 75 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości