Česká Skalice - św. Jan Nepomucen przed kościołem pw. Wniebowzięcia NMP

Posty: 28112
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Česká Skalice - św. Jan Nepomucen przed kościołem pw. Wniebowzięcia NMP

Postautor: Karolina Kot » wtorek 26 wrz 2023, 20:48

W mieście Czeska Skalica (Česká Skalice), położonym w kraju hradeckim, przed zabytkowym kościołem pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (kostel Nanebevzetí Panny Marie), przy ulicy Havlíčkovej, czyli już na terenie Małej Skalicy (Malá Skalice), do roku 1942 będącej osobną miejscowością, znajduje się barokowa rzeźba, przedstawiająca świętego Jana Nepomucena.
Rzeźba pochodzi z roku 1774.
Jan ubrany jest w typowy dla siebie strój, krzyż opiera o lewe ramię, patrzy w niebo i wykonuje prawą ręką ruch jakby ogarniający putto (aniołka) stojącego obok i trzymającego w dłoniach medalion z Maryją i Dzieciątkiem.
Ponad głową świętego umieszczono aureolę z dużymi, pozłacanymi pięcioma gwiazdami.
Z tego, co można odczytać na postumencie wynika, że rzeźba została wyremontowana i ponownie ustawiona na swoim miejscu w roku 1940. Obecnie prezentuje się bardzo dobrze.

Zdjęcia wykonałam we wrześniu 2023 roku.
Załączniki
Jan Nepomucen (1).JPG
Jan Nepomucen (1).JPG (92.76 KiB) Przejrzano 398 razy
Jan Nepomucen (2).JPG
Jan Nepomucen (2).JPG (126.07 KiB) Przejrzano 398 razy
Jan Nepomucen (3).JPG
Jan Nepomucen (3).JPG (114.54 KiB) Przejrzano 398 razy
Jan Nepomucen (4).JPG
Jan Nepomucen (4).JPG (115.81 KiB) Przejrzano 398 razy
Jan Nepomucen (5).JPG
Jan Nepomucen (5).JPG (105.9 KiB) Przejrzano 398 razy
Jan Nepomucen (6).JPG
Jan Nepomucen (6).JPG (93.07 KiB) Przejrzano 398 razy
Jan Nepomucen (7).JPG
Jan Nepomucen (7).JPG (94.36 KiB) Przejrzano 398 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Czechy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość