Kłodzko - św. Roch na Kolumnie Maryjnej

Orędownika w czasach zarazy
Posty: 28097
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Kłodzko - św. Roch na Kolumnie Maryjnej

Postautor: Karolina Kot » środa 18 paź 2023, 21:29

Na rynku w Kłodzku (Glatz), czyli dzisiejszym placu Bolesława Chrobrego, znajduje się zabytkowa Kolumna Maryjna, wzniesiona w 1680 roku.
Jest ona dziełem rzeźbiarza Jana Adama Bayerhoffa i powstała dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń z dziejów miasta: pożaru z 1676 roku oraz zarazy z roku 1680.

Wśród aniołów i świętych, umieszczonych wokół kolumny z Najświętszą Marią Panną można wypatrzeć kilku znanych patronów, chroniących przez pożarem bądź zarazami.
Jednym z nich jest święty Roch, przedstawiony jako pielgrzym z charakterystycznym kapeluszem na głowie. Pierwotnie trzymał on w ręce zapewne kij pielgrzymi (ten fakt uświadomiło mi jedno z moich zdjęć, na którym przypadkowo "odtworzyłam" ujęcie z laską.
Obok Rocha stoi cherubinek, pokazując palcem na dymienicę na udzie świętego.
Psa z chlebem w pysku brak.
Załączniki
Święty Roch (1).JPG
Święty Roch (1).JPG (82.82 KiB) Przejrzano 278 razy
Święty Roch (2).JPG
Święty Roch (2).JPG (101.06 KiB) Przejrzano 278 razy
Święty Roch (4).JPG
Święty Roch (4).JPG (69.61 KiB) Przejrzano 278 razy
Święty Roch (3).JPG
Święty Roch (3).JPG (98.63 KiB) Przejrzano 278 razy
Święty Roch (6).JPG
Święty Roch (6).JPG (75.55 KiB) Przejrzano 278 razy
Święty Roch (5).JPG
Święty Roch (5).JPG (43.03 KiB) Przejrzano 278 razy
Święty Roch (7).JPG
Święty Roch (7).JPG (80.98 KiB) Przejrzano 278 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Przedstawienia św. Rocha”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości