Praga - św. Jan Nepomucen na Moście Karola

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Praga - św. Jan Nepomucen na Moście Karola

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 01 sty 2024, 23:38

W Pradze (Praha), nad wodami Wełtawy, znajduje się zabytkowy, długi na ponad 500 metrów Most Karola.
Jest to budowla pochodząca z czasów średniowiecza, modernizowana i remontowana jednak już tak wiele razy, że mówi się, iż z oryginału pozostało dziś coś około 5%.
Most swoją nazwę zawdzięcza królowi Karolowi IV Luksemburskiemu, który w dniu 9 lipca 1357 roku, o godzinie 5:31 nad ranem, wmurował kamień węgielny pod jego budowę. Datę i godzinę wyznaczyli astrologowie, uznając, że właśnie wtedy wystąpi korzystny układ gwiazd.
Tak swoją drogą "Most Karola" to określenie z XIX - wieku. Wcześniej konstrukcję nazywano Kamiennym Mostem bądź Mostem Praskim.

Na balustradzie mostu znajduje się dziś 30 figur świętych i całych kompozycji figuralnych. Posągi przedstawiają głównie świętych i patronów, a ustawiano je w latach 1683-1928. Obecnie większość oryginałów znajduje się w Muzeum Narodowym w Pradze, natomiast most zdobią ich kopie.
Jedna z rzeźb jest wyjątkowa.
Nie tylko pod względem materiału, z którego została wykonana (jako jedyna na moście nie jest kamienna).
Co prawda Smar wspominał już o niej w swoim wpisie, myślę jednak, że temu miejscu należy się osobny wątek.

Zabytek znajduje się na północnej balustradzie mostu i przedstawia św. Jana Nepomucena w swoim charakterystycznym stroju i typowej pozie, z pozłacaną, pięciogwiazdkową aureolą i palmą męczeństwa oraz z krzyżem w dłoni.
Pochodzi z roku 1683 i był pierwszą z rzeźb, jaka pojawiła się na moście.
Poniżej figury umieszczono tablice inskrypcyjną oraz dwie płaskorzeźby: pierwsza przedstawia scenę spowiedzi królowej Zofii, a druga - śmierci świętego.

Turyści wierzą, że dotknięcie psa (przez kobietę) i dziewczyny (przez mężczyznę) sprawia, że do Pragi się wraca.

No nie wiem, jak inni, ale ja to muszę wrócić do Pragi na 100%, bo przeoczyłam tyle rzeczy, że aż strach. W tym niewielki krzyżyk z płaskorzeźbą, ustawiony na balustradzie Mostu Karola, dokładnie w miejscu śmierci Jana Nepomucena.

Zdjęcia wykonałam w noc sylwestrową 2023/2024. Było tak tłoczno, że bardzo łatwo można było coś przeoczyć.
Gdyby ktoś z Was się akurat nudził i posiadał zdjęcia wykonane w dzień, bardzo proszę o uzupełnienie wątku. ;)
Załączniki
Jan Nepomucen (1).jpg
Jan Nepomucen (1).jpg (69.78 KiB) Przejrzano 312 razy
Jan Nepomucen (2).jpg
Jan Nepomucen (2).jpg (47.44 KiB) Przejrzano 312 razy
Jan Nepomucen (3).jpg
Jan Nepomucen (3).jpg (59.27 KiB) Przejrzano 312 razy
Jan Nepomucen (5).jpg
Jan Nepomucen (5).jpg (118.69 KiB) Przejrzano 312 razy
Jan Nepomucen (4).jpg
Jan Nepomucen (4).jpg (113.46 KiB) Przejrzano 312 razy
Jan Nepomucen (6).jpg
Jan Nepomucen (6).jpg (117.47 KiB) Przejrzano 312 razy
Jan Nepomucen (7).jpg
Jan Nepomucen (7).jpg (64 KiB) Przejrzano 312 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Czechy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości